Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

UUDISED

Ole kursis sellega, mis Tele2s toimub. Loe kõige värskemaid uudiseid!

Uuring: Eesti inimesed maksavad interneti püsiühenduse eest jätkuvalt kordades rohkem kui lähiriikide elanikud
16.11.2021

Interneti püsiühenduse hinnad on Eesti eraklientidele kuni kolm ja pool ning äriklientidele kuni üheksa korda kõrgemad kui teistes Balti riikides, selgub Tele2 tellitud ning konsultatsioonifirma Civitta korraldatud mobiilse ja fikseeritud lairibateenuste hinnastamise uuringust.

 Tele2 Eesti juhi Chris Robbinsi sõnul paluti lairibaside hinnastamises suurema läbipaistvuse loomiseks appi Civitta Eesti, kes jääb Tele2 palvel regulaarselt analüüsima mobiilse ja fikseeritud lairibateenuse hinnastamist Läänemere regioonis. Uuring vaatab ja võrdleb mobiilsete ja fikseeritud lairibatoodete hinnapakkumisi Eestis ning Balti ja Skandinaavia riikides. Eristamise aluseks on uuringus mobiilsete teenuste puhul lubatud andmemaht ning fikseeritud teenuste puhul allalaadimiskiirus. Võrdlusesse on võetud iga turu kolm parimat pakkumist.

Hinnad kallinevad suuremate kiiruste ja andmemahu juures

Värskest uuringust selgub, et mobiilse lairiba puhul saavad Eesti erakliendid väiksema andmemahuga teenuse mõistliku hinnaga. „Ent suuremate andmemahtude puhul on hinnad Eesti klientidele ebasoodsamad – piiramatu andmemahuga on keskmine pakkumine Lätist kolmandiku ning Leedust viiendiku võrra kallim,“ rõhutab Robbins. „Piiramatu mahuga mobiilne internet on kallim ka Eesti äriklientidele – Lätist, Leedust ja Soomest vastavalt 18%, 27% ning 8% kallim.“

„Kõige suurem probleem puudutab aga jätkuvalt fikseeritud lairibaühenduse hindu – või siis mida inimesed teavad ennekõike koduse kaabli teel ostetava püsiühendusena,“ kinnitab Robbins. Tulemustest joonistub välja, et interneti püsiühenduse hinnad on Eestis märksa kallimad kui teistes piirkonna riikides ning seda just suurematel kiirustel. Eraklientide vaates kõige tavalisemate kiiruste 100 ja 300 Mbit/s puhul on Eesti hinnad 30–50% kõrgemad kui teistes Balti riikides ning hinnad äriklientidele isegi 75% kallimad kui Leedus. Veelgi enam, 1000 Mbit/s kiirusega püsiühendus on Eestis eraklientidele lausa kuni 3,5 korda kallim ning äriklientidele lausa üheksa korda kallim teistest Balti riikidest.

Hinnaregulatsioonis tuleks lähtuda tulevikuvajadustest

„Elektrooniliste sideteenuste turu üle teostab Eesti järelevalvet TTJA, kelle väitel tarbib Eestis enamus kasutajatest kuni 100 Mbit/s kiirusega pakette ning pea kõiki tarbijate tänaseid vajadusi rahuldavad internetiühendused on Euroopaga võrreldes Eestis mõistliku hinnaga, ent uuringu tulemused näitavad vastupidist,“ selgitab Robbins. „Ehkki fikseeritud lairibaühenduse puhul lähevad Eesti hinnad kallimaks kiiruse kasvades, on erinevalt TTJA väidetest Eestis ka 100 ja 300 Mbit/s kiirusega internetiühendus naaberriikide hindadest oluliselt kallim. Lisaks ei ole mõistlik analüüsida tänaseid ja homseid hindu viie aasta taguste tarbimismahtude alusel,“ ütles Robbins.

Tele2 juhi nägemuses kasvavad ka kodumajapidamiste tarbitavad andmemahud koduõppe, voogedastuse ning nutikodude arenedes hüppeliselt ning tarbija vajab ülikiiret internetti kättesaadava hinnaga nüüd ja kohe.

„TTJA sõnul on 1000 Mbit/s teenuse järele minimaalne vajadus. Aga sellepärast ongi, et see on paganama kallis! Arvestades pandeemia-aegse kodukontori, distantsõppe ning voogedastuse mõjusid internetikasutusele, on täiesti jama, kui Eesti inimesed peavad maksma 1000 Mbit/s kiirusega interneti eest Euroopa Liidus kõige kõrgemat hinda. TTJA peaks järelevalvet tehes mõtlema tulevikule – võtma arvesse seda, millised on tarbijate harjumused nii täna kui  viie aasta pärast.”

CIVITTA mobiilse ja fikseeritud lairibaside hinnastamise uuring vaatab ja võrdleb TOP 3 operaatori hindu Balti riikides ja Skandinaavias. Uuring annab hinnastamisest ülevaate kliendi- ja teenussegmentide lõikes - tutvu uuringuga täpsemalt SIIT!