Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

RIKS tehnokeskus
Avaldatud:
Uuendatud:

RIKS-i majas peitub Eesti moodsaim tehnokeskus

Tele2 Grupi ja kogu Eesti moodsaim tehnokeskus, mis rajati riigi enim turvatud hoonesse ehk Ädala tänaval asuvasse Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS) majja, suudab korraga teenindada kuni 16 miljonit klienti.

"16 miljonit klienti el tähenda 16 miljonit mobiiltelefoni või internetis olevat arvutit. Asi on lihtsam: meie oleme valmis asjade interneti (Internet of Things, IOT) tulekuks ehk selleks, kui igal külmikul, autol, droonil on vaja oma intemetiaadressi ning iseseisva infovahetuse võimekust," selgitas Tele2 Eesti tegevjuht Argo Virkebau.

„Seadmed on tehnika viimane sõna või enamgi veel, meil on Nokiaga väga hea arenduskoostöö. Eesti on paraja suurusega, et siin saaks uusi asju katsetada ning juurutada"

- Argo Virkebau

Eestis on Tele2-l üle poole miljoni kliendi, nii suudaks uus, Nokia võrguseadmetega varustatud keskus teenindada korraga kogu rahvusvahelise firma Tele2 kõigis üheksas tegutsemisriigis olevaid kliente. Eesti jaoks on nii suur varumaht tingitud tuleviku võimalikke arenguid arvestades.

RIKS

Moodne on väike

„Uued seadmed on nii võimsad ja väikesemõõdulised, et kogu võimekus mahub ära kolme kuupmeetrisse," kinnitasid insenerid. Elektrit kulub uutel seadmetel kuni 70 protsenti varasemast vähem samas, kui edastatavad mahud on 60 protsenti varasemast suuremad. Ja kaableid on vähe, sest kõik info on ammu infomahukais valguskaableis.

Tele2 uus tehnokeskus numbrites

• suudab korraga teenindada 16 miljonit kõne- või andmesidekasutajat

• 45 000 üheaegset tunnipikkust kõnet

• 1,7 miljonit samaaegselt valitud väljuvat kõnet

• võimaldab kasutada piiramatut hulka andmesidemahtu

• andmeside välisühenduse kiirus: 9,6 Tb/sek

• investeering: 1,3 miljonit eurot

Tele2 tuumikvõrgu seadmestik oli siiani Q-GSM-i sünnikohas, Jõe tänava majas. Kolimine, uue keskuse, sidemagistraalide rajamine ja seadmete kaasajastamine maksis 1,3 miljonit eurot. „Asukoha puhul olid esmatähtsad kriteeriumid nii ülikõrged turvastandardid kui riigi parimad välisühendused. Lisaks on kõik seadmed dubleeritud, keskus ise samuti Teletornis asuva Tele2 teise keskjaamaga," rääkis Virkebau.

Ta lisas, et juba mõnda aega on Eestil välismaailmaga kaks internetikanalit, teine neist Tele2 ehitatud 9,6 Tb/s võimsusega fiiberoptiline Tallinn-Frankfurt sidemagistraal. „Sama võimsusega on ka keskuse uus seadmestik," märkis Virkebau.

Elutähtis turvalisus

Tele2 Eesti võrguhalduse juht Kert Evert näitas, et keskuses on kõigele mõeldud: võimalike veekahjustuste vältimiseks on ruumil topeltlaed ja tõstetud põrandad, võimsad Stultz jahutusseadmed konfiguratsioonis n+1 (üks tagavaraseade on alati lisaks kasutuses olevatele seadmetele), mis töötavad Eesti oludes 70% ajast vabajahutuse režiimis ning tõhusad gaaskustustusseadmed.

Viimased töötavad, muide, inimesele ja keskkonnale kahjutu gaasiga, gaaskustutusel tekkiva, elektroonikale eriti hukatuslikult mõjuva ülerõhu ja šokilaine vältimiseks on aga süsteemi lisatud ülimoodsad summutusseadmed. Gaaskustutussüsteemi täiustab õhuanalüsaator, mis ennetab tulekahju teket, avastades kahjutule varajases staadiumis pisikeste õhuosakeste liikumise analüüsi tulemusena.

Argo Virkebau

Voolukatkestuse vastu on mitu sõltumatut elektrialajaama, mitu varugeneraatorit. Kogu elekter on n+2 süsteemis, mis tähendab, et kõik elektriühendused on kahekordselt dubleeritud. „Võimalike voolukatkestuste puhuks on kohapeal ka vahelduvvoolul töötav Delta modulaarne 300 kVA võimsusega UPS ja Eltek 144 kW alalisvoolu UPS ehk puhvertoiteallikas, mõlemad on omakorda varundatud SDMO 800-1000 kVA diiselgeneraatoritega,” rääkis Evert, kelle sõnul on kõik süsteemid üksteisest sõltumatud, et vältida olukorda, kus üks seade viib teised rivist välja.

Tehnokeskuse maailmatasemel Rittali kaugmonitooringu lahendused mõõdavad seadmekappide ja -ruumi keskkonnatingimusi, kommunikatsiooniprotsesse monitoorib aga Nokialt tarnitud Traffica jälgimissüsteem.

Traffica abil saab analüüsida vajadusel ka iga üksiku kõne tehnilisi parameetreid. Iga kõrvalekalde tekkimisel jõuab info juba ennetavalt juhtimiskeskusesse.

Egle Merbach

24.09.2016