Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

UUDISED

Ole kursis sellega, mis Tele2s toimub. Loe kõige värskemaid uudiseid!

Tele2 avas esimese millimeetersageduste tugijaama
18.05.2023


Möödunud nädalal lõppes Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) korraldatud 5G konkurss sagedusalas 24,7-27,1 GHz. Kõik osalejad võitsid endale kaks sagedusluba, mis annavad õiguse kokku 800 MHz sagedusressursi üleriigiliseks kasutamiseks. Tele2 Eesti püstitas uues sagedusalas üleeile esimese tugijaama, mille enneolematuid kiiruseid seda võimaldavate seadmetega ka katsetada saab.  


Tele2 tehnoloogiadirektor Tanel Sarri sõnul on Lagedil avatud sagedusalas 24,7-25,5 GHz toimiv tugijaam esimene taoline Eestis ja võimaldab ideaaltingimustes saavutada andmesidekiiruseid kuni 5 Gbit/s. „Tegemist on sagedustega, mille tegelikku võimekust näeme alles mõne aja pärast, kuna võrgu arengule peavad ka seadmete uuendused järele jõudma. Täna ei ole Eestis müügil ühtegi telefoni ega ruuterit, mis nende sageduste kasutamist toetab. Need sagedused on strateegiliselt väga olulised ja kasutame neid hetkel 5G võrgu arendamisel, aga tulevikus kindlasti ka järgmiste, näiteks 6G võrkude juures,“ kommenteeris ta.  

Enampakkumisel olnud sagedusalad on siiani oksjonile pandutest kõrgeimad ja võimaldavad senisest veelgi suuremaid andmeedastuskiiruseid, aga on teatavate piirangutega. „Millimeetersageduste, 24 GHz ja üle, puhul ei teki klassikalist kilomeetrite kaugusele ulatuvat ühtlast leviala. Seda puhtalt füüsikaseaduste tõttu. Enamasti on levi piiratud otsenähtavusega. Neid sagedusi võib aga vaja minna suurüritustel, näiteks laulu- ja tantsupidudel, staadionikontsertidel jm, kus väikesel alal on korraga koos tuhandeid inimesi. Uusi sagedusi hakatakse kindlasti kasutama ka juhtmeta koduneti pakkumiseks, mis võiks lõpuks kaabliga ühenduse asendada,“ selgitas Sarri.  

Varasemate 5G sagedustega püstitatud tugijaamade levialas, näiteks Tartu Kaubamaja ümbruses, on Tele2 Eesti võrgus seni kätte saadud kiiruseid üle 1 Gbit/s. Suurim 5G kasutus on aga siiani olnud piirkondades, kus on tihe populatsioon: Tallinnas Põhja-Tallinnas (Ehte), Lasnamäel (Pallasti), Mustamäel (Akadeemia), Kesklinnas (Võistluse, Jõe) ja Kristiines (Kassisaba) ning Tartus (T-Kaunase, T-Ühikas, T-Kaubamaja).