52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mida usub 6% eestlastest? Sa ei taha teada
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Telefonid on head üksteisele linkide saatmiseks. Liiga head. Sain varahommikul sõbralt sõnumi.

„Belgia terviseminister on keelanud mitte-vältimatu seksi rohkem kui kolme inimese vahel,” kuulutas artikkel, mille juurde sõber oma sõnumis lingi saatis. Nojah, küll see viirus paneb ikka radikaalseid meetmeid vastu võtma, oli mu esimene järeldus. Hõõrusin siis unerähmas silmi ja jäin mõtlema.

fake news

Mis asi on vältimatu grupiseks, tekkis mul küsimus. Ja seejärel järgmine: kuidas teha vahet vältimatu ja mitte-vältimatu seksi vahel, milles osaleb kolm või enam inimest? Et kui ikka hirmsasti kisub, siis mis seal ikka, tehke kähku ära ja püüdke üksteisele võimalikult vähe näkku aevastada?

Lugesin edasi. Äkki toob artiklisse kaevumine selgust?

„Keeld kehtib ainult inimeselt-inimesele kontaktide puhul,” tsiteeris artikkel Belgia terviseministri sõnu. „Mitte inimeselt-loomale.”

Selge. Järjekordne satiirileht ja – mis seal salata – kaunis vaimukas teine. Mis sest, et igati soliidse nimega: World News Daily Report. Üldiselt on ju satiirilehtedel eksimatult kõnekad tiitlid: The Onion, Lugejakiri ja nii edasi. Aga „Maailma uudiste päevakokkuvõte” kõlab sama igavalt nagu Eesti Päevaleht või Postimees ja uinutab esmakülastaja valvsuse täielikult.

Libauudiseid on igasuguseid. Paljud on eesmärgipäraselt ebatõesed ning neid levitatakse segaduse külvamiseks. Mitmed libauudised on aga meelega nii absurdsed, et neid lihtsalt ei olegi võimalik tõsiselt võtta. Või äkki siiski on? Ehk on probleem selles, et eesmärgistatud valeuudised on muutunud nii jaburaks, et satiir mõjub selle kõrval tavalise igapäevase informatsioonina?

Kiire ringkäik Facebookis avab jahmatava pildi.

„Koroona on CIA poolt sünteesitud viirus, eesmärgiga tappa Donald Trump,” ilutseb kellegi seinal ja tuhanded inimesed tunnustavad uudist püstise pöidlaga. Uskumatu. Kantar Emor uuris paar aastat tagasi eestlaste ja vandenõuteooriate suhet ning jõudis jahmatava numbrini: 6% meist usub, et paljud maailma liidrid võivad olla tegelikult reptiilid. See on umbes 80 000 inimest ehk lauluväljaku täis rahvast. Kõhedust tekitav, mis?

Põhimõtteliselt võiks ju ainult „päris” ehk korralikult toimetatud väljaandeid infoallikana kasutada. Aga ka siis tuleb mul kõigepealt kalendrisse vaadata. Kui Eesti Televisioon mõne aasta eest Vanilla Ninja taasühinemisest teatas, ei osanud ma seda kuidagi aprillinaljaks pidada, kuigi oli. Armastatud ansambli taasühinemine peab minus „see on ju nali!” reaktsiooni tekitama, uskusid professionaalsed teletoimetajad. Miks küll? Seda enam, et mõned aastad hiljem see juhtuski ja Lenna Kuurmaa rokkis koos kunagiste kaaslastega nii mis kole.

Nii ei jää tõese info otsijal muud üle kui iga uudise puhul ise allikaid kontrollida ja igas sõnas kahelda. See võtab aga neetult palju aega ja energiat. Parem end uudistest täitsa lahti ühendada. Ja siis trahvi saada, kui kolme sõbraga Stroomi rannas jalutan. Seaduste mittetundmine ei vabasta teatavasti vastutusest.

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.