Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kõik, mida pead teadma Android Q-st
Mai alguses toimus iga-aastane Google’i konverents, mille raames tutvustati laiemale avalikkusele Androidi operatsioonisüsteemi järjekorras kümnendat versiooni – Android Q (beeta 3). Telefonidesse jõuab Android Q alates käesoleva aasta augustist. Siin on 7 asja, mida temast teadma peaksid.
Süsteemiülene öörežiim
Võrdlemisi väike, aga oluline uuendus. Kiirvalikute alt saad sisse lülitada öörežiimi, mis erinevalt Android 9-st laieneb suuremale osale telefonist. Säästab akut ja silmi.
Lisaks valge mustaks muutmisele, saad edaspidi valida ka endale meelepärase aksentvärvi. Esialgu on valikus sinine, must, lilla ja roheline.
Nuppude kadumine
Apple tõi meile iPhone X-iga viipamispõhise navigatsiooni ja nüüd on järg Androidi käes. Kui Android 9 Pie oli vahesamm nuppudest vabanemise suunas, siis Q läheb täielikult viipamisele üle.
Tahad minna tagasi? Libista sõrmega ekraani äärest keskele. Vahet pole, kas vasakult või paremalt poolt. Libistad korra, avaneb mõnes äpis vasakpoolne menüü. Libistad kaks korda, lähed tagasi. Kui intuitiivselt see töötama hakkab, eks näeme. Kindlasti samm telefoni “puhtama” välimuse suunas.
Reaalajas subtiitrid
Võimalus, mis on YouTube’i videosid juba pikalt saatnud, leiab tee otse sinu telefonisse. Reaalajas subtiitrid kuvatakse soovi korral ükskõik, millise audiopala peale. Olgu selleks video, podcast või muusikafail. Sõltumata sellest, kas telefonil on võrguühendus või mitte. Funktsiooni sisselülitamise nupp asub heli reguleerimise kõrval.
Kindlasti kasulik uuendus nii kuulmisraskustega inimestele kui ka juhtudel kui sul pole kõrvaklappe kaasas, aga soovid midagi “kuulata”.
Turvauuendused
Tulevikus saab kasutaja uusi süsteemivärskendusi alla laadida otse läbi Google Play poe. See peaks eriti rõõmustama Samsungi kasutajaid, kuna Samsung on tuntud oma aeglaste turvauuenduste poolest. Lisaks ei nõua uuendused alati restardi tegemist.
Privaatsus
Viimase paari aasta moesõna (ja põhjusega) on teemaks ka Android Q puhul. Kasutajad saavad varasemast suuremad õigused selle üle, mis infot sinu kohta konkreetne äpp saab. Saad isegi määrata, kas äpp saab ligi sinu välisele mälukaardile või ei. Või, et äpp näeb sinu asukohta ainult juhul, kui äpp on avatud.
Sisseehitatud ekraanisalvestus
Seni pidid ekraani salvestamiseks Google Play poest vastava äpi alla laadima, aga nüüd saad seda otse telefonis teha. Alati ei piisa lihtsast screenshotist, et vajalik info edasi anda või pead selleks tegema 5 klõpsu. Alates iOS 12-st lisas Apple selle funktsiooni iPhone’dele ja nüüd on järg Androidi-kasutajate käes. Saad ekraanisalvestusega paralleelselt jäädvustada ka enda häält ja ekraanipuudutusi.
Mis telefonid esimesena Android Q saavad?
Avalik beetaversioon on juba 21 telefoni jaoks saadaval. Nende seas on mõistagi Google enda Pixeli telefonid, OnePlus 6T, Xiaomi Mi 9, LG G8 ja paljud teised telefonid, mida Eesti turul pigem ei kohta.
Need telefonid on tõenäoliselt ka esimesed, kes 2019. aasta augustis Android Q täisversiooni endale saavad. Jääb üle vaid oodata, mida Q tähendab. Ei ole just palju maiustusi, mis algavad Q tähega ...
Silver Tilk
22.05.2019