Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

7 viisi, kuidas telefon võib päästa su elu
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Kui 2000ndatel aastatel võisid pimedal ajal koju jalutades enesekaitseks kasutada Nokia 3310 mini-telliskivi, siis tänapäeva nutiseadmed on selles valdkonnas tunduval nutikamad. Kõik moodsad nutikellad suudavad sinu tervist jälgida ja näiteks Samsung Watch Ultral on eraldi nupp, mis hädaolukorras sireeni aktiveerib. Kuidas aga saavad nutitelefonid su elu päästa?

#1 – vana hea helistamine

Kõige ilmselgem variant, aga väikese konksuga. Kas teadsid, et saad 112 helistada ka lukustatud telefoniga? Selleks hoia toitenuppu (iOS puhul toitenupp koos helinupuga) pikalt all ja ekraanile ilmub valik “Emergency call”. Hea kiire võimalus, kui hädaohu korral on läheduses kellegi teise telefon või soovid PIN-koodi sisestamise arvelt väärtuslikku aega kokku hoida. 

Samuti on Androidiga telefonidel võimalus seadetes sisse lülitada funktsioon, kus viiekordne toitenupu vajutus algatab hädaabikõne. Saad ise määrata, kas kõne algab automaatselt või kindla aja pärast, mis numbrile telefon helistab ning kas enne kõne alustamist mängib telefon hoiatusheli või mitte. 

Pane tähele, et 112-le saad helistada ka siis, kui telefonis ei ole SIM-kaarti või Sinu operaatori võrgus puudub levi.

#2 – asukoha jagamine ja jälgimine

Asukoha jagamine pole pelgalt juhtudeks kui sõpradega on tarvis linnapeal kokku saada. Kui eksid ära, jääd kuskil lõksu või oled ohtlikus olukorras, saad kiiresti enda täpset asukohta GPSi abil teistega jagada. Kui vanasti nägi Häirekeskus vaid helistaja ligikaudset asukohta, siis nüüd saadab telefon taustal ise anda asukohainfo (seadetes Emergency Location Service). Sellegipoolest küsitakse reeglina helistajalt asukoht üle, kuna ta ei pruugi ise sündmuskohal viibida. 

Paljudele meist on tuttav reaalajas asukoha jagamine, mis on eriti kasulik kui lähed mõnele uuele matkarajale. Tutvusta neid võimalusi kindlasti ka eakamatele pereliikmetele, et sügisel seenele minnes kõik tervena koju jõuaks. 

#3 – tervise info

Enamik nutitelefone pakub võimalust lukustusekraanile lisada enda meditsiiniline info – veregrupp, allergiad, ravimid, kaal, pikkus, sünnikuupäev, lähedaste kontaktid ja muu oluline teave. 

Sel moel näevad meditsiinitöötajad koheselt olulist infot, juhul kui oled teadvuse kaotanud, aga telefon on sinuga kaasas. Otsi seadetest üles “Medical info” ja võta see minut, et need paar välja ära täita. See võib sinu elu päästa, eriti kui sul on diabeet, südamehaigus või mõni allergia, mis vajab kohest reageerimist. 

#4 – tervise monitoorimine ja häired

Enamik moodsaid spordi- ja nutikellasid monitoorivad Sinu pulssi ja aktiivsust ning nutikamad isegi vere hapnikusisaldust ja EKG-d. Regulaarne nutividina kandmine annab terviseäppidele piisavalt infot, et nad teaksid häirekella lüüa, juhul kui sinu tervisenäitajad hakkavad viltu kiskuma. 

Äpipoodidest leiad ka näiteks äppe, mis mõõdavad telefoni kaameraga sinu pulssi. Testisin Heart Rate Monitor - Pulse Appi (iOS, Android) ning tulemus oli üllatavalt täpne. 

#5 – looduskatastroofid ja õhukvaliteet

Sõjalise ohu või loodusõnnetuse puhul saab riik saata kõikidesse telefonidesse olulisi teavitusi, päästes sellega elusid. Ukrainas on aktiivselt kasutuses nii eraldiseisev veebileht kui ka mobiiliäpp, mis õhuhäiretest märku annab. 

Telefonid suudavad tänapäeval ka maavärinaid tuvastada ning teisi kasutajaid automaatselt hoiatada, kasutades selleks nii seismomeetrite andmeid kui ka telefoni sisseehitatud sensoreid. Etteteatamisaeg on lühike, kuid tihti piisab kasvõi kümnest sekundist, et elusid päästa.

Igapäevaelus saad telefoni abil jälgida õhukvaliteeti (eriti oluline astmaatikutele), temperatuuri ja UV-indeksit, et enda tervist mitte ohtu seada. 

#6 – esmaabi andmine

Mäletad veel, mis kunagi autokooli esmaabikursusel räägiti? Mina mitte. Aga kuidas korrektselt kedagi elustada? Bee Gees laulu “Stayin’ alive” rütmis? Või oli hoopis mõni teine laul? 

Hädaolukorras hüppab kortisool lakke ja rahulik guugeldamine pole alati võimalik, kuid kui oled varasemalt mõne esmaabiäpi alla laadinud ning selle sisuga tutvunud, siis piisab kriisiolukorras vaid kiirest pilgust, et mälu värskendada. Äpp ei tee küll sinust kiirabitöötajat, kuid võib päästa inimese elu, kuniks kiirabi saabub.

#7 – kas keegi jälgib Sind?

Apple AirTag ja Samsungi SmartTag on ideaalsed nutividinad, millega enda rahakoti, käekoti või jalgratta asukohta näha. Samal ajal on inimesi, kes hea meelega jälgiks sellise vidina abil hoopis sind, a’la kurjategija poetab baaris jope taskusse nutiträkkeri, et sind koduteel jälitada ja röövida. 

Õnneks on seadmete tootjad selle peale mõelnud ning annavad endast teada, kui võõras jälgimisseade peaks sinuga kaasa liikuma. Autoga Tartust Tallinnasse sõites said mu sõbrad nii iPhone kui ka Samsungi telefonile “An unknown tracker is following you” teavituse, kuna pagasiruumi pandud rattal oli minu AirTag küljes. Teavituse abil saab träkkeri helisema panna, et ta üles leida. Tõsi, sel korral saabus teavitus alles pooletunnise autosõidu järel.

Telefoni seadetest näed jälgimisseadmete infot “Unknown tracker alerts” otsingu abil, mis võimaldab ka manuaalselt ümbruskonda skännida.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.