Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Mis tunne Sul tekib, kui keegi tuleb Sinu juurde jutuga, et ta teeb Sinu koduukse mobiiliga avatavaks? Täpselt kolm kuud tagasi minuga nii juhtus ja täpselt kolme sekundiga tekkis mul ka miljon küsimust: millal, kuidas, kui palju maksab, kas on turvaline ja nii edasi.
Jutt siis uuest teenusest, nimega nutikas lukustus. Ehk asi, mis teeb lisaks Sinu koduuksele äpi kaudu hallatavaks ka muud ligipääsud: garaaživäravad, kontoriuksed, tõkkepuud, üürikorterid jmt. Põnev, eksju.
Kuna olin hiljuti kolinud uude korterisse, siis tänu targa kodu lahendusele olid nii maja välisuks kui ka garaaž juba telefoniga avatavad. Mõte täielikust võtmevabadusest oli erutav, seega lasin end võrdlemisi kiiresti nõusse rääkida. Liiga tihti on seda jamamist, et enda või elukaaslase võti jääb kuskile maha või kedagi on vaja korterisse sisse lasta, ainult et võtit ei ole.
Uurime ja puurime ehk ülesseadmine
Fotol vana lukk ja mooduli karp.
Paar telefonikõne ja e-maili hiljem ning oligi osapooltele sobiv aeg kokku lepitud. Nädala aja pärast lubas LukuExperti härra külla tulla ja minu täiesti tavalise korteriukse sisse augu puurida. Miks? Sest lahenduse töötamise jaoks on vaja, et ukse sisse oleks peidetud väike elektri jõul töötav moodul. Mooduliga suhtlemine käib äpi ja Bluetooth ühenduse kaudu.
Fotol juhtmekaitse.
Selguse huvides olgu mainitud, et auk puuritakse paralleelselt uksega ja mingit füüsilist avaust näha ei jää. Ukse töötlemine võttis aega umbes pool tunnikest, mille käigus sai lukk vahetatud, paigaldatud juhtmekaitse ja eelmainitud moodul. Elektrikilp elab korteriukse kõrval, seega paistab ukse kõrvalt ainult 15 cm juhet. Soovi korral saab ka selle läbi seina kilbini viia.
Fotol teekond elektrikilbini.
Edasine oli lihtne ja kiire. BLE Lockingu esindaja tutvustas mulle veelkord lahenduse tööpõhimõtet, laadisime üheskoos alla äpi (Android, iOS), tegime konto, sidusime mooduli ja konto ära (QR koodi skänneerimisega) ning oligi kõik! Ukse adminnina sain jagada ligipääsu ka elukaaslasele.
Fotol moodul.
Raputa ja ava
Esimesed päevad nõudsid veidi harjumist, aga seejärel läks sujuvalt. Paar meetrit enne korteri ukse juurde jõudmist lihtsalt äpp lahti teha ja kiirelt telefoni raputada on ikkagi mugavam, kui kotist hakata võtit urgitsema. Juhul, kui too üldse kaasas on. Häbi või mitte, aga telefon on tavaliselt alati käes ja nii on toimetamine mugavam, kui näiteks poekotid kaasas.
Raputamisest täpsemalt. Kui traditsiooniliselt käib ukse avamine äpis kiire nupuvajutuse abil, siis äpis on ka võimalus aktiveerida funktsioon “enable automatic opening”, mis tähendab, et telefoni raputades avatakse viieks sekundiks Sinu lähedal asuvad nutikad uksed. See on eriti hea neile, kel ühe konto all mitu läbipääsu, kuna see säästab skrollimise ja õige nupu otsimise vaevast. Samuti saad äpis määrata kindla aja, kui kaua uks avatud olekus on. Vaikimisi on see viis sekundit.
Aeg ajalt olen avastanud end muretsemast, et mis siis kui telefoni aku ootamatult tühjaks saab ja mul võtit kaasas pole. Õnneks on see šanss ääretult väike, aga sellegipoolest peitsin enda õlakotti ühe ekstra laadija, et ei peaks naabreid tülitama. Korra on olnud kasu ka kaughaldusest, kui Leedus olles pereliikmele läbi äpi korteri ligipääsu jagasin. Usun, et üürikorterite omanikud naudivad seda võimalust palju tihedamini.
Samamoodi oli korra ka mini-paanika, kui telefon uksega ühendust ei saanud. Võti oli õnneks kaasas. Selgus, et viimase äpi uuenduse käigus oli midagi Bluetoothiga seoses nihu läinud ja ma proovisin ust avada täpselt selles paaritunnises aknas, kus see viga ilmnes. Mure parandati operatiivselt ära ja äpp sai uuendatud.
Kokkuvõttes
Lühidalt öeldes: olen rahul. Kogu kompott läks kokku maksma 700 euro ringis, mis on ühe üksiku ja tavalise koduukse mõistes pigem krõbe hind (saab ka järelmaksuga), aga arvestades selle potentsiaali – mugav haldamine, kui korteri näiteks välja üürin – on asi end täitsa väärt. Lisaks ma tean, et isegi kui peaksin absoluutselt kõik füüsilised võtmed ja ka telefoni ära kaotama, saan kellegi teise telefoni abil ikkagi korterisse sisse. Korraks login end võõras telefonis sisse ja saangi ukse avatud.
Üldvaates on kogu elu telefoni koondumise trend ka veidi murettekitav. Kui telefoni ära kaotad ja seal liiga lihtne parool on, siis võib juhtuda, et võõras saab ligipääsu nii Sinu pangaäpile kui ka Sinu koju. Kui ta mõistagi teab, kus Sa elad. Seetõttu panin ka äpis koduuksele veidi salapärasema nime, kui pelgalt aadress või “koduuks”. Ja telefoni ära kaotada ka ei plaani.