Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Telefoni lukustamise viisid pole turvalised
Avaldatud:
Uuendatud:

Kaitse oma saladusi: mitmed moodsad telefoni lukustamise viisid pole üldse turvalised!

Nutitelefoni saab lukustada ja avada mitmete erinevate meetoditega alates klassikalisest PIN-koodist uudse silmaiiriseskännerini välja, kuid tuleb tõdeda, et paljud neist polegi nii turvalised kui arvata võiks. Kuidas aga tagada, et soovimatu inimene kindlasti telefoni sisse ei saa?

Inimeste järgi ei nuhi üldjuhul mitte häkkerid või võõrriigi luureteenistus, vaid meie endi lähedased inimesed. Telefonid peidavad endas aga suurt osa meie elust – isiklikest vestlustest kuni paroolide ja piltideni välja. Kui Sa ei taha, et telefonis sisalduv info oleks kättesaadav ka teistele, siis tasub oma telefoni turvalisusele rohkem tähelepanu pöörata.

Sõrmejäljelugejad ja PIN-koodid on nüüdseks standardina olemas enamikel uutel mudelitel. Lisaks on toodud turule ka tunduvalt peenemad lahendused, nagu silmaiiriseskänner (nt Samsungi lipulaevad) ning näotuvastustehnoloogia (nt iPhone X). Samas ei pruugi kõik taolised lahendused ülemäära turvalised või mugavad olla.

Siin mõned uued nipid, kuidas Android telefone turvalisemana hoida.

Turva

Usaldusväärsed kohad

Üks populaarsematest võimalustest on Trusted Places (usaldusväärsed kohad), mis tähendab, et telefon ei ole lukustatud konkreetsete asukohtades nagu näiteks sinu enda kodus või suvilas. Funktsiooni rakendamiseks tuleb eelnevalt asukoha jälgimine sisse lülitada. Kui esimene samm seljatatud, tuleb menüüst turvalisuse alt valida “Smart Lock” alammenüü, kuhu pääseb ligi telefonile määratud PIN-koodi abil. Vali sealt “Usaldusväärsed kohad” ning lisa nimistusse vabalt valitud aadressid, kus soovid, et su telefon oleks lukuvaba. Kui ees ootab suurem kolimine või töökohavahetus, siis pole probleemi – turvalisi asukohti saab iga kell eemaldada, muuta ning lisada.

Usaldusväärsed seadmed

Kui oled igapäevane aktiivsusmonitori kasutaja või võtad roolis olles kõnesid bluetooth süsteemi abil vastu, siis tasub vaadata ka Trusted Devices (Usaldusväärsed seadmed) funktsiooni poole. Rakendamine on eelnevaga analoogne – Smart Lock menüüst tuleb seekord valida Usaldusväärsed seadmed. Uute seadmete lisamiseks tuleb ka bluetooth sisse lülitada – on oluline, et otsimise hetkel oleks lisatav seade 100 meetri raadiuses.

Kehal kandmise tuvastamine

Lisaks inimestele oskavad teha pahandusi ka näiteks käe- või spordikotid, kus telefon pahaaimamatult lukust lahti läheb ning morse koodi stiilis sõnumeid sõpradele saatma hakkab. Eriti hulluks osutub olukord, kui see peaks juhtuma välismaal. Smart Lock menüüs on On-Body Detection (Kehal kandmise tuvastamine) funktsioon, mis töötab järgmisel põhimõttel – telefon püsib pärast avamist lukustamata seni, kuni see on liikumises (näiteks kui hoiate seda käes). Kui paned telefoni ära (nt lauale), siis see lukustatakse.

Usaldusväärne nägu/hääl

On ka võimalus kasutada Trusted Face/Voice (Usaldusväärne nägu/hääl) funktsioone, kuid nendel võivad esineda ka mõned ohukohad. Näiteks Samsung S8 näotuvastust saab väidetavalt tüssata, kui näidata telefonile omaniku fotot ning kõnetuvastuse puhul piisab helisalvestisest. Samas on (loodetavasti) välistatud, et keegi sinu nimetissõrme maha raiuma tuleb.

Turva

Retro

Vana hea PIN-kood on tihtipeale parim lukustamise viis, sest pikka või keeruliselt koostatud PIN-koodi pole võimalik ära arvata. Kõige turvalisem on kasutada kaheastmelist autentimist, näiteks juhuslikult genereeritud PIN-koodi koos sõrmejäljelugejaga.

Katrin Aron

20.07.2018