Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mida head toob endaga Android 15 ja millal see telefonidesse jõuab?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Foto: gizmochina.com 

Sügisel saavad lisaks koolijütsidele targemaks ka nutitelefonid. Apple tuleb uue iOS 18 operatsioonisüsteemiga – loe olulisematest uuendustest siit – välja umbes samal ajal kui uus iPhone 16 ehk septembris. Androidiga on lood veidi keerulisemad. See, millal Google Androidi 15. versiooni avalikuks teeb on üks asi. Hoopis teine lugu on, millal Samsungid, Xiaomid jt telefonitootjad uue opsüsteemi enda seadmeteni viivad. 

Esmased vihjed, milline uus Android 15 välja hakkab nägema, saime juba veebruaris, kui Google tõmbas katte arendajatele mõeldud versioonilt (developer preview). Üldjuhul läheb tootjatel vähemalt kaks-kolm kuud aega, et valmis versioon enda kasutajaliidesega ära põimida. Kui kõlakad paika peavad, võiksid Google Pixeli omanikud Android 15-le käed külge saada juba augustis. Ülejäänud tootjate telefonide kasutajad peavad reeglina ootama paar kuud lisaks.

(Mittetäielik) nimekiri populaarsetest Android 15 saavatest telefonidest:

  • Samsung Galaxy S21 seeria või uuem

  • Samsung Galaxy Z Flip 3 / Fold 3 või uuem

  • Samsung Galaxy Ax3 või uuem (loe: A53, A33, A23 jne)

  • Google Pixel 6 või uuem

  • Xiaomi 12 või uuem

  • Xiaomi Redmi Note 12 või uuem

  • Xiaomi Redmi 12 või uuem

  • Nothing Phone (2) ja (2a)

  • OnePlus Nord 3 seeria

  • OnePlus 10 Pro või uuem

Mis uut Android 15 pakub?

Olgu öeldud, et uute funktsioonide seas pole väga miskit revolutsioonilist, pigem oleme jõudnud telefonide arengus rahuliku evolutsiooni etappi. Ajad, mil Google pani igale opsüsteemile magustoitude järgi lõbusaid hüüdnimesid, on läbi. Majasiseselt siiski trend jätkub ja Android 15 koodnimi pidavat olema vanilli-jäätis (Vanilla Ice Cream). 

Ilma kindla järjekorrata, siin mõned Android 15 uuendused: 

1. Täiustatud kaamera äpp. Edaspidi saavad kasutajad kontrollida pildistamisel ja filmimisel kaamera välgu intensiivsust. 

2. Kauakestvam aku. Uus opsüsteem tuleb äppide energiajanuga paremini toime, et saaksid ühest laadimisest rohkem välja pigistada. Lisaks räägitakse võimalusest äppe tumedasse režiimi (Dark Mode) sundida. 

3. Nutikam teavituste süsteem. Teavituste ehk notificationite juures timmitakse nii mõndagi.

  • Kui süsteem tuvastab, et üks äpp pommitab Sind lühikese perioodi jooksul järjest notikatega, pannakse vastavad teavitused ajutiselt n-ö cooldown režiimi ehk lisanduvaid teavitusi ei kuvata. Kasulik näiteks kuumade grupivestluste puhul.

  • Landscape režiimis kuvatakse teavitusi edaspidi teiste seadete kõrval, mitte all.

 
Foto: androidpolice.com

  • Teavitusi on võimalik kategoriseerida “tundliku info” alla, mis tähendab, et lukustusekraanil teavituse sisu ei kuvata (nt pangaülekanded ja kinnituskoodid).

  • Vibratsiooni kasutamise puhul saab telefon ise aru, mis pinnal ta parasjagu asub ning muudab vibratsiooni tugevust vastavalt. Ehk laua peal tõmmatakse vibrat maha, diivanil olles aga pannakse vunki juurde. 

4. Osaline ekraani jagamine / salvestamine. Juhul kui salvestad telefoni ekraanil toimuvat, saad valida, et videosse jääb vaid kindlas aknas / äpis toimuv, mitte KÕIK, mis Su telefonis aset leiab. See tähendab, et saad vahepeal ekraanivideot salvestades muid märkmeid vaadata ning sõprade vestlusmullid või isiklikud teavitused ei jää videosse sisse. 

5. Parem volditavate telefonide tugi. Arendajatele antakse rohkem võimalusi volditava telefoni välise ekraani (cover screen) kasutamise osas. Suurematele ekraanidele saad rööprähklemise hõlbustamiseks kinnitada eraldi taskbari ehk kiirvalikute riba.

6. Mugavam helitugevuse muutmine. Heli muutmisel saad pop-up paneeli kaudu mugavalt timmida nii teavituste, äratuskella, muusika jm väliste seadmete helitugevust. 

Ülalolev loetelu mõistagi ei hõlma kõiki muudatusi ja uuendusi, mis kasutajate elu mugavamaks ning nutikamaks muudavad. Uue opsüsteemiga kaasneb alati ka trobikond turvauuendusi, mistõttu tasub alati võimalusel kõik uuendused ära teha. 

Kui Sinu telefon enam uuendusi ei saa, siis on viimane aeg uue seadme soetamist kaaluda. Telefon koos seal peituva sisuga on inimeste jaoks üha olulisem ning privaatse info lekkimist ei soovi ju keegi. Laia valiku nutitelefone ning põnevaid kampaaniapakkumisi leiad nagu ikka Tele2 e-poest

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.