Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kui Apple Watch on maailma kõige popim nutikell (turuosa ligi 50%) ja selle üheks eesmärgiks on Sinu füüsilist aktiivsust ning treeninguid jälgida, siis paratamatult tekib küsimus: kuivõrd täpselt ta seda teeb? Vaatame lähemalt.
Sarnaselt Huawei Color Band A2 nutivõru täpsuse testile, võtame täpsuse Pühaks Graaliks spordile spetsialiseerunud tootja kella. Seekord on selleks Polar Vantage M (mul on uus spordikell, jee!), mis poodides maksab 250-300 eurot. Võrdluseks maksab Apple Watch 4 vahemikus 430-500 eurot ehk tunduvalt rohkem. Samas saab temaga ka tunduvalt rohkem asju teha. Siin keskendume aga puhalt spordile.
Mõlemad kellad teevad sportimise mugavaks. Kui Polar Vantage M kasuks räägib võimalus paari nupuvajutusega kiirelt treeningut alustada, siis Apple Watch suudab treeningu ka automaatselt tuvastada ja pakub Sulle, kas soovid treeningut salvestama hakata.
Võrdlusaluseks treeninguks võtame jooksmise, mis on ilmselt kõige laialt levinum spordi- või nutikellaga tehtav trenn. Nõudlikuma väljakutse nimel jookseme testis intervalle ehk rahulik sörkjooks vaheldub kiirete lõikudega.
Polari kellale lisaks kasutame testis Polari pulsivööd, mis on rahvasportlase jaoks kõige täpsem viis trenni ajal pulssi mõõta. Apple’i kell mõõdab pulssi randmelt. Aktiivse trenni puhul liigub käsi palju, mistõttu randmelt võetud pulsinäidu täpsus kannatab. Vaatame, kuivõrd täpselt Apple Watch 4 sellega hakkama sai ja kuidas on ka lood GPSi täpsusega.
Trenni!
30-minutilise jooksu tulemusena registreeris Polar läbitud distantsiks 6,13 km ja Apple 6,24 km ehk 100m jagu heldem tulemus. Protsentides erinevus kõigest 1,8% (väga hea). Keskmiseks tempoks arvutas Polar 4:53 min/km ja Apple 4:49 min/km. Kilomeetrite lõikes erines tempo reeglina kuni 5 sekundi võrra (Apple oli alati lahkem), välja arvatud 5. kilomeeter, mille Apple’i arvates läbisin tervelt 14 sekundit kiiremini kui Polari arvates. Üldjuhul rahuldav tulemus, aga pikematel distantsidel tempo hoidmiseks ei pruugi see sobida.
Heldus jätkus ka pulsi puhul. Pooletunnise treeningu keskmiseks pulsiks leidis Apple Watch 4 olevat 146 lööki minutis. Polar Vantage M arvates aga 150. Ehk 2,8% erinevus. See tulemus on loogiline, kuna intervallide puhul tõuseb ja langeb pulss järsult. Seda muutust mõõdab südame vahetus läheduses asuv pulsivöö tunduvalt paremini kui randmel asuv pulsimõõtja. Pika ja rahuliku sörkjooksu puhul niivõrd suurt erinevust ei tohiks esineda.
Kaloreid jagas Apple Watch aga kitsimalt. Selle põhjenduseks saab tuua kellas seadistatud valed füüsilised näitajad, mis kuuluvad hoopis ühele tütarlapsele. 25 kg võrra väiksem kaal tingib ka väiksema kulutatud kaloraaži. Kergemat asja on kergem punktist A punkti B liigutada. Lihtne ja loogiline.
Kui vaatame marsruuti, siis tundub Apple Watchi tulemus “puhtam” ja on näha, et GPS on silumist harrastanud. Polari kella “sinka-vonkad” on realistlikumad. Samas kumbki suuri hälbeid ei teinud.
Kokkuvõte
Selgub, et Apple Watch 4 suudab trenni üle ootuste täpselt jälgida. Spordikellana sobib ta pigem neile, kes teevad sportimisel alles esimesi samme ning kelle jaoks pole täpsus kriitilise tähtsusega. Apple vaates on tulemus loogiline, sest absoluutselt kõike pole võimalik korraga maailmatasemel teha.
Tõsisematele entusiastidele soovitan endiselt spetsiaalset spordikella, mis pakub täpsemaid võimalusi enda soorituse jälgimiseks ja parendamiseks. Minu süda kuulub Polarile, aga mööda ei saa panna ka Garmini või Suunto spordikellaga.
NB! Käesolev hinnang põhineb ainult ühele treeningule. See annab kella täpsusele ligikaudse hinnangu ja ei pretendeeri absoluutsele tõele.