Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Tuld näritud küüntele!
Ma närin küüsi. Iga kord, kui kodusel diivanil heasse raamatusse kaevun, kukun mõõdutundetult küüsi närima.
Naine on pahane ja ega ma ise ka ülearu õnnelik pole: näritud küüned näevad inetud välja ja kui sa televisioonis satud töötama (mina satun), võib vabalt juhtuda, et operaator su sõrmedele suumib ja kogu maailm saab teada, milline lootusetu küüntenärija sa oled. Ma ei tea, miks ma küüsi närin. Ühtegi intellektuaalselt veenvat selgitust mul pole, lihtsalt selline harjumus, mida muud ma enda kaitseks oskan öelda.
Harjumused on 21. sajandi mood. Guugelda ingliskeelset sõna habit ja sa näed, millest ma räägin. Mina guugeldasin ja sain teada, et vanad halvad harjumused tuleb uute ja headega asendada. Umbes nii, et selle asemel et küüsi närida, tõsta parem hantleid. Hoiad ühes käes raamatut, teises hantlit, ja nii ta läheb. Saad korraga tugevamaks ja targemaks ning küüned jäävad ka terveks.
Väga kena, aga kuidas toda uut harjumust ellu rakendada? Probleem selles ju seisnebki, et vanad harjumused surevad vaevaliselt ja uued jäävad külge veel vaevalisemalt! Õnneks on moodsas maailmas nii, et seal, kus on probleem, on kindlasti ka äpp, mis selle lahendab. Lubage tutvustada: „Habit List” ehk väike programmijupp su telefonis, mis suvalise harjumuse tekitamise (liigagi!) lihtsaks teeb.
Ma avan rakenduse, vajutan +-märki ning sisestan esimese harjumuse nime: „loe pool tundi raamatut ja tõsta hantlit”. Seejärel määran uue harjumuse sageduse (ehk kui tihti ma seda praktiseerin): ma määran sageduseks „iga päev”, kuigi võimalusi on rohkem (iga paari päeva tagant, iga nädal, iga kuu, igal kolmapäeval jne).
Nüüd tuleb mul otsustada, kas uus harjumus mulle end ka meelde tuletab. Aga otse loomulikult! Kogu mõte selles ju seisnebki, et mulle on mu uusi harjumusi vaja kogu aeg meelde tuletada! Ma määran meeldetuletuse ajaks kell 17.00, vajutan „done” ja ongi kõik.
Järgmisel päeval kell viis pärast lõunat teatab mu telefon, et aeg on raamatut lugedes hantlit tõsta, kuid vana harjumuse jõud on suur.
Ma panen äpi tuima näoga kinni ja kukun küüsi närima. Paha lugu!
Sama arvab ka „Habit List”, sest kui ma selle ülejärgmise päeva hommikul lahti teen, on eilne „loe pool tundi raamatut ja tõsta hantlit” punaseks värvunud ja vahib mulle kurjalt otsa. „Okei, okei,” ütlen ma tahtmatult oma telefonile ja olen sedapuhku kell 17:00 hoolsam, loen pool tundi raamatut (ja tõstan hantlit!) ning märgin harjumuse äpis selleks päevaks tehtuks (ehk libistan sõrmega üle harjumuse nimetuse).
Kolm nädalat hiljem on pilt juba palju kenam: punaseid „loe pool tundi raamatut ja tõsta hantlit” märkeid enam pole ja küüned on kah täitsa nii! Vähe sellest: ma olen „Habit Listi” veel terve portsu harjumusi lisanud, mis mul meelest kipuvad minema (vii prügi välja, loe lastele muinasjutte, pese õhtul hambaid jne), äpp on mulle neid kindla regulaarsusega meelde tuletanud ja kogu pere (ma ise kaasa arvatud) on õnnelik!
Rakendus, mis muud ei teegi, kui teatab aeg-ajalt, et on aeg midagi teha? Kas on võimalik midagi totakamat ette kujutada? On küll: ülekaaluline näritud küünte ja pesemata hammastega mees, kes prügi välja ei vii.
Loomulikult on küünte närimisest võimalik ka mõnevõrra radikaalsemalt vabaneda, näiteks Pavloki käevõru abil, mis kostitab sind mõõduka elektrilöögiga, kui mis tahes halva harjumusega tegelema hakkad. Minu maitsele on too võru liiga Kolmas Reich, aga kuuldavasti on Pavlokil ohtralt fänne, nii et jumal teab – võib-olla on masohhism tõepoolest kiireim tee õnneliku eluni!
Mihkel Raud
27.03.2017