Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Tüdinenud oma käekirjast? Vaheta see välja!
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
kaekiri

Tavaline hommik. Istud arvuti taha. Hakkad kirjutama. Võib-olla on vaja artiklit ettevõtte blogisse või nõuab õpetaja kodukirjandit. Tähtaeg pressib peale, pääsu pole. Kuid pea on tühi. Ideid pole, mitte ainsatki.

Mis sinuga lahti on? Ei midagi erilist. Sind on tabanud „kirjutaja blokk” ehk writer’s block, nagu seda seisundit inglise keeles kirjeldatakse. Kirjutaja blokk võib tabada kõiki, elukutselisi kirjanikke sealhulgas. Õnneks on ka selle hädaga nii, et kus see on kõige suurem, seal on abi kõige lähem. Kirjutasin võitlusest writer’s blockiga mõne aja eest, täna jätkan.

Sa oled kaks nippi – liikumise ja feng shui – ära katsetanud, kuid loodetud abi neist ei saanud. Mis järgmiseks?

Vaheta fonti

Kui jalutuskäik või kohvik ei aita, tuleb astuda järgmine loogiline samm ja see on oma lihtsuses nii geniaalne, et kui sellest esimest korda kuulsin, ei tahtnud oma kõrvu uskuda. Veel vähem suutsin uskuda selle triki tulemuslikkusesse, kuid midagi pole teha: võimsamat kirjutaja bloki vastast relva on raske ette kujutada.

Kõik inimesed on harjunud kirjutama kindlas fondis. Enamasti on see kas Times New Roman või Arial või mille iganes su kirjutamisprogrammi looja on vaikimisi kirjatüübiks määranud. Harjumuspärane font on ühest küljest hea abimees – mõjub turvaliselt ega ärrita silma. Teisalt jäävad mõtted pahatihti fonti kinni ja kui sa seda vahetad, avaneb uus, ootamatu ja inspireeriv maailm.

Font on nagu käekiri. On hämmastav, kui hästi võib käekirja muutmine kirjutaja bloki puhul aidata. Käsitsi kirjutades on seda raske teha, arvutis suudab aga igaüks paari hiireliigutusega endale uue käekirja tekitada. Ja see mõjub virgutavalt isegi siis, kui writer’s block parajasti peal pole.

Fonte on maailmas tohutult. Näiteks sisaldab WhatFontIs-nimeline kataloog väidetavalt üle poole miljoni erineva fondi. Ole ainult mees ja leia sobiv. Kirjuta kasvõi Edgar Allan Poe või Ernest Hemingway käekirjaga – jah, isegi selliseid fonte võib internetist leida! Ja kui pelgalt fondivahetus ei aita, vaheta ka kirjatüübi värvi!

Kui fondivahetus mingil põhjusel loodetud tulemust ei anna, tuleb liikuda järgmise kirjutaja blokist vabanemise tehnika juurde.

Vaheta programmi

Üldiselt on inimesed harjunud kirjutama ühes kindlas programmis. Enamasti on see MS Word või Apple Pages või mis iganes tarkvara on arvutitootja sinu seadmega „tasuta” kaasa pannud. Nii Word kui Pages on korralikud programmid, aga sarnaselt fondiga on kirjutamistarkvaralgi kalduvus ühel hetkel loomingulisust piirama hakata. Sestap tasub programme aeg-ajalt vahetada, eriti muidugi kirjutaja blokist vabanemiseks.

Kirjutamisprogramme on palju ja mitmed neist on ka tasuta (või vähemalt peaaegu). Mina töötasin aastaid Google Docsis, ent kirjutan hetkel Dropboxi kirjutamiskeskkonnas nimega Paper, mis mulle viimasel ajal väga meeldima on hakanud. Paperis töötamiseks tuleb olla online’is ja näiteks lennukis kasutan ma IA Writer nimelist programmi. Head programmid on veel näiteks Ulysses ja Bear. Ma olen Maci kasutaja ega tea päris 100% lubada, kas kõik need programmid ka Windowsi peal jooksevad. Aga ka Windowsi jaoks on vingeid kirjutamisprogramme küllaga!

Niisiis: vaheta fonti või programmi. Ja kui need kah ei aita, tuleb astuda viimane ja radikaalseim samm. Sellest kirjutan aga juba järgmisel korral!

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.