Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Mis mõttes leidsid just selle koha, kus Tele2 ei levi? Otsin pidevalt neid kohti, aga naljalt nende otsa ei satu. Olles Tele2-s töötanud pea 10 aastat ja enamus sellest ajast tegelenud leviaukude kõrvaldamisega, tean ma väga hästi, kus need kohad tegelikult on, aga tihti nendesse ei satu. Enamasti, kui võtan telefoni näppu, jookseb nett kiirelt ja muretult. Neid piirkondi on ikka väga väheks jäänud, kus levi lootusetult halb oleks.
Aga kuidas on nii, et levi ja just selle puudumine tihti teravaks teemaks osutub? Mobiiliteenus on muutunud nii igapäevaseks, et selle olemasolu on normaalsus ja puudumine ääretult ebameeldiv. Nii jäävadki meelde pigem need üksikud hetked, kui levi oli halb kui see, et andmeside suurepäraselt töötas. Alati, kui keegi küsib mult, mis mobiilioperaatorit ma soovitaks, siis loomulikult ütlen, et parim on Tele2! Aga omavahel öeldes - valigu see, millega on kodus ja tööl levi olemas ning teenus korras. Erinevate operaatorite võrgud on küllaltki võrdsed, aga siselevi olukord võib olla siiski omajagu erinev. Tugijaamade asukohad ja planeeringu valikud võivad olla operaatoritel erinevad ja seetõttu tulevad välja erinevused. Esimesena saab pihta just siselevi.
Aga miks ei saa planeerida levi igale poole ühtemoodi hästi? Raadioplaneering on alati kompromiss. Levi peab kuhugi suunama, et see jõuaks kõige paremini meie sõpradeni ning ei tekitaks signaalimüra ja häireid järgmiste tugijaamade töös. Levi signaali ohjeldamine pole ka lihtne – see murdub, peegeldub ja sumbub. Suunad antenni kõrvalmaja poole ja see peegeldub akendelt hoopis tugijaama taha, kus võiks hoopis teine jaam teenindada. Mis seal ikka. Peale suurt õppimist ja kogemust saab hoolikalt planeerides levipildi päris heaks.
Kui keegi küsib, mis on levi kõige suurem vaenlane, siis selleks on need neetud puulehed. Kohe, kui ilus kevad käes, algavad levimured. Signaal hakkab lehtedesse sumbuma. Aga pole hullu – kui enne oli levi olemas, siis ei tohiks see väga kaugele kadunud olla. Nii et esiteks mingem oma mobiiliseadmega akna juurde, kus levi on üldiselt parim. Kui see ei aita, siis tuleb appi võtta igasugused väliantennid või levivõimendid. Kui need ka juba kasutusel, aga signaali ikka pole, siis tuleb sellest teavitada ning planeerime uue tugijaama. Kahjuks kõik tugijaamad kohe ehitusse ei lähe. Peame prioritiseerima piirkondi, kus meie sõpradele mõju suurim. Pingutame igapäevaselt, et levi veelgi paremaks saada.
Nüüd, kui suvi juba käes ja plaan linnatolm jalgelt pühkida, tekib kindlasti küsimus, kus kodukontorit teha. Õige vastus on: värskes õhus! Õues on reeglina levi alati parem kui toas. Kui siiski on vaja toas olla, soovitan heita pilgu meie kodulehe levikaardile SIIN, et leviolud üle kontrollida.
Autor
Margus Sits
Tele2 raadiovõrgu planeerimise ja võrguehituse juht