Kuidas suvilasse internetti saada?

2 minuti lugemine

Ilmad lähevad üha soojemaks ning suvi on kohe saabumas. Pool aastat talvitunud suvilad saavad kevadel ja suvel uue hingamise, kui järjest rohkem inimesi linnast maale kolib. Mida aga teha, kui metsa või randa kaabliga internet ei ulatu?

Paljud meist seda ei tea, kuid suvilas saab kasutada mobiilset internetti, sest Eesti metsades on väga hea levi. Vask- ja fiiberkaablit pole igal pool, aga mobiilne internet on ja selle kvaliteet läheb kogu aeg paremaks. Eesti operaatorite 4G võrgu katvus on üsna võrdne, ulatudes kõigi puhul üle 90%, nagu on näidanud ka Tehnilise Järelvalve Ameti mõõtmistulemused.

suvila

Tele2 interneti allalaadimiskiirus on keskmiselt üle 50 megabiti sekundis ja senine kasutajakogemus kinnitab, et mobiilse interneti kvaliteet on nii hea, et see on igati vääriline asendus püsiühendusele.

Siin mõned nipid, kuidas lihtsalt tekitada suvilasse internetti.

1. Taskuruuter

Kaasaskantav WiFi ruuter näeb välja nagu keskmise suurusega nutitelefon. Tegemist on miniatuurse ruuteriga, kuid kaabliühenduse asemel on ruuteris SIM-kaart. Seadmega saab luua oma privaatse internetiühenduse ja ühendada võrku korraga kuni kümme seadet alates telefonidest, süle- ja tahvelarvutitest kuni mängukonsoolide ja kaamerateni. Taskuruuteri kasutamine lihtne, sest kui ruuteri aku on laetud, tuleb vaid SIM-kaart sisestada, seade sisse lülitada ja juba mõne sekundi pärast saab internetis kasvõi mitme seadmega surfata.

2. Mobiilne kuumkoht 

Võrreldes mobiiltelefonidega ei võimalda paljud praegused ruuterid operaatorite pakutavaid interneti tippkiirusi. Nii võib näiteks suvekodus olla mõistlikum kasutada WiFi tekitamiseks ruuteri asemel nutitelefoni.

3. Ruuter 

Kui on plaanis suvilas tõsisemalt tööd teha, siis võib taskuruuterist ja telefoniga tekitatud internetist väheks jääda. Sel juhul tuleks kasutada ruuterit, mis tekitab poole parema levi. Ruuteri kasutamine on imelihtne, tuleb vaid sisestada SIM-kaart ja seade ühendada vooluvõrku. Kui on teada, kus tugijaam asub, siis ruuter peaks toas asetsema selle pool, võimalikult kõrgel ja akna lähedal.

4. Suundandtenn 

Ruuterile on võimalik juurde osta väline suundantenn. Interneti kvaliteet paraneb, kui viia antenn õue akna taha.

Eesti operaatorite võrk areneb väga kiiresti. Kui eelmisel aastal sinu suvilas kõige paremat levi ei olnud, siis tasub kindlasti sel aastal uuesti proovida, sest võrk võib olla vahepeal väga palju arenenud.

Selleks, et teada saada, kui hea levi on sinu asukohas, tasub julgelt ühendust võtta oma operaatoriga. Alati on võimalik ka internetikiirust vastavate mobiilirakendustega ise mõõta, otsides neid Google Play või Apple rakendustepoest.

Tanel Sarri

08.06.2017