Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Pange oma vanaemad ja vanaisad valmis, sest neid ootab ees nutirevolutsioon! Rootsi firma Doro on valmis teinud nutitelefoni nimega 8040, mis on suunatud just eakamatele inimestele.
Minu laua nurgal istub telefon, mille päritoluks võib tinglikult (tehas asub siiski Hiinas) lugeda vana head heaoluriiki - Rootsit. Ja et ka sealsed “vanad” saaks nutielust osa, on tuntud nuputelefonibränd Doro turule toonud hoopistükkis ühe nutitelefoni nimega Doro 8040. Ja tundub, et rootslased teavad, mis nad teevad.
Välimus ja ekraan
Telefoni põrnitsedes vaatab meile vastu 5-tolline ekraan, mis on ühest küljest parajalt suur, kuid teisalt on vaatamisnurgad kahjuks kitsad (külje pealt on ekraani kehva vaadata). Ka ekraani heledus ei küündinud päris loodetud tasemini. Seega nende kolme päeva jooksul, mil Eestis päike paistab, võib tekkida probleeme õues ekraani nägemisega.
Dorodele omaselt on 8040 varustatud hädaabinupuga, mis asub telefoni tagaküljel ning mille abil saab hätta jäämisest kindlaks määratud kontaktidele märku anda. Kolmekordse nupuvajutuse (või ühe pika vajutuse) tagajärjel saadetakse hädaabikontaktile telefoni asukoht ning lühisõnum abipalvest. Abinumbreid saab salvestada kuni 5 tükki.
Doro navigeerimisnupud on mõnusalt füüsilised ning on lihtne aru saada, kas nupu alla vajutamine õnnestus või mitte. Lukustusnupp asub telefoni ülaosas, mis on esialgu üllatav, kuid sellega harjub kiiresti ära. Kahe käega telefoni kasutades on see isegi mugav variant.
Telefoni külje peal on klemmid doki jaoks, kuhu ta paigutub külitsi. Dokk laeb telefoni ning voodis lebades on seda mõnus vaadata.
Mis teeb Dorost Doro?
On väga lihtne aru saada, et Doro 8040 on seeniorkodanikele suunatud telefon. Telefoni tekst on juba alustuseks küllaltki suur ning seda on võimalik kahe astme võrra veelgi suuremaks kruvida, isegi nii palju, et seda on võimalik hea nägemise puhul ka mitme meetri pealt lugeda. Telefonis on olemas ka eesti keel, mis on 97% ulatuses ka korrektne.
Doroga suhtlus käib telefonide mõistes ebatraditsiooniliselt ning võib öelda, et telefon suhtleb sinuga maakeeles. Kõikide käskluste aluspõhimõtteks on soov midagi teha, näiteks midagi saata, vaadata, kuulata või otsida.
Kui aga soovid teksti sisestada, siis tuleb esmalt teha valik, kas soovid seda teha häälkäskluse või tavalise klaviatuuri abil. Ingliskeelsed häälkäsklused töötavad kenasti.
Ääretult kasuliku lisandus on “Team-view” funktsioon, mis tähendab et oma vanaema samm sammu haaval juhendamise asemel on võimalik hõlpsalt telefoni üle kaugelt kontroll haarata ja vajaliku ise kiiresti ära teha. Tean väga palju inimesi, kes selle võimaluse üle oleksid tänulikud
Kaamera
Arvestades telefoni hinnaklassi, on tema kaamera nõks allpool arvestust. Eriti juhul kui hämaras pilti teha. Hea valguse puhul saab ta rahuldavalt hakkama, aga kindlasti mitte nii hästi kui näiteks samas hinnaklassis olev Xiaomi Mi A1.
Kui aga säilib soov pilti teha, siis rõõmustava uudisena on kaamera avamise ja klõpsu tegemise jaoks pühendatud eraldi nupp telefoni külje peal (sarnaselt Sony’dele).
Karu kõhus
Kasutajale on mälumahtu jagatud 10,14 GB jagu (ehk paberil 16 GB, millest tootja osa ära sõi), mis on omakorda laiendatav mälukaardi abil. Tagasihoidlikule inimesele on sellest mahust samas küllalt. Ka operatsioonisüsteemiga on kõik korras, kuna selleks on veel igati moodne Android 7.0 ning kokkuvõttes töötab Doro laitmatult.
Aku
Tagakaant lahti koukides vaatab meile vastu 2920 mAh mahutavusega aku, mis on telefoni aktiivselt kasutamisel pigem kehvapoolne. YouTube’st videode vaatamise ajal tühjeneb aku igatahes üpris kiiresti. Samas seeniorkasutaja kätes peab aku tunduvalt paremini vastu. Vahepeal seisis telefon pikka aega minu koti põhjas ning rõõm oli näha, et aku iseenesest kuhugi ei haitunud ning mitu päeva oli mureta.
Järeldus
Kokkuvõtteks tuleb tõdeda, et tegu on tõenäoliselt maailma kõige lihtsama nutitelefoniga ja see on ütlemata meeldiv tõdemus. Ainus küsimärk on, kas ehk oleks saanud telefoni ka mõne kupüüri võrra odavamalt turule tuua või mitte. Maksab ta ju ikkagi 249 eurot.
Samas on Doro 8040 puhul asjad lihtsalt niivõrd hästi läbi mõeldud, et paneb naeratama. Näiteks on ekraani kuvamise aeg tehases traditsioonilise 30 sekundi asemel seadistatud 2 minuti peale, et pikemate mõttepauside puhul telefon kohe ei lukustuks. Lisaks oma nišis Dorole otsene konkurent puudub. Julgen soovitada.