52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kuidas sooritada virtuaalset enesetappu?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Ma olen end korra internetis “ära tapnud”. Kõik need ransomware’id ja ülejäänud internetiohud olid tol ajal küll (vähemalt mulle) tundmatud, ent keegi kirjutas kusagil, et mida vähem valitsused (ja muud pahalased) su kohta netist infot leiavad, seda parem. Nii ma end poolnähtamatuks teha üritasingi.

Minu virtuaalsest enesetapust on hea hulk aastaid möödas ning toona oli see üsna lihtne: tuli vaid paar sotsiaalmeedia kontot kinni panna ja olidki kutu. Facebook tegi muidugi kõik selleks, et ma kuhugi ei kaoks, ning peitis konto kustutamise valiku nii sügavale bittide alla kui suutis.

Raud
Foto: Mihkel Raud

Ent natuke kannatlikkust ja läinud ma olingi, meediakära saatel pealekauba, sest ükski reporter ei suutnud uskuda, et keegi nii loll võib olla, et vabatahtlikult sotsiaalmeediast kaduda. Eks neil oli ju õigus kah, sest poole aasta pärast olin ma Facebookis tagasi.

Kui ma täna virtuaalset suitsiidi kavandaksin, tuleks mul sellele mõnevõrra metoodilisemalt läheneda. Õnneks avaldas USA Today hiljuti paar head näpunäidet, mida eduka enesetapu sooritamisel silmas võiks pidada.

Esiteks tuleb sul muidugi kõik online kontod kinni panna. Neid on igaühel tohutult, alates Facebookist ja Pinterestist ning lõpetades Amazoni ja Netflixiga. Siin tõttab appi AccountKiller nimeli veebsait, mis su tuntumad kontod suurema vaevata ära aitab tappa. Isegi vähemtuntute osas suudab AccountKiller sind nõustada ja kui sa oled mingil põhjusel Twoo.com-i , Zooski või HotOrNoti konto loonud, saad sa kontomõrvariga neist suurema higita lahti.

Järgmiseks soovitab USA Today oma Google’i otsingute ajalugu kustutada, mis võib osutuda heaks mõtteks, eriti kui sa viimasel ajal “how to make a car bomb” või “Taavi Rõivas ja köis” oled guugeldanud.

Otsingute ajaloo kustutamiseks tuleb minna My Activity lehele (“My Account” all) ning kasutada “Delete activity by” valikut, mis pakub erinevaid parameetreid, mille abil kustutatav ajalugu määrata.

Järgmiseks tuleks end kõigi datamaaklerite lehtedelt kustutada. On imekspandav, kui kiiresti ükskõik kelle kodune aadress ja/või telefoni number internetist on leitav ning kui väljavaade öösel su maja ümber hiilivatest stalkeritest ahvatlev ei tundu, on mõistlik midagi ette võtta. Ameerika kodanikke aitab Abine nimeline firma, mis 130 dollari eest kliendi isiklikud andmed internetist kustutab, kõigil ülejäänutel tuleb päevake aega võtta ja ära kaardistada, millisel lehel tema isiklik info üleval ripub, igale datamaaklerile kiri kirjutada ning loota, et too su aadressi oma kataloogidest maha võtab. Ameeriklasi puudutab see probleem ilmselt rohkem kui meid, ent küllap on aja küsimus, mil datamaaklerite epideemiagi Eestisse jõuab.

Põhimõtteliselt hakkab virtuaalne enesetapp sellega ühele poole saama, kuid ükski surm pole lõplik enne, kui ta lõplik on. Kustuta kõik emaili kontod ja müü maha oma arvuti(d), alles siis võid sa uhke näoga kõigile tuttavatele teatada, et oled täiesti vaba inimene. 

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.