Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Välisriigi piiri ääres helistamine võib kalliks maksma minna
Avaldatud:
Uuendatud:

Tähelepanu: välisriigi piiri ääres helistamine võib kalliks maksma minna

Nii Vene piiri läheduses kui ka mitmes Euroopa riigis reisides on oht, et telefon lülitub ise teise riigi võrku ja see võib olla ootamatult kallis.

Viimase poolaasta jooksul on sagenenud olukorrad, kus inimesed kasutavad välismaiseid operaatorvõrke enda teadmata. Eestis on sellised kohad peamiselt Peipsi järve ning Narva piirkond, kus telefon lülitub automaatselt mõne Venemaa operaatori võrku.

Kuna Eesti mobiilioperaatorid on sunnitud piirialadel oma signaalitugevusi regulatsiooni järgi nii-öelda maha keerama, siis võib juhtuda, et telefon peab Venemaalt saabuvat sidesignaali tugevamaks ja lülitub ümber. Iga taolise võrguvahetuse kohta saabub inimesele küll „Tere tulemast“ teise riiki sõnum, aga seda tihtipeale ignoreeritakse ja jätkatakse oma tavapäraseid tegevusi teadmata, et iga kasutatud andmeside megabait võib maksta mitu eurot.

Sarnased olukorrad võivad tekkida ka mujal Euroopas reisides. Rändlusregulatsiooni tulemusena teavad inimesed, et Euroopa Liidus reisides saab sobiva paketi korral internetti lisatasuta kasutada. Samas tekib ELi äärealadel reisides oht, et telefon valib tugevama signaali, mis ei ole ELi riigi oma.

välismaal

Kõige rohkem esineb taolisi juhtumeid Itaalias, Prantsusmaal ja Saksamaal reisides, kui jõutakse Šveitsi piiri lähistele. Sarnane olukord võib tekkida ka Lõuna-Prantsusmaal, kus ei arvestata, et Monaco ei kuulu Euroopa Liitu.

Ümberlülitumise eest saab end kaitsta, keelates piiräärsetesse kohtadesse reisides seadmes ära automaatse võrguvaliku ja lülitades ise sisse manuaalse võrguvaliku. See tähendab, et seade ei vaheta ise automaatselt operaatorit, vaid kasutab ainult enda valitud võrku.

Tähelepanelik tuleb olla ka internetiühenduse kasutamisel kohtades, kuhu operaatorite võrgud ei levi – näiteks lennureisil või rannikust kaugel kruiisil viibides (näiteks Tallinna-Stockholmi laevateel). Sel juhul võib telefon internetiga ühenduda satelliitsidevõrgu kaudu ja selle megabait maksab juba 18 eurot. Kui telefon levi ei näita, siis tasub satelliitvõrku kasutada vaid teadlikult ja kriitilise sidevajaduse puhul.

Teadlikku kasutamist!

Sirli Seliov

Uuendatud: 20.02.2019

Avaldatud: 18.09.2017