Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mis saab Sinu vanast telefonist?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Nad on kõikjal. Sahtli põhjas, vanas kingakarbis, lapse mänguasjariiulis, mõnikord eksivad nad isegi Sinu pükste taskusse. Ma räägin muidugi telefonidest, mis on oma aja ära elanud ja mis oleks aeg taaskasutusse viia.

Isiklik näide: soetasin neli aastat tagasi Honori nutitelefoni, mida rõõmsalt paar aastat ka kasutasin. Pärast seda sain juba uute telefonidega lustida ja Honor jäi kappi paremaid aegu ootama. Kuna pole tuttavaid, kel sedavõrd vana telefoni vaja ja eraldi müümisega ei raatsi jännata, siis otsustasin ta taaskasutusse anda.

Taastasin tehaseseaded ja viisin telefoni Tele2 esindusse. Seal arvutati seadme väärtuseks 38 eurot. Arvutada saad ka ise siin. Pole just väike raha, aga mitte ka üle mõistuse suur. Selle raha võrra sain uue Samsungi tahvli soodsamalt kui muidu, võit seegi. Uurisin järgi, mis minu vanast telefonist edasi saama hakkab.

1. Telefon sõidab Tartusse.

Tartus asub kodumaine kasutatud elektroonika käitlemise ettevõte, nimega Replace. Töötajaid üle 200. Üheks partneriks Tele2. Juhul kui ma poleks juba ise varem tehaseseadete taastamist teinud, oleks seda teinud Replace. Telefon käes, registreeritakse see Replace’i andmebaasis ja algab põhjalik testimine.

Testimine

Foto: Replace Group.

2. Testimine ja parandamine.

Testimise käigus saab selgeks, kas telefon on veel kasutuskõlblik või mitte. Või kas katkisele telefonile tasub uus elu taas sisse puhuda või ei. Võimalikud parandustööd hõlmavad endas vigaste komponentide vahetust, aga ka varuosade remonti.

Kui telefon pole parandamiskõlbulik või kui see osutuks liiga kalliks, võetakse ta varuosadeks lahti. Nagu autoromu. Eemaldatakse emaplaat, kaamerad, mikrofon, kõlarid, ekraan, korpus jm. Nende osadega tehakse korda teised Replace’i käes olevad seadmed. Nii võib juhtuda, et kümnest katkisest telefonist saab kokku ühe terve!

uustelo

Foto: Replace Group.

Töökorras seadmed suunatakse edasi korduskasutusse ehk müüakse edasi klientidele üle maailma.

3. Päästmatud seadmed.

Telefonid, millelt ei ole võimalik andmeid eemaldada või need, millel puudub järelturul väärtus, antakse üle spetsialiseerunud jäätmekäitlejale (näiteks Weerec OÜ või Eesti Pakendiringlus OÜ), kus need utiliseeritakse.

recycle

Foto: Replace Group.

See tähendab, et Sinu vanast telefonist saab kätte kulda, hõbedat, vaske, palladiumit ja mõistagi ka plastikut. Plastik regranuleeritakse (ehk tehakse väikesteks tükkideks) ja seda kasutatakse uute plasttoodete valmistamiseks (pingid, kellarihmad, telekapuldid ja jumal teab mis kõik veel). Või näiteks kunstmuruga kaetud jalgpalliväljakute pehmendamiseks.

Aku

Foto: Replace Group.

Akude ümbertöötlemise tulemusena saab ka koobaltit, mille ühendeid on võimalik ära kasutada, et värv või lakk kiiremini kuivaks.

Seega võib täitsa juhtuda, et Sa praegu istud kellegi vana telefoni peal, selg vastu telefoni abil kuivatatud seina, sõrmes sõrmus, mis valmistatud vanast telefonist võetud kullast ja käes telefon, mis kokku pandud kümnest teisest telefonist. Imeline maailm ikka.

P.S. Siinkohal soe soovitus. Kel vähegi võimalik, tasuks mõnda jäätmekäitluse ettevõtet külastada. Ligi 5 aastat tagasi tehtud ringkäik Eesti Pakendiringluse territooriumil oli silmiavardav. Näiteks see lillealus on tehtud pea täielikult vanadest telefonidest.

Pakendiringlus
Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.