Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kui Maarjamaal on olnud erakordselt hea õuna-aasta, siis Apple päris sama viljakas pole olnud. Värskelt tõmmati saladuseloor uutelt iPhone telefonidelt, järjekorranumbriga 16 ning teistelt seadmetelt. Mida uut nad endaga kaasa toovad?
iPhone 16 ja 16 Plus
Väliseid uuendusi on kolm:
-
iPhone 16 ja 16 Plus telefonide tagumised kaamerad (48 MP tava- ja 12 MP ülilainurk) asetatud (taas) horisontaalselt. Täpselt nagu oli kunagi iPhone 12 puhul. See tähendab, et telefon suudab Apple Vision Pro tarbeks ruumilisi pilte teha.
-
iPhone 15 Pro-ga tutvustatud Action nupp leidis tee iPhone 16 juurde. Saad seda vastavalt enda soovile programmeerida, et kiire nupuvajutusega näiteks taskulamp põlema panna.
-
Füüsiline kaameranupp, mille abil saad mugavalt suumida, sätteid muuta, pilte klõpsutada ja AI funktsioone käivitada.
Huvitav trend, kus autotootjad tegid üksvahe kõik, et füüsilistest nuppudest loobuda ja nüüd lisab Apple ühe hooga enda telefonidele kaks täiesti uut nuppu.
Sisemuses podiseb nüüd A18 protsessor, mis annab ligi 30% võidu nii kiiruses kui ka energiatõhususes. Olgu mainitud, et tavaline iPhone 15 kasutab veel A16 protsessorit, seega võiks täitsa märgatav olla. Oli juttu ka 50% võrra etemast ekraanide kaitsekindlusest ja suuremast akust, kuid konkreetseid sisulisi näitajaid meile ei tutvustatud.
Suure sigadusena ei toonud endiselt iPhone 16 ja 16 Plus telefonide ekraanidele kiiret ning sujuvat värskendussagedust. Endiselt võid 2024. aastal maksta telefoni eest tuhat eurot, aga 120 Hz ekraani asemel saada 60 Hz versiooni. Võrdluseks – sujuvat 120 Hz näeb tänapäeval juba 250-euroste telefonide juures.
Värvivalik: roosa, must, valge, roheline, sinine.
iPhone 16 Pro seeria
Visuaalse poole pealt on uued Pro telefonid pea äravahetamiseni sarnased eelmise aasta mudelitega. Välja arvatud siis värvid ja mõistagi uus kaameranupp. See pole otseselt halb asi, kuna tegu on tõesti hästi viimistletud seadmega. Samas on sisuliselt sama disaini nüüdseks juba viie aasta jagu rokitud…
Olulise uuendusena on iPhone 16 Pro ja Pro Maxi ekraanid kasvanud võrreldes eelkäijatega 0,2 tolli võrra. Uued diagonaalid on 6,3 ja 6,9 tolli, mis teeb iPhone 16 Pro Maxist ühtlasi kõige suurema õunatelefoni eales. Hea inseneritöö tulemusena saavutati see kasv ekraani servade kärpimise toel ning telefonide füüsilised gabariidid suurt ei kasvanudki.
Tõsi, eksisteerib ka üks veelgi suurem iPhone. Nimelt sai juutuuber Mrwhosetheboss koostöös DIYPerks kanaliga valmis Guinessi rekordite raamatu kande väärilise õunatelefoni. Piilu videot siit.
Sisemuses on Prode kasutuses A18 Pro protsessor, mis võimaldab varasemast paremat jahutust, võimsust ning efektiivsust. Eraldi “saatelõik” pühendati 16 Pro kaamera võimekusele, mis suudab nüüdsest 4K kvaliteediga klippe filmida 120 fps kaadrisageduse juures. See ühtlasi tähendab, et kaamera suudab kiiremini pilte klõpsata ning on väiksem oht, et foto subjekt jääks hägune.
Lisaks pühendas Apple olulise osa presentatsioonist Apple Intelligence funktsioonide tutvustamisele, kuid suure tõenäosusega läheb veel pikalt aega, enne kui neid Euroopa turul kasutada saab.
Värvivalik: hõbedane, hall, titaan, kõrbepruun.
Lisaks: Apple kellad ja klapid ehk 10. seeria Watch ja AirPods 4
Traditsiooniliselt ei piirdunud Apple ainult uute telefonide tutvustamisega. Suurematest uuendustest jõuab peatselt turule nii 10. seeria Apple Watch kui ka 4. generatsiooni tavalised AirPodsid.
Lisaks avalikustati Apple Watch Ultra 2 uus värviversioon (must) ning – minu suureks pettumuseks – üle 4-aasta vanuste AirPods Maxide kosmeetiline värskendus uute värvivalikute (kuldne, oranž, sinine, must ja lilla) ning USB-C laadimispesa näol. Neist viimase uuenduse tutvustamise plokk oli ka üpris kentsakas kui Apple pühendas reaalsuses turul väga populaarsetele klappidele tervest 1,5h esitlusest kõigest ühe minuti. Ju siis oli endal ka häbi…
Ilma otsikutega AirPodse on nüüdsest kahte laadi: koos ja ilma mürasummutuseta. Tootja küsib aktiivse mürasummutuse eest USAs 50 dollarit lisaks (129 versus 179), mis on protsentuaalselt päris krõbe juurdehindlus. Lisaks on 4. seeria klappidel ka läbikostvuse režiim (transparency mode), mis lülitab automaatselt mürasummutuse välja kui Sa rääkima hakkad. Jääb üle testida, kas AI saab aru kui Sa rääkimise asemel tegelikult hoopis omaette laulad.
Igati tervitatud uuendus on klappide karbile lisatud kõlar, mille abil saad kadunud klappe otsida. Koos karbiga jagub vurtsu kuni 24-tunniseks kuulamiseks. Sarnaselt ülejäänud õunasaagiga on AirPodside karp nüüdsest USB-C laadimispesaga. AirPods Pro klapid suudavad nüüdsest ka kuuldeaparaadi ülesandeid täita ning mürarikastes keskkondades Sinu kuulmist kaitsta.
Apple Watch juubeli puhul oli õrn lootus näha midagi põnevat, kuid selle asemel jäi tehnoloogiahiid oma juurte juurde. 10. seeria kellad on varasemast 1mm võrra (42 ja 46mm) suuremad, kuni 40% eredama ekraaniga ja veidi õhukesemad. Tehnoloogiliste uuenduste osas pandi palju rõhku uneapnoe tuvastamise funktsioonile, mis vajab veel regulatoorset kinnitust.
Tekkis huvi uute iPhone'ide kohta rohkem teada saada? Registreeri enda huvi siin.