Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kuidas valida lapsele esimest nutiseadet?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Septembrikuu terendab ja paljud lapsed seavad õige pea esmakordselt sammud kooli poole, mis tähendab enamasti ka esimese nutiseadme ostu. See paneb vanemad aga keerulise küsimuse ette: ühelt poolt ei tahaks liiga vara lapsele nutiseadet osta, aga samas on vaja temaga kuidagi ühenduses olla. Tele2 seadmeäri juht Alar Kaljo selgitab, millele peaksid lapsevanemad mõtlema ja kuidas teha sobiv valik. 

Kell või telefon?

Esimene küsimus puudutab seadet ennast, sest tänapäeval saab valida mitme erineva variandi vahel: nutikad ja nuppudega telefonid, kellad, tahvlid ja palju muud. Nutitelefon pakub loomulikult väga palju võimalusi ja meelelahutust, kuid sisaldab ka kõige enam ohtusid. Kui laps on piisavalt vana, et teadvustada sotsiaalmeedia pahupooli; tunneb ära õngitsuskirjad; teab, millist infot tohib - ja millist ei tohi - internetis jagada ning suudab kontrollida oma internetikasutust, sobib nutitelefon talle ideaalselt. 

Kui aga laps on noorem, siis sobib talle ehk hoopis nutikell, mida saab kasutada perega suhtlemiseks ja näiteks ka kellaaja jälgimiseks. Nii puudub lapsel pidev ligipääs internetile ja sotsiaalmeediale, aga ta saab vajadusel siiski vanematele helistada. Lisaks on nutikell oluliselt soodsam ning kuna lastel kipuvad asjad kaduma ja purunema, võib kell olla mõistlikum valik. 

Uus või kasutatud?

Järgmine küsimus puudutab seadme hinda ja seisukorda. Eestis on inimesed reeglina tuttuue tehnoloogia usku, kuid mujal maailmas on kasutatud seadmed hoopis populaarsemad. Tänapäeval ei ole kasutatud nutitelefon või -kell uuest grammigi kehvemad, kuid on see-eest oluliselt soodsamad ja keskkonnasäästlikumad. Mõeldes lastele, kellel võib mänguhoos seade puruneda, siis on ehk mõistlikum soetada soodsam, kasutatud variant? 

Kui aga eelistada uut seadet, tasuks uurida erinevaid hinnaklasse. Näiteks on lapsevanemate seas populaarne Samsungi A-seeria soodsaim mudel A05, mille hind jääb alla 150 euro. Lisaks tasub augusti lõpus ja septembri alguses hoida silma peal koolialguse kampaaniatel, millega võib uue seadme saada väga mõistliku hinnaga. Kindlasti tuleks aga telefonile lisada kaitseklaas või -kile ning kaaluda seadmekindlustust, mis aitab katta remondiga seotud kulud. 

Mida teha, kui lapse telefon kaob?

Õnneks on tänapäeva tarkvaratootjad juba arvestanud sellega, et telefonid kipuvad kaduma. Seetõttu on Androidi telefonidel sisseehitatud Google’i Find My Device lahendus, mis tuleks kohe pärast telefoni ostu aktiveerida. Sarnast süsteemi kasutavad ka Apple telefonid, mille Find my funktsiooni abil saab seadet veebist positsioneerida. Kuna lastel kipuvad telefonid sagedamini kaduma kui täiskasvanutel, siis on mõistlik mõelda ka kindlustuse peale. Nii saab jääda rahulikuks kui telefoniga peaks mõni õnnetus juhtuma. 

Turvalisus ennekõike

Kuigi lapsevanema elu on tehtud ühelt poolt lihtsamaks, sest leidub mitmeid rakendusi, mille abil lapsel veebis silma peal hoida, siis ei asenda miski avatud suhtlust ja netis peituvatest ohtudest rääkimist. Lapsevanema jaoks peaks esimene samm olema ise riskidega tutvumine. Seda saab teha näiteks Targalt internetis veebilehel. Põhilised soovitused, mida tuleks lastele edasi anda on järgmised:

  • Oma andmete kaitsmiseks tasub kasutada tugevaid salasõnu, mida on teistel raske ära arvata.

  • Internetis käitutakse samade reeglite järgi kui tavaelus: tuleb olla viisakas, aga ka ettevaatlik. Võõrastega ei tohi isiklikku infot jagada, kõik seal nähtu või kuuldu ei pruugi olla tõene ja inimesed pole ka tihti need, kellena end esitlevad.

  • Lapsed võivad langeda petuskeemide ohvriks, kus pakutakse tasuta juurdepääse mängudele või erifunktsioonidele. Selliste mustrite puhul soovitakse ligi pääseda enamasti vanemate krediitkaardiandmetele ehk tegemist on andmepüügiga.

  • Suur osa laste postitustest on avalikult nähtaval. Siinkohal võiks neile meelde tuletada, et kui ema ja isa näevad, mida ta internetis teeb, näevad seda ka kõik teised. Rääkige oma lastele avameelselt avalikest postitutest ja sellest, mida need teie laste ja kogu pere jaoks kaasa võivad tuua.

  • Mobiiltelefoni kasutamisel võiks lapse kontole seada konkreetsed kulupiirid, Tele2 võimaldab seda teha iseteeninduses. Kulupiiri eesmärk ei ole lapse kõnede ja sõnumite piiramine, vaid kindlustamine, et potentsiaalne viirus või teadmatult tellitud tasuline perioodiline sisuteenus ei saaks palju pahandust teha.

  • Veebis on ka väga palju toredat, tänapäeva lapsed kasutavad nutiseadmeid lõbustuseks, aga ka koolitöödeks ja omavaheliseks suhtluseks ning mängimiseks. Viimase osas on lapsevanema elu lihtsustanud selline tore keskkond nagu Spoofy.ee. Spoofy õpetab lastele mänguvormis muu hulgas internetiohtusid ja veebis käitumist, olles kaasahaarav ja õpetlik.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!