52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

CES 2017, teine päev
Avaldatud:
Uuendatud:

CES 2017, teine päev, 6. jaanuar

Ärkan linnaäärses Best Western hotellis. Tavapäraselt madalad Las Vegase hotellihinnad on CESi tõttu kosmoses ja konverentsikeskuse lähedal paiknevad öömajad juba ammu välja müüdud. 

Seetõttu peatun ma sõna otseses mõttes karu tagumendis, kuid ma pole ainus - seegi hotell on gadgetihulle kurguni täis.

Tellin Uberi ja palun end Las Vegas Boulevardile viia. Linna peatänav on peaaegu tühi. Peaaegu, sest kohe, kui ma autost väljun, läheneb paks mehhiklane koos veel paksema naisega.

"Ta uurib mu CESi kaelakaarti, kukub naise tisse mudima ja küsib: “Miiiikel, you want?” Kell on 11 hommikul, kuid Sin City on patulinn kellaajast sõltumata."

Ma keeldun viisakalt ja sätin sammud hotelli poole, kus toimuvad CESi konverentsid. Targad inimesed räägivad külalistele tarka juttu. Need on eksklusiivsed üritused, ka kaelakaardi omanikul tuleb 400 kulli välja köhida, kui internetiturunduse trendid või digitaalraha arengusuunad huvi pakuvad. Mõnda sõnavõttu õnnestub siiski tasuta kuulata.

Turner

Lavale astub Turner nimelise meediakompanii (neile kuulub muuhulgas CNN) esindaja ja meenutab hakatuseks eelmist aastat. Räägib ikoonidest, kes meie hulgast lahkusid: David Bowie, Alan Rickman, Prince ja nii edasi. Ühe eelmisel aastal lahkunu nimetab ta aga veel ja ootamatult on see Johannes Gutenberg, kuulus trükimasina leiutaja, kes lahkus tegelikult juba 1468. aastal.

“Jah, trükisõna on surnud!” teatab meediamogul.

Raud

Raamatukogusid pannakse kinni. Pabermeedia kärvab. 14-aastase sõnavara on kahanenud 10 000 sõnani (50ndatel oli see 25 000), kolm neljandikku inglise noortest viibib värske õhu käes vähem kui keskmine kinnipeetav Ameerika Ühendriikides.

Video ruulib. Pildid ruulivad. Emotikonid ruulivad. Gifid ruulivad. Kirjutatud tekst on kutu, läbi, finito. Turundajad peavad tootma videot ning keskenduma visuaalsele storytellingule.

Mul hakkab õudne. Ma sain just teada, et ainus asi, mida ma teha oskan, suri eelmisel aastal ära. Ma põgenen konverentsiruumist ja jooksen Venetian nimelisse hotelli. See on täis päris kanaleid ja päris kondleid. Ja loomulikult on Venetian täis gadgeteid. On CES 2017 teine päev.

Robotid

CES 2017 on roboteid täis. Nad on nunnud. Nad on ilusad. Nad on suured. Nad on väikesed. Nad näevad välja nagu robotid minu lapsepõlve aegsetest ulmefilmidest. Aga siis olid nad lihtsalt üks hämar utoopia. Nüüd on nad tegelikkus, isegi omamoodi hirmutav tegelikkus.

Robots

Robotid on on teinud läbi tohutu arengu. Esiteks on nad tööle hakanud, teiseks on nende tootmine odavamaks muutunud ja põhimõtteliselt on robotid valmis maailma vallutama hakkama.

Nad suudavad teha hirmuäratavalt palju asju. Miks hirmuäratavalt? Sest robotite tõus tähendab halbu uudiseid suurele hulgale inimestele: koristajatele, ettekandjatele, hotellitöötajatele, põetajatele, pangatelleritele, müüjatele, muuseumitädidele, lapsehoidjatele ja isegi õpetajatele: neid pole varsti enam vaja.

Robots

CESil näidatavad robotid on võimelised Su lapse näo järgi ära tundma, Sulle lapse koju saabumisest teatama, temaga mängima ning talle elementaarseid asju õpetama. Nad saavad aru, kas laps on rõõmsas või kehvas tujus, ning käituvad vastavalt. Tal on sensorid ja nii pole sul vaja karta, et ta kogemata koduloomale või hinnalisele portselanvaasile otsa veereb.

Asi ei piirdu lastega. Näiteks on Ubtech nimeline firma ehitanud roboti, mis kasutab Amazon Alexa tarkvara ja on suuteline Sulle uusi jooga harjutusi näitama, kui sa teda palud. Ta võib su koera valvata, perekogunemistel osaleda, kallistada ja high five’i visata.

Ma ei tee nalja, asi on tõsine. Mitte ainult mina ja minu kirjutamisoskus pole kohe enam vajalikud, terve suur hulk töökohti on kõige lähemas tulevikus kadumas! GoCart nimelise roboti kõhtu saab toidukandikud panna ja seejärel hotelli suvalise korruse suvalisse numbrituppa saata. Milleks võõrastemajadele room service töötajad, kui neil on robotid?

Robotid ei ole enam tulevik. Nad on siin ja võib ainult arvata, kui palju targemaks nad CES 2018ks on arenenud.

Fitness

CES 2017 on sporditehnoloogiast tiine. Firmad demonstreerivad siin oma uuemaid leiutisi, olgu need järjekordsed nutikellad või Under Armouri jooksutossud, mille tallad on täis elektroonikat, mis iga su sammu loeb ja treeningu kohta detailse daata otse telefoni saadab.

Fitness

Eriti sügava mulje jättis mulle personaaltreener, kes elab kõrvaklappides. Paned klapid kõrva ning sümpaatne hääl kukub seletama, kui kiiresti joosta, millal hoogu maha võtta, millel jälle juurde lisada. Justkui sellest vähe oleks, töötavad need klapid ka vee all - ujumistrenn saab sel aastal sõna otseses mõttes uue tähenduse.

Nutivoodid

Sõna “nuti” on sel sajandil ükskõik mille ette võimalik lisada. Mis asi on “nutivoodi”? Sleep Number 360 Smart Bed vastab sellele küsimusele umbes nii: nutivoodi saab ise aru, kui sul on ebamugav, ning võtab automaatselt kuju, milles sa end hästi tunned. Nutivoodi kuuleb, kui sa norskad, ja surub su asendisse, milles sa enam ei norska.

Kui sa end magades külili või kõhuli keerad, saab nutivoodi sellest aru ja reageerib su asendimuutusele nii, et sul võimalikult mõnus oleks. Ja loomulikult on nutivoodil eelsoojendus: sinu poolt määratud ajal käivitab ta spetsiaalse süsteemi, mis madratsi mõnusalt soojaks teeb. Kas pole imeline, eriti talviselt jahedas Eestis?

Talviselt soojapoolses (kuigi tuulises) Las Vegases läheb CES 2017 aga homme edasi. Tele2 hoiab kätt (mitte mingit kuradi nutirihma) pulsil!

Loe esimese päeva kokkuvõtet siit!

Mihkel Raud

07.01.2016