Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kõik, mis pead teadma Android 9 Pie’st
Tänavu kevadel kuulutas Google välja järgmise Androidi operatsioonisüsteemi, järjekorras üheksanda. Ametlikult tuli Android 9, nimega Pie (lühidalt P), turule augustis. Mis uuendusi ta endaga kaasa toob?
Nagu viimasel ajal moes, siis suureks märksõnaks on AI (artificial intelligence) ehk tehisintelligents. Seda ka Android 9 puhul. Operatsioonisüsteemi looja Google’i lubadus on kõva: telefon õpib sinu harjumusi jooksvalt tundma ja ajapikku kohandab end vastavalt, et sinu elu oleks võimalikult muretu. Kuidas siis?
Tark aku
Mida aeg edasi, seda paremini peaks su telefoni aku vastu pidama. Vähemalt teoorias. Telefon õpib sinu kasutusharjumusi tundma ning edaspidi suudab oma akuga säästlikumalt ringi käia. Üheks selleks säästumeetodiks on näiteks ekraaniheleduse sättimine või teadmine, millist äppi sa millal kasutama kipud.
Ennustamine
Android 9 üritab sinu tegevusi ennetada, pakkudes vastavalt varasemalt õpitule äpi või tegevussoovitusi. Ehk kui sa nädal aega jutti iga päev helistad kell 20 paiku emale, siis võib loota, et kaheksandal päeval tuletab telefon sulle ise meelde, et aeg emale traati tõmmata.
Nupuvaba navigeerimine
Android 9 võimaldab sul telefoni kasutada täiesti nupuvabalt. Kõik toimingud saab tehtud viipamise kaudu. Ehk siis täpselt nii nagu Apple oma iPhone X-ga esimest korda tegi. Nõuab harjumist, aga kui asi käpas, siis väga mugav lahendus.
Nutitervis
Google ja Apple on võtnud nutitervise teema tõsisemalt fookusesse. Digital Wellbeingu funktsiooni abil saad vaadata enda telefonikasutuse infot ja seda soovi korral ka piirata, kas ajaliselt või äpipõhiselt. Näiteks, et päevas ei skrolli Instagramis rohkem kui 30 minutit. Kui see aeg täis, ilmub ekraanile meeldetuletus, et “sa ju lubasid mitte üle 30 minuti siin kulutada”. Seejärel on võimalik seda teavitust teadlikult ignoreerida või lihtsalt lubadusest kinni hoida.
Lisaks saad näha kõikide äppide kasutusaega, mitu notificationit ehk teavitust nad sulle saatnud ning mitu korda oled näiteks telefoni lahti lukustanud.
Lõigud ehk ampsud
Operatsioonisüsteem üritab sulle võimalikult varakult infokillukesi ehk ampse serveerida. Ehk kui otsid Uberi äppi, siis kuvatakse muuhulgas ka juba teoreetilist teekonda koju ja selle maksumust. Kõlab mugavalt!
Targad teavitused
Otse teavitusribalt saad saata vastuseid või võtta vastu otsuseid, mida edasi teha. A’la kui keegi kirjutab sulle Messengeris “Okay, great. See you then!”, siis teavitusriba annab sulle võimaluse koheselt vastata “See you!”.
Kellele need muudatused on?
Erinevalt iPhone’de maailmast ei saa operatsioonisüsteemi uuendused osaks kõigile ja kiiresti. Kui isegi 5 aastat vana iPhone 5s saab nautida uhiuue iOS 12 hüvesid ja turvalisust, siis Androidi uuendused on pikema vinnaga. Mõistetav ka: erinevaid tootjaid lihtsalt nii palju.
Hekeseisuga (30.09.2018) on Android 9 Pie saadaval Google Pixel’i telefonidel, OnePlus 6, Nokia 7 Plus, Essential Phone’del ning valitud Motoroladel (jah, neid veel USA turu jaoks toodetakse). Pikisilmi jään ootama, millal uuendus ka Samsungi ja Huawei telefonideni jõuab. Tavaliselt läheb nendega tükk aega...
Silver Tilk
30.09.2018