Ettevaatust: välisriigi piiri ääres helistamine võib kalliks maksma minna

2 minuti lugemine

Nii Vene piiri läheduses kui ka mitmes Euroopa riigis reisides on oht, et telefon lülitub ise teise riigi võrku ja see võib olla päris kallis.

Sel suvel sagenesid olukorrad, kus inimesed kasutasid välismaiseid operaatorvõrke enda teadmata. Eestis on sellised kohad peamiselt Peipsi järve ning Narva piirkond.

Kuna Eesti mobiilioperaatorid peavad oma signaalitugevusi piirialal regulatsiooni järgi nii-öelda maha keerama, siis võib juhtuda, et telefon peab Venemaalt saabuvat sidesignaali tugevamaks ja lülitub ümber. Iga taolise võrguvahetuse kohta saabub inimesele küll „Tere tulemast“ teise riiki sõnum, aga inimesed tihtipeale ignoreerivad seda ja jätkavad oma tavapäraseid tegevusi teadmata, et iga kasutatud andmeside megabait võib maksta mitu eurot.

Sarnased olukorrad võivad tekkida ka mujal Euroopas reisides. Inimesed teavad, et suvest saab Euroopa Liidus reisides internetti lisatasuta kasutada. Samas on Liidu äärealadel reisides samuti oht, et telefon valib tugevama signaali, mis ei ole ELi riigi oma.

välismaal

Kõige rohkem on taolisi juhtumeid Itaalias, Prantsusmaal ja Saksamaal reisides, kui satutakse Šveitsi piiri lähistele. Sarnane olukord võib tekkida ka Lõuna-Prantsusmaal, kus ei arvestata, et Monaco ei kuulu Euroopa Liitu.

End saab ümberlülitumisohu eest kaitsta, keelates piiräärsetesse kohtadesse reisides seadmes ära automaatse võrguvaliku ja lülitades ise sisse manuaalse võrguvaliku. See tähendab, et seade ei vaheta ise automaatselt operaatorit, vaid kasutab ainult enda valitud võrku.

Üks ohukoht on ka internetiühenduse kasutamine kohtades, kuhu operaatorite võrgud ei levi – näiteks lennureisil, rannikust kaugel kruiisil ning on juhtumeid ka isegi Tallinna-Stockholmi laevateel. Sel juhul võib telefon ühenduda internetiga satelliitsidevõrgu kaudu, mille megabait maksab 18 eurot. Kui telefon levi ei näita, siis tasub satelliitvõrku kasutada vaid teadlikult ja kriitilise sidevajaduse puhul.

Sirli Seliov

18.09.2017