Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Paranoia on abiks!
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Tundmatud inimesed võtavad minuga aeg-ajalt ühendust. Tavaliselt on vestlused viisakad ja puudutavad mõnd tööasja, kuid umbes aasta eest hakkas mu Messengeri ootamatu sisuga vestlusi saabuma.

„Tere, Mihkel!” 
„Tere-tere, kuidas saan aidata?”
„Kus mu raha on?”
„Kuidas palun?”
„Lubasid raha saata, raisk. Pole saatnud. Millal saadad?”
„Kus ma lubasin?”
„Facebookis lubasid, kuradi ahv.”
„Pole ma midagi kusagil lubanud.”
„Lubasid küll,” raius võõras. Ja saatis mulle seepeale screenshoti minu nime ja näoga Facebooki-kontost, kus keegi tõepoolest inimestele lahkelt raha lubas. Tuleb vaid oma nimi kommentaari kirjutada ja ongi korras – hea õnne korral valib loosiratas just sinu välja ning sul pole muud vaja teha, kui oma krediitkaardi andmed „Mihkel Rauale” saata, et see siis lubatud raha kaardile saaks kanda. 

Tegin libakonto lahti ja pidin imestusest põrandale kukkuma: tekst oli kirjutatud vigases eesti keeles, lubatud rahasummad groteskselt suured, ent ometi olid sajad ja sajad eesti inimesed kommentaariumis end „rahalaeva” järjekorda registreerinud. See pole ju ometi võimalik? 

Aga näed on. Nigeerika kuningad ja „Mihkel Rauad” ei viitsiks inimesi oma miljonilubadustega tüüdata, kui sellest kasu ei tekiks. Kus on inimesi, seal on ka heauskseid. 

Eriti hulluks läheb asi aga siis, kui sinu päris konto pihta pannakse. Ka seda on minuga juhtunud – ühel päeval hakkasid murelikud sõbrad helistama ja uurima, ega ma ometi uuesti jooma pole hakanud: keegi postitas mu Instagrami-kontolt paljaste naiste pilte.
 
Pöördusin kiiresti Instagrami poole ja sain peale nädalapikkust nikerdamist konto lõpuks tagasi. Aga nädalaga jõudis nii mõndagi juhtuda ja jumal teab, millise sisuga otsesõnumeid mu konto ajutised omanikud inimestele saatsid. Ole mees ja tõesta, et see polnud sina! 

Sellest ajast olen hakanud kõikvõimalikesse salasõnadesse paranoilise tähelepanuga suhtuma. Kui ma olin varem „mihkelraud123” tüüpi passworde kasutama harjunud, siis nüüd muutusid need überkeerulisteks. Mis tegi mu elu teistpidi raskeks – päris alati pole aega ega võimalustki password manageri kasutada, salasõnad tuleb aga meelde jätta. 

Kaevasin mööda internetti ja komistasin ühe geniaalse häki otsa. Sellest ajast on minu salasõnade süsteem lihtne: see koosneb saidi nime tähtedest vasakul paiknevate tähtede ja ainult mulle teadaoleva tähtede ja numbrite ühendi kombinatsioonist. 

Kõlab keeruliselt? Tegelikult pole. Oletame, et ainult mulle teadaoleva tähtede ja numbrite ühendi kombinatsioon on „m1hk3lp2hk3l” (ehk „mihkelpähkel”, kus mõnede tähtede asemel on numbrid). Ja näiteks Instagrami puhul on saidi nime tähtedest vasakul paiknevate tähtede rida „seioviz”. Kokku oleks salasõna sellisel juhul seiovizm1hk3lp2hk3l. Piisavalt keeruline häkkida, ent hea lihtne meelde jätta. 

Ja veel: ära kliki igale lingile, mida sõber sulle „saadab”. Ja rakenda tarkvara uuendusi kohe, kui need välja tulevad, eriti operatsioonisüsteemide puhul. Lihtne ja elementaarne soovitus, kuid ilmselt klikib meist igaüks hämmastavalt tihti kõikvõimalikule jurale, mis pealtnäha turvalisest kohast saabub.

Head turvalist, kuid ehk veidi paranoilist elu – see tasub end kuhjaga ära!

 

Ja Tele2 uute ja turvaliste netipakettidega saad tutvuda SIIN.

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.