Mis saab Sinu vanast telefonist?

3 minuti lugemine

Nad on kõikjal. Sinu sahtli põhjas, vanas kingakarbis, lapse mänguasjariiulis, mõnikord eksivad nad isegi Sinu pükste taskusse. Ma räägin muidugi telefonidest, mis on oma aja ära elanud ja oleks aeg taaskasutusse viia.

Puhtalt isiklikul näitel: soetasin kolm aastat tagasi Honor 8 nutitelefoni, mida rõõmsalt kaks aastat ka kasutasin. Pärast seda olen saanud juba uute telefonidega lustida ja Honor on jäänud kappi paremaid aegu ootama. Kuna pole tuttavaid, kel sedavõrd vana telefoni vaja ja eraldi müümisega ei raatsi jännata, siis otsustasin ta taaskasutusse anda.

Taastasin tehaseseaded ja viisin telefoni Tele2 esindusse. Seal arvutati seadme väärtuseks 38 eurot. Pole just väike raha, aga mitte ka üle mõistuse suur. Selle raha võrra sain uue Samsungi tahvli soodsamalt kui muidu, võit seegi. Uurisin järgi, mis minu vanast telefonist edasi saama hakkab.

1. Telefon sõidab Tartusse.

Tartus asub kodumaine kasutatud elektroonika käitlemise ettevõte, nimega Replace. Töötajaid üle 200. Partneriks Tele2. Juhul kui ma poleks juba ise factory data reseti teinud, oleksid seda teinud nemad. Telefon käes, registreeritakse see Replace’i andmebaasis ja algab põhjalik testimine.

Testimine

Foto: Replace Group.

2. Testimine ja parandamine.

Testimise käigus saab selgeks, kas telefon on veel kasutuskõlblik või mitte. Või kas katkisele telefonile tasub uus elu taas sisse puhuda või ei. Võimalikud parandustööd hõlmavad endas vigaste komponentide vahetust, aga ka varuosade remonti.

Kui telefon pole parandamiskõlbulik või see läheks liiga kalliks, võetakse ta varuosadeks lahti. Nagu autoromugi. Eemaldatakse emaplaadid, kaamerad, mikrofonid, kõlarid, ekraanid, korpused jpm. Nende osadega tehakse korda teised Replace’i käes olevad seadmed. Nii võib juhtuda, et kümnest katkisest telefonist saab kokku ühe terve.

uustelo

Foto: Replace Group.

Töökorras seadmed suunatakse edasi korduskasutusse, st. müüakse edasi klientidele üle maailma.

3. Päästmatud seadmed.

Telefonid, millelt ei ole võimalik andmeid eemaldada või need, millel puudub järelturul väärtus, antakse üle spetsialiseerunud jäätmekäitlejale (näiteks Weerec OÜ või Eesti Pakendiringlus OÜ), kus need utiliseeritakse.

recycle

Foto: Replace Group.

See tähendab, et Sinu vanast telefonist saab kätte kulda, hõbedat, vaske, palladiumit ja mõistagi ka plastikut. Plastik regranuleeritakse (ehk tehakse väikesteks tükkideks) ja seda kasutatakse uute plasttoodete valmistamiseks (pingid, kellarihmad, telekapuldid ja jumal teab mis kõik veel). Või näiteks kunstmuruga kaetud jalgpalliväljakute pehmendamiseks.

Aku

Foto: Replace Group.

Akude ümbertöötlemise tulemusena saab ka koobaltit, mille ühendeid on võimalik ära kasutada, et värv või lakk kiiremini kuivaks.

Seega võib täitsa juhtuda, et Sa praegu istud kellegi vana telefoni peal, selg vastu telefoni abil kuivatatud seina, sõrmes sõrmus, mis tehtud vanast telefonist võetud kullast ja käes telefon, mis kokku pandud kümnest teisest telefonist. Imeline maailm ikka.

P.S. Siinkohal soe soovitus. Kel vähegi võimalik, tasuks mõnda jäätmekäitluse ettevõtet külastada. Paar aastat tagasi tehtud ringkäik Eesti Pakendiringluse territooriumil oli silmiavardav. Näiteks see lillealus on tehtud pea täielikult vanadest telefonidest.

Pakendiringlus

Silver Tilk

15.10.2019