Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Millist ruuterit valida?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Otsid koju või kontorisse netti ja ei ole päris kindel, millist tüüpi ruuter Sinu jaoks see õige on? Selgitame välja, milline seade milliseks olukorraks kõige paremini sobib.

Kõik on võimalik – 4G ruuter

Taskuruuteri püsivam vanem vend. Eraldi akut ei ole, aga see-eest on internet seal, kus on elekter. Mis on ka peaaegu, et kõikjal, kus vaja. Tööpõhimõte on sama: SIM-kaart sisse ja internetiavarused on Sulle valla. 4G ruuteri suurim pluss on tema mobiilsus: kui kolid näiteks suvel maale, siis saad ruuteri kaenlasse võtta ja maal interneti püsti panna. Ei pea mitut lepingut tegema ja juhtmeid mööda maja vedama.

ruuter

Kaalust pole mõtet rääkida, kuna üldjuhul seda igapäevaselt endaga kaasas ei vea. Küll aga pikemate lähetuste jaoks sobib kenasti. Levinumate 4G ruuterite maksimaalsed kiirused jäävad pigem alla 600 Mbit/s, aga ühe erinevusena saad korraga võrku ühendada kordades enam seadmeid (nt 64). Kõvemad 4G ruuterid lubavad kiiruseid kuni 1,6 Gbit/s.

Ruuteri puhul kindlasti seadista ta võimalusel 5 GHz sagedusriba peale, kuna sellega saad tunduvalt suuremaid kiiruseid nautida kui tavalise 2,4 GHz puhul. Viimane sagedusala on näiteks kortermajades ka ülekasutatud ja selle vahetuse tulemusena võid netikiirust lausa 10 korda parandada. Autori kodus paranes neti kiirus 18 Mbit/s pealt 180 Mbit/s peale.

Kui igatsus mööda põrandat looklevate kaablite järele ei anna asu või soovid lauaarvutit võrku ühendada, siis tea, et saad ruuterist neti ka Etherneti kaabli abil arvutisse vedada.

Tele2 e-poe valikus on näiteks Huawei B628 ruuter ja Huawei B818 ruuter.

Ei püsi paigal – taskuruuter

Pangakaardi suurune ruuter on hea valik liikuvale inimesele või liikuvale kontorile, siis kui läptopis või tahvelarvutis SIM-kaardi pesa ei ole. Pista SIM-kaart sisse, taskuruuter taskusse (sealt ka nimi) ja Sul on alati nett Sinuga kaasas. Hea valik nt nädalavahetusel suvilasse minejatele.

taskuruuter

Kui vooluvõrku käepärast pole, siis tavaliselt on taskuruuterites 2000-3000mAh mahutavusega aku, mis hädast välja aitab. Sellest mahust peaks jätkuma täpselt ühe tööpäeva jaoks (u 8h), kuigi see tulemus võib varieeruda. Pikemalt kasutuses olnud taskuruuteri akust naljalt üle paari tunni välja ei pigista.

Kaalu poolest on taskuruuterid šokolaaditahvlist kergemad (u 80-100g), võimaldavad (reeglina) netikiiruseid kuni 300 Mbit/s ja lubavad enda külge ühendada kuni kuni 10 seadet. Võrreldes statsionaarsete ruuteritega on taskuruuter keskmiselt 30% võrra soodsam.

Nutika lükkena võid taskuruuteri välisreisile kaasa võtta, osta sihtkohast kohaliku internetikaardi ja see ruuterisse pista. See tähendab, et Sa ei pea eraldi rändluse eest juurde maksma või kui Sinu paketis juba on rändluses kasutamiseks internetti, siis ei pea muretsema, et see otsa saab.

Tele2 e-poe valikus on Huawei E5783 taskuruuter.

Ajatu klassika – kaabliga ruuter

Selliseid ruutereid on ilmselt pooled Eesti keldrid täis ja tõenäoliselt pikemat tutvustust ei vaja. Kõige vähem paindlikum variant, kuna ammutab internetiväge läbi tavalise netikaabli, mille pead endale koju/kontorisse läbi või mööda seina vedama. Ennemuiste oli ruuteri suureks sõbraks ka eraldiseisev modem (modem “toob interneti kohale”, ruuter “jagab selle laiali”), aga moodsad ruuterid pakuvad seda lõbu kaks ühes.

ruuter

P.S. See tähendab, et ruuterit saab ka lihtsalt seadmete ühendamiseks kasutada ja ei pea tingimata netiühendust kandma.

“Tava”ruuteri eeliseks 4G ruuteri ees on suuremad teoreetilised kiirused ja mõnevõrra stabiilsem ühendus. Kui 4G ruuteri puhul räägime kiirustest Mb/s, siis kaabli kaudu võid välja pigistada ka Gb/s kiiruseid. Suureks miinuseks on aga liikumatu iseloom. Kolides pead vajadusel uued kaablid vedama ja lepingud sõlmima.

Liiga retro – netipulk

Ehk kõige arhailisem viis mobiilse interneti kasutamiseks. Interneti loomine sõltub otseselt USB pesa leidmisest. Sobib sellisel juhul kui võrku vaja ühendada ainult üks arvuti. Suuruse poolest võrreldav huulepulgaga, seega sarnaselt taskuruuterile on teda mugav kaasa haarata. Linnalegendi kohaselt võib Kalamajas trehvata tehnosõpru, kel netipulk hõbeketiga kaelas ripub.

ruuter

Üks suuremaid muresid (vähemalt isikliku kogemuse põhjal) on tõsiasi, et netipulga läpakaga ühendamine tähendab reaalselt murdumisohtu, kuna pulk turritab USB pesast nii meelsalt välja. Tõsi, USB pikendusjuhe lahendab selle mure, aga sellega kaotad kogu mobiilsuse jutu. Sisuliselt on tegu taskuruuteri vähendatud versiooniga, millel eeliseid “suurema venna” ees võrdlemisi vähe.

Lõpetuseks

Nagu ikka, sõltub ruuteri valik täielikult isiklikest vajadustest ja eelistustest. Mõnele piisab aeg-ajalt telefoni kaudu hot-spoti tegemisest, teisele jälle vaja stabiilselt kiiret ühendust, mis targa kodu lahendust elus hoiaks. Isiklikult olen 4G ruuteri usku. Katab põhivajadused ära ja kolides (mida juhtub iga aasta-paari tagant) saan täiesti muretult neti kaenlasse haarata.

Nüüd kui on teada, milline ruuter valida, siis tasuks ka teada, kuhu see mõistlik paigutada on. Ja kui pole veel sobivat paketti leidnud, siis tasuks uurida Tele2 netipakette.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.