Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Eestis jõudis äsja müügile tõenäoliselt kõige robustsem ja samas nutikas mobiiltelefon tootjalt, kelle põhitegevuseks on hoopistükkis ehitus- ja kaevandusseadmete, diislikütuse ja maagaasimootorite, tööstuslike gaasiturbiinide ja diisel-elektriliste vedurite tootmine.
Jutt käib USA tehnohiiu Caterpillari uusimast nutimobiilist CAT S61. See pole seade lastele, käekoti rihmad tõmbab see oma veerandkilose raskusega pingule, venivamast riidest püksitasku venitab põlvini. See on riistapuu mehele, kes tegutseb tellingutel, kel vaja toimetada veesügavustes, kes ei taha muretseda selle pärast, et tema haamer, relakas või mobiil peaks maha kukkuma.
Ja just sellise mehe jaoks on olemas S61-l võimeid, mida pole ette näidata ühelgi teisel mobiiltelefonil siin maamunal.
Kui alustada «ilmalikemast» eriomadustest, siis tooksin esmalt esile võime reaalajas siseõhu kvaliteeti mõõta. Mõõdab see rakendus lenduvaid orgaanilisi ühendeid, õhutemperatuuri ja –niiskust. Eelmainitud ühendid võivad pärineda ehitusmaterjalidest, tubakasuitsust, kõikvõimalikest märkamatutest keemilistest reaktsioonidest, puhastusainetest, õhusvärskendajatest ja kõigest, mida üks keemiapott nimega inimene ise toodab.
Siin fotol on näha, artikli kirjutamise hetkel valitses autori ümber üsna hea õhu kvaliteet:
Kohe, kui õhu kvaliteet halveneb, annab seade sellest omanikule märku ning see on selge viide sellele, et aeg on aken lahti lükata või ventilatsioon põhja keerata.
Teine tore «vidin» on termokaamera. Lisaks sellele, et tore on vaadata, ega su kaaslasel pea juhuslikult soe pole, on see igati kasulik näitamaks seda, kust täpsemalt soojust elamisest kaob ehk kust külm sisse tuleb. Visuaalselt näidatakse ära kõik aknapraod, ülekuumenenud elektrijuhtmed seintes.
FLIR-termokaamera suudab temperatuure värvidena kuvada kuni 400 kraadise kuumuseni. See tähendab, et Cat S61 jaoks pole probleem võimaldada sõidukite diagnostikat, asfaldiseiret ja kõrgema temperatuuriga seadmete järelevalvet. Pilt tuleb ette ka täielikus pimeduses või nähtavust halvendavates tingimustes, näiteks udus või suitsus. Mobiilil on ka MyFLIR rakendus, mille abil saab termopiltide reaalajas voogedastada.
Juba spetsiifilisemaks läheb S61 võimekus lasta seadmest välja laserkiir ja selle abil kuni 8 meetri piires objektide kaugust endast, aga ka seinal olevate objektide kaugust üksteisest mõõta. Mõõta saab ära ka mingi objekti pindala.
Kui mitu funktsiooni kokku panna, siis näiteks elektrikud saavad termograafia abil analüüsida kaitsmekarpi või juhtmestiku kvaliteeti ja laserkaugusmõõtja funktsiooniga kindlaks teha, kui palju kaablit on vaja. Samuti saavad nad edastada tulemused reaalajas kuhu iganes.
Siin fotol on aga näha, et pole kahtlust: üks mobiiltelefon on kuumem kui tema ümbrus.
Tõenäoliselt maailma parim on ka S61 vastupidavus ka veele ja tolmule. IP järele saab kirjutada koguni numbrid 68 ja 69, mis tähendab vähemalt tund aega vastupidavust kolme meetri sügavusel vees, aga ka liiva, tolmu ja mustusekindlust. Mis eriti oluline: pole mingit probleemi teha pilte ka soolases merevees, näiteks Punasel merel snorgeldades.
Näitaja MIL SPEC 810G tähendab aga välise temperatuuri taluvust vahemiku -25 kuni 55 ning väga head vibratsioonikindlust. Seega sobib kenasti ka Eesti talvel kasutamiseks.
Aku mahutavuseks on koguni 4500 mAh, mis on üks maailma parimaid näitajaid. Laadimissisend on uusim USB-C ja kiirlaadimisfunktsionaalsus on ka seadmel täiesti olemas. Salvestusmälu on seadmel 64 GB ja RAM tavapärane 4GB.
Igati sümpaatne on ka vasakul küljel asuv programmeeritav nupp – pane seal käivituma mis iganes programm või funktsionaalsus.
Seade on küll üsna krõbeda hinnaga, veidi alla 900 euro, kuid kui arvestada seda, mitu erinevat seadet see endas sisaldab, siis kindlale sihtrühmale on see parim võimalik mobiil üldse.