52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kaitse ennast ja oma lapsi – kuidas kommionud netis eemale hoida?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Internet on tänapäeval meile kõigile, aga eriti laste jaoks, elu lahutamatu osa. Seal on nii palju põnevat sisu, mida avastada, mänge, mida mängida, ja sõpru, kellega suhelda. Koos selle kirju maailmaga aga tulevad mõned riskid, mida me ei saa eirata. Just seetõttu on oluline tagada turvalisus kodus sees ja ka kodust väljas olles. 

Võtame näiteks sotsiaalmeedia platvormid. Kuigi need võivad olla suurepärased sõpradega suhtlemiseks ja elamuste jagamiseks, on oluline õpetada lastele, et neil on vaja olla ettevaatlikud sellega, mida nad postitavad või kellega nad suhtlevad. Platvormid nagu Instagram ja Snapchat on populaarsed noorte seas, kuna nad saavad jagada pilte, suhelda sõpradega ja avastada uusi asju. Kuid need platvormid võivad ligi meelitada ka võõraid inimesi, kes võivad esitleda end kellegi teisena ja üritada saada lapse usaldust. Nad võivad paluda isiklikke andmeid, fotosid või isegi kokkusaamisi.

Julgusta oma last mõtlema enne, kui nad midagi jagavad, ja õpetage neile, et nad ei tohiks kunagi anda võõrastele oma isikuandmeid või kohtuda võõrastega ilma sinu teadmata. 

Samuti võib lapsi ohustada küberkiusamine. Solvamine internetis võib olla väga kahjulik ning jätta lapsele pikaajalised emotsionaalsed haavad. Seepärast on oluline õpetada lastele, kuidas ka virtuaalses keskkonnas viisakalt ja austavalt käituda ning kuidas reageerida, kui nad satuvad ebameeldivasse olukorda. 

Muidugi ei saa siinkohal rõhutamata jätta, et aus ja avatud suhe oma lapsega on parim kaitse igas olukorras. Samas on ka arusaadav, kui keeruline netimaailm siiski lootusetust ja segadust tekitab, et kuidas siis lõpuks ennast ja oma lähedasi nende küberohtude eest, mis meid ähvardavad, ikkagi kaitsta. 

Lihtne vastus on tarkvara, mis võimaldab seadistada sisufiltrid, et blokeerida ligipääs ebasobivatele või vanusele mittevastavatele veebilehtedele ja rakendustele. See aitab kaitsta lapsi pornograafia, vägivalla või muu sobimatu sisu eest. Tele2 internetiteenusel on kõik see juba sisse ehitatud ja meie jaoks on ülimalt oluline, et turvalisus oleks kõigile kättesaadav. Head tehnilised lahendused aitavad suuremat osa nendest ohtudest vähendada. Tele2 internetiteenusel on lisaks olemas ka võimalus jälgida teie koduvõrgu liiklust ja vanematel näha, milliseid veebilehti ja rakendusi nende lapsed külastavad. See võimaldab vanematel olla teadlik oma laste internetikäitumisest ning tuvastada võimalikke ohtusid või probleeme.

Oluline on luua avatud suhtlus oma lastega, rääkida neile internetiohtudest ja õpetada neile, kuidas ennast kaitsta. Vanemad saavad kasutada tarkvara, mis jälgib ja piirab internetikasutust, ning seada kindlaid reegleid, näiteks ajapiirangud ja veebilehtede filtrid. Oluline on olla teadlik sellest, mida lapsed internetis teevad, ja sekkuda, kui märkate midagi ebasobivat või potentsiaalselt ohtlikku. Laste internetiturvalisuse tagamine nõuab pidevat tähelepanu ja koostööd vanemate, laste ja kogukonna vahel aga alustada tasub juba sellega, et valida teenus milles on vajalikud kübarturvalahendused sees, sest turvalisus on meie kõigi õigus.
 
Linda Marie Ormus
Internetiteenuste juht

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!