Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

iOS 14 kõige tähtsamad uuendused
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
iOS 14

Septembri keskel nägi ilmavalgust Apple’i operatsioonisüsteemi 14. versioon, loogilise nimega iOS 14. Kuigi uue iOSi esimesed nädalad on tihti väiksemaid tõrkeid ja putukaid (ehk bug’isid) täis, siis pikas vaates on tegu iga õunatelefoni jaoks kasuliku uuendusega, mida liialt edasi lükata ei tasu. Mis on peamised uuendused?

Uuendatud koduekraan ehk widget’id

Nüüd see siis juhtus: üks suuremaid muudatusi iOS koduekraani juures. Nimelt on alates 14. põlvkonnast võimalik widget’eid (ehk vidinaid) tirida ka iPhone kodukuvale, äppide vahele. Varasemalt olid nad ustavalt (või jonnakalt, kuidas kellelegi) kleepunud kõige vasakpoolsema vaate külge.

iOS 14

Foto: Apple.com.

Vidinate puhul on võimalik valida, kas soovid, et ta oleks kuvatud kahe või nelja äpi laiuselt või hoopis üksteise otsa laotud (Smart Stack funktsioon). Viimasel juhul saad nende vahel mugavalt lapata ning telefon ise otsustab, millal mõni vidin Sinu jaoks kõige olulisem võiks olla. Näiteks hommikul pärast kodus ärkamist näed uudiste vidinat ja vahetult enne tööle minekut kuvatakse ilmateate vidin.

Subjektiivne arvamus, aga iOSi üks suurimaid plusse vidinate juures on nende ühtlane välimus, mida on kasutajal võimalik oma silma järgi ka veidi disainida. Androidi puhul on vidinad rohkem pilla-palla.

Kompaktsed kõned

Minu lemmikuuendus viimaste iOS versioonide juures. Enam ei võta sissetulev kõne Sinu telefoni ekraani täielikult üle, vaid ekraani ülaosasse ilmub tagasihoidlik teavitusriba, mille saad soovi korral minema pühkida (vastamisvõimalus jääb alles), kõnest keelduda või kõne vastu võtta.

AppLibrary ehk äpisahtel

Apple tegi spetsiaalse vaate, kus kõik äpid on eraldi kategooriatesse asetatud. Sealt leiad eraldi kaustad nii Sinu lemmikäppide, hiljuti alla laetud äppide kui ka mängude jpm jaoks. Lihtne ja mõnus lisandus, mis aitab navigeerimisele kaasa.

Lisaks on iOS 14 kasutajatel võimalik ära peita need lehed, mis leiavad vähem kasutust või tekitada eraldi lehed kodus ja tööl olemise jaoks. Näiteks lähed tööle ja peidad selle lehe ära, kus kõik meelelahutusäpid (Netflix, YouTube, TikTok jne).

Pilt-pildis

Väärt uuendus, mida näiteks Androidi telefonidega YouTube Premium konto omanikud juba pikalt nautida on saanud. Kui vaatad Safari brauseris videot, siis saad ka brauserist väljudes seda mugavalt jätkata, ainult et väiksemas aknas, mida on võimalik ekraani äärtesse paigutada. Sama funktsioon töötab ka FaceTime kõnede puhul.

Sisse-ehitatud tõlkimine

iOS 14

Foto: 9to5Mac.

Kui kunagi jälle reisima saab hakata, siis tea, et võõras keeles suhtlemiseks on Sul nüüd võimalik Google Translate kõrval kasutada ka Apple’i enda Translate funktsiooni.

Hetkel on tõlkimiseks valmis suuremad keeled: inglise, vene, hiina, prantsuse, hispaania mandariini, itaalia, jaapani, korea, araabia ja portugali keel. Boonus: lae keeled alla ja Sul ei ole hiljem tõlkimiseks netiühendust vaja.

Tõlkimine laieneb ka Safari brauserisse, kus saad nüüd mugavalt ühe vajutusega külastatava veebilehe näiteks inglise keelde ära tõlkida.

Parem iMessage

Sotsiaalse distantseerumise ajal on teistega telefoni kaudu ühenduses olemine üha tähtsam. Seetõttu tegi Apple ka iMessage äpis tänuväärt uuendusi. Nimelt saab (viimaks) seal @ abil saad inimesi tag’ida, et grupivestlustes kindla inimese tähelepanu saada. Olulisemad vestlused saad äpis ära pinnida (ehk päisesse kinnitada) ja suures vestluses aitab inline replies funktsioon Sul paremini vestlusjärge hoida, kes mida ja millal konkreetse asja kohta ütles.

Mis seadmed endale iOS 14 saavad?

Apple seadmete üks suurimaid plusse on see, et nad saavad ka “vanas eas” süsteemiuuendusi. Seetõttu on ka sel korral nimekiri pikk ja kena:

  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
  • iPhone XS, iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone SE (1. ja 2. generatsioon)
  • iPod Touch (7. generatsioon)

Mis veel uut?

Olulisemad punktid läbi käidud, aga see nimekiri ei ole mõistagi lõplik. Siit on näiteks puudu võimalus määrata Google Chrome telefoni default brauseriks või e-maili äpiks Gmail. Või kõik parendused, mis tehti häälassistendi Siri või Apple’i kaardirakendusega.

Kui tahad teada absoluutselt kõike, mis Apple iOS 14 juures muutis, saad seda teha Apple kodulehel. Tee sõrmed soojaks, sest kerimist on seal palju.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.