Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mida teha kui telefon ei lae või ei lülitu sisse?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
Telefoni laadimine

Tuleb tuttav ette? Telefoni ekraan must, hoiad nuppu all, midagi ei juhtu. Pistad laadija taha ja endiselt ei ilmuta nutisõber elumärki. Mis teoksil? Mida sellises olukorras teha?

Esmalt oota. Mõnikord on aku niivõrd tühi, et läheb kuni pool tundi aega, enne kui temas on piisavalt jõudu telefoni sisselülitamiseks. See võib juhtuda näiteks talvel õuest tuppa tulles, kui telefoni aku on omadega totaalselt koomas. Seega oota natuke kuniks telefon toatemperatuuriga kohaneb ning seejärel jäta ta laadimise ajaks rahule. Endiselt ei ole abi? Siis tasub viga otsida järgmistest kohtadest.

Laadija või kaabel ei tööta

Kas oled 100% kindel, et laadija ja kaabel töötavad? Proovi neid kasutada mõne teise seadmega. Vigane kaabel on kõige tõenäolisem vea koht, kuna kaablid on õrna iseloomuga ja mehaanilise vigastuse oht suur. Elukogenud laadijate otsikud võivad painduda ja laadimine algab alles siis, kui laadija õige nurga alt sisestatud. Sellisel juhul on viimane aeg kahjustatud kaabel välja vahetada.

Tasub ka meeles pidada, et telefoni laadimiseks tasub esmajoones kasutada tootjapoolset laadijat. Odavad ja sertifitseerimata AliExpressi laadijad toovad tihti rohkem kahju kui kasu.

Telefoni laadimispesa

Kaabli kõrval tasub üle kontrollida ka see, kas ühendus on täielik. Laadimist võivad takistada ka laadimispesas olevad takistused (tolm, mustus) või fakt, et laadija pole täielikult porti sisestatud. Juhul kui laadimispesas on niiskus, siis annavad uuemad nutitelefonid ka sellest aktiivselt märku ja keelduvad laadimast. Sel juhul tasub telefon mõneks ajaks rahule jätta, kuniks niiskus ära aurustunud.

Telefoni laadimine

Pane tähele, et mustuse eemaldamiseks ei sobi ei vatitikud (võid hoopis mustust lisada), ei suruõhk (puhud mustuse sügavamale sisse), ei nõel (füüsiline kahjustus) või muu taoline lähenemine. Pigem panusta pehme otsikuga hambaharja peale või vii telefon spetsialisti kätte. Võid proovida ka hästi õrnalt (!) mustust välja puhuda.

Voolu on?

Igaks juhuks vaata üle, kas pistikupesa üldse töötab? Kui ühendad telefoni laadija pikendusjuhtme külge, siis see võib olla seinast lahti tulnud või ta on välja-lülitatud olekus. Kiireks testimiseks saad pistikupesasse ühendada näiteks lambi. Või proovi telefon ühendada hoopis sülearvutiga.

Laadimine peatub 80% peal?

See võimalik mure puudutab just iPhone kasutajaid. Juhul kui telefon laadimise ajal liiga soojaks läheb, peatab tarkvara laadimise 80% juures, et akut kaitsta ja tema eluiga pikendada. Laadimine jätkub kui telefoni temperatuur langeb. Seega võid telefoni ajutiselt jahedamasse ruumi viia, aga külmkapp jäta rahule.

Juhtmevaba laadimisalus

Kui laadimispesa kaudu telefon ei lae, siis proovi kasutada hoopis juhtmevaba laadimisalust. Juhul kui Su telefon seda mõistagi toetab.

Probleemid hoopis juhtmevaba laadimisalusega? Tihti on viga telefoni vales asetuses, seega proovi telefoni natuke aluse peal nihutada. Aitab ka kaitsekorpuse eemaldamine. Apple on asetuse mured hästi lahendanud, kasutades uuemate iPhonede laadimiseks spetsiaalset magnetit ehk MagSafe tehnoloogiat, mis tagab korrektse joonduse.

Aga aku peaks ju täis olema!?

Kui oled kindel, et telefoni aku on täis laetud, aga ekraan ei lülitu lihtsalt sisse, siis tasub proovida “jõuga restardi” tegemist ehk hoia sisse-välja lülitamise nuppu pikalt all, kuniks telefon reageerib või kuni 30 sekundit, et täielik restart teha.

Ikka ei tööta? Siis tasub kaaluda telefoni hoolduskeskusesse viimist.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.