Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Foto: Pocket-Lint.
Asi on viimaks ametlik. Pärast ligi kolmekuulist beeta versioonide möllu, on Androidi operatsioonisüsteemi 11. versioon ametlikult väljas. Google lõpetas eri versioonidele magustoidu nimede andmise (kahjuks) ära, aga sellegi poolest vaatame üle 5 kõige tähtsamat uuendust, mis Android 11 endaga kaasa toob.
#1. Suhtlusäppides kord majja
Kui veel Android 10 puhul on Sinu notikad ehk teavitused ehk notificationid rohkem segamini kui hommikupuder ja maasikamoos, siis 11. versioonis jaotatakse elu konkreetselt kolmeks: suhtlusäppide teavitused, “häired” ehk tavalised teavitused ja vaiksed teavitused.
See tähendab, et sisuliselt aitab telefon Sul teavitusi prioritiseerida. Et Sa ei jääks oma ema ja elukaaslase poolt saadetud sõnumist ilma, sest see mattus Facebooki ürituse, Bolti allahindluse, Google Mapsi hindamispalve alla. Saad ka valida vestluseid, mis näitavad end alati esimesena, lukustuskuval ning mis eiravad “Do Not Disturb” seadet.
#2. Teavitusajalugu
Viipasid unise peaga minema teavituse, mida tagantjärele mõeldes oleks võinud ikkagi lugeda? Pole probleemi. Android 11 puhul saad näha teavituste ajalugu kuni 24h hiljem. Pane tähele, et selle funktsiooni pead ise sisse lülitama, minnes Settings > Apps & Notifications > Notifications > Notification History. Kindlasti võtan kasutusele.
#3. Sisseehitatud ekraanisalvestaja
Foto: Android Authority.
Kui varasemalt pidid eraldi Google Play poest ekraanisalvestaja alla laadima, siis nüüd on Su elu täpselt ühe äpi võrra lihtsam. Samsung One UI 2.0 kasutajaliideses oli see võimalus näiteks olemas, aga nüüd on see ka laialdasemalt saadaval. Salvestusvõimaluse leiad kiirmenüüst, sealt kus asuvad muud toredad asjad nagu Wi-Fi, lennukirežiim, GPS ja paljud teised valikud. Salvestuse puhul saad valida, kas salvestatakse ka heli ja ekraanipuudutusi.
#4. Mullid!
Messengeri jutumulle tead? No jah, siis on asi võrdlemisi lihtne: sarnaseid jutumulle saad nüüd kasutada ka kõigi teiste vestlusäppide (nt Whatsapp, Telegram jt) puhul. Vestlus jääb alati kergelt ligipääsetavaks ja kui jutud räägitud, saad äpi ekraani pealt minema pühkida. Isiklikult pole taoliste mullide fänn ja lülitan nad alati Messengeris välja, kuna ma ei taha, et keegi mu ekraani peale hüppab, samal ajal kui näiteks videot vaatan.
#5. Muusika jm meedia haldamine
Kui hetkel on võimalik, et teavituste paneelil kuvatakse üksteise all Spotify, YouTube Musicu ja YouTube’i meediapleierid, siis Android 11 viskab need kõik kiirseadete juurde. Loogika on sama: inimestele on tihti kõige olulisem asi telefonis lähedastega suhtlemine ja selle jaoks on vaja ruumi teha. Seetõttu liigub ka meedia haldamine eest ära.
Erinevad meediapleierid koondatakse kompaktselt kiirmenüüsse, kus saad traditsiooniliselt valida mängi-stopp-edasi-tagasi-helitugevus jne valikute vahel. Lisavõimalusena haldad samast kohast heliväljundit, et muss tuleks ikka kõlarist, klappidest või telefonist endist.
Kas ja millal minu telefon saab Android 11?
Kui oled üks vähestest, kes kasutab Eestis Google Pixel telefone, oled tõenäoliselt juba uuenduse saanud. Kui ei, mine piilu korra seadetesse, ilmselt ootab Sind seal tarkvaravärskendus.
Uuemate Samsungi telefonide omanikud (a’la S20, Note20, A71, A51 jt) peavad paar kuud ootama. Kui kalendri päisest paistab vastu sõna “November”, siis on juba lootust. Samsungi puhul on veel rusikareegel, et kui said oma telefoni kätte hetkel, mil tema peal oli Android 9 Pie (nt S10 seeria), siis saad ka Android 11 uuenduse.
Kel Xiaomi Mi 10 või Mi 10 Pro, sel on samuti Android 11 põhinev süsteemiuuendus juba ootamas. Veidi vanemate Xiaomide omanikud (kuni 2 aastat, nt Mi 9, Redmi 9 jt) peavad veel paar kuud ootama, aga üldjuhul on Xiaomi olnud tubli ja uuendustega liialt ei venitata.
Edasi veidi väiksemate tegijate juurde. Uuemate OnePlusi ja Nokia telefonide omanikud võivad naeratada, sest Android 11 on nende jaoks kohe nurga taga. Ehk umbes kuu aega ootamist. Sony ja Huawei telefonide omanikud võivad natuke mossitada, kuna kui esimene on uuendustega võrdlemisi aeglane (kõige varem tasub südatalvel midagi oodata), siis teise puhul on tulevik hoopis ebaselge.