52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Elektritakso loomise lugu: kuidas olla korraga taksojuht, dispetšer, raamatupidaja ja turundusjuht
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
Elektritakso

Unistad oma ettevõttest? Elektritakso juht Ermo Kontson tegi oma unistuse teoks ja lõi ettevõtte, mis täna annab tööd ligi 150 inimesele ja on teenindanud pea 200 000 klienti. „Ettevõtlusega alustamine oli üks minu elu parimaid otsuseid,“ julgustab Kontson.

Kaheksa aastat tagasi tegi Ermo Kontson Elektritaksoga oma esimese sõidu. Juba kaks aastat varem hakkas tema peas idanema mõte Elektritakso loomisest. Toona töötas Kontson igapäevaselt väikese, kuue töötajaga transpordiettevõtte juhina, ent unistas igapäevaselt ettevõtlusest. Ta mõistis, et ettevõtjana saab ta keskkonna ja ühiskonna heaks rohkem ära teha kui palgatöötajana.

Esialgu mõtles Kontson ise Audi A6 baasil endale elektriauto ehitada. Õnneks tuli 2011. aastal välja ELMO ehk Eesti elektromobiilsuse programm, see CO2 müügist saadud rahast elektriautode toetamise mudel andis võimaluse osta sõidukeid KredExi vahendatava riikliku toetusega kuni poole odavamalt. Nii ostiski Kontson oma esimese elektriauto Nissan LEAF´i ja mõtles, et kui ettevõtmisest midagi välja ei tule, siis jääb auto peresse ja riskid on omamoodi maandatud.

“Võtsin esimest kuud justkui katseaega, mil testisin turgu. Katseaeg näitas, et nõudlus on olemas ja nii otsustasin palgatöölt ära tulla. Teadsin, et kui ettevõtmine ei õnnestu, siis töötuks ma ei jää,” selgitas ta.

Hirmude ületamine

Otsuse tegemine polnud keeruline. Vaatamata sellele, et hirme ja kahtluseid jagus. Ebaõnnestumise hirm oli pidevalt kuklas. Aga Kontsoni moto on: „Hirmud ongi ületamiseks. Kui kardad kõrgust, tuleb langevarjuga hüpata.“

Väga palju aitas siinkohal just perekonna tugi. Nendelt saadud nõusolek julgustas Kontsonit ettevõtluses kätt proovima. „Tõsiasi on see, et alustava ettevõtjana ohverdad perega veedetud aega. Paratamatult pere kannatab, sest ettevõtjana on vaja sajaprotsendiliselt pühenduda. Poolikult pole mõtet midagi teha,“ rõhutas Kontson, kes soovitas alustavatel ettevõtjatel perega avatult suhelda. See aitab vältida edasisi etteheiteid.

Esialgu töötades oli Kontsoni entusiasm ja töötuhin niivõrd suur, et ta sisendas endale, et saab igast väljakutsest üle. 24 tunni sisse mahtus tegevusi 28 tunni vääriliselt. Kontson tegi nii palju, kui jõudis, täitis samaaegselt nii taksojuhi, dispetšeri kui ka müügijuhi rolli.

Kõige tähtsamaks rolliks peab ta endiselt taksojuhi oma – see andis talle turust arusaama. „Tahtsin testida inimesi, nende reaktsioone. Sõitsin kaks kuud taksot ja sain sõita täpselt nii palju kui aku tühjaks sai, sest tollal kiirlaadimise võimalust polnud. Võtsin alati sellest ajast maksimumi,“ meenutas ta.

Läbipõlemise ohule mees ei mõelnud. Kuigi tegi tööd piltlikult öeldes hommikust õhtuni. „Ma arvan, et see edu, mida ma alguses saavutasin, andis energiat juurde. Kui näed, et läheb jube hästi,  et ettevõte kasvab ja mõistad tuleviku perspektiivi, siis annab see tohutult energiat juurde. Soovitan vaadata üht YouTube’i videot muutuste kohta: „The Most Important Video That You Will Ever See“, kus üks matemaatik räägib eksponentsiaalfunktsioonist. Mõistsin, et kui saavutan 2, 3 kuni 7 protsenti kasvu kuus, siis olen aasta pärast rohkem kui kaks korda suurem ja kahe aasta pärast neli korda suurem ja kolme aasta pärast kaheksa korda suurem. See andis lisakäigu,“ rõhutas Kontson.

Ettevõtte ori

Ettevõtlusega alustatakse tihti vabaduse saamiseks, samas nõuab see tihti nii palju aega, et aega võib lõpuks hoopis vähemaks jääda. Küsimusele, kas Kontson on  oma otsusega (alustada ettevõtlusega) siiski rahul, vastas ta: „Ettevõtlusega tulev vabadus ei ole vabadus selles mõttes, et saad vaba aega või vabadust, et sa ei pea selle ettevõtte jaoks töötama. Sellist vabadust ei saa – vastupidi, sa teed pigem ennast ettevõtte orjaks. Vabadus on see, et saad oma otsused ise teha ja sa ei pea alluma kellelegi kolmandale.“

KOMMENTAAR

Kuidas alustava ettevõtjana mitte läbi põleda?

Mihkel Joasoo, Tele2 coach

Ettevõttega alustamine on põnev protsess, mis vajab palju energiat ja mõjutab teatud määral kogu elu. Kõik inimesed on oma eelduste ja olukordadega erinevad, kuid alustuseks soovitaksin selles tormis püsti püsimiseks: panustada aega eneseteadlikkuse arendamisse; hallata teadlikult oma energiat; toetuda ka professionaalsele välisele abile.

Mis on eneseteadlikkus ja miks see vajalik on? Kui suudad sõnadesse panna näiteks enda isiklikke andeid, tugevusi, eelistatud õppeviise ja oma väärtuseid, siis lahenevad mitmed keerulised otsused justkui iseenesest ning väheneb tõenäosus, et jooksed mitu korda vastu sama seina. Selline teadlikkus nõuab aja mahavõtmist, et reflekteerida ja kogetu põhjal järeldusi teha.

Teadliku energiahalduse jaoks soovitan raamistikku 2003. aasta raamatust „The Power of Full Engagement“. See annab kasuliku mõttemudeli jätkusuutlikuks soorituseks vajalikest energiaharjumustest. Kui kulutad energiat, tuleb seda ka teadlikult taastada – nii füüsilise, emotsionaalse, mentaalse kui ka spirituaalse energia puhul. Sellistel teemadel saab õla alla panna näiteks professionaalne coach või mentor. Üksi võib selles tormis olla keeruline näha seda, kuhu oma alusega parasjagu triivid. Tõsisemal noodil, ületöötamise ja läbipõlemise kahtlusega, soovitan julgelt pöörduda oma perearsti poole ja konsulteerida vaimse tervise spetsialistiga. Kõigepealt endale hapnikumask ette ja siis teistele väärtust looma!

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!