Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Aasta alguses tõi Samsung turule kaks Lite versiooni enda 2019. aasta parimatest telefonidest: Note10 ja S10. Küsimus: miks need telefonid eksisteerivad ja mis on nende vahe? Kaugelt vaadates on pea kõik ju sama. Isegi hind erineb vaid ühe pubiarve võrra (loe: 30 eurot). Tuleb välja, et suuremaid erinevusi on täpselt 7.
Aga esmalt, sarnasused. Nii Note10 Lite kui ka S10 Lite on varustatud 4500 mAh akuga, mida ei saa juhtmevabalt laadida. Sisemälu on antud 128 GB jagu ja mõlema telefoni sisse saad pista samaaegselt kaks SIM-kaarti. Telefonide esikülge ehib 6,7-tolline AMOLED ekraan. Tõsi, Note10 Lite puhul saad ekstra 8 pikslit, kuna esikaamera ümber olev väljalõige on õige pisut väiksem.
Telefonide sisemuses toimetab Android 10, mille peal Samsungi One UI 2 kasutajaliides. Sõrmejäljelugeja on pistetud ekraani sisse. Huvitaval kombel töötas S10 Lite luger Note10 Lite omast kiiremini. Ei teagi, kas põhjus peitub S10 Lite’i 2 GB võrra suuremas vahemälus? Kõlarid on samuti sisuliselt samad. Kui tahta üht teisele eelistada, siis minu kõrvu paitas enam S10 Lite kõlar. Õige pisut valjem ja rohkem bassi. Nii, aga väiksematest erinevustest suuremate juurde.
#1 - värvid!
Andeksi, aga mõnikord tuleb alustada palju pinnapealsematest (sõna otses mõttes) asjadest kui protsessorid või näiteks kaamerad. Seega, värvid! Tea, et Note10 Lite telefoni saad valida musta, punast või hõbedast värvi. S10 Lite on pakkumisel aga musta, valge või sinisena.
#2 - kõrvaklapiauk
Taas lühike ja konkreetne punkt. Galaxy Note10 Lite telefonil on see olemas, S10 Lite’l aga 3,5mm audiopesa ei ole. Miks? Ju siis S10 Lite on suunatud rohkem noorema generatsiooni poole, kes juhtmevabade klappidega harjunud. Mul on viimased kaks-kolm aastat ainult Bluetooth klapid olnud, seega mind augu puudumine ei morjenda.
#3 - protsessorid
Läheb põnevamaks. S10 Lite kasutab Snapdragon 855 kiipi, samal ajal kui Note10 Lite panustab Samsungi poolt toodetud Exynos 9810 kiibi võimekuse peale. Elu (ja asjakohased testid) on näidanud, et Snapdragoni kiibid on tunduvalt tublimad. Lisaks pane tähele, et Exynos 9810 on pärit aastast 2018 (seda kasutas juba Samsung S9), samal ajal kui Snapdragon 855 passis on sünniaastaks 2019. Mis omakorda tähendab, et S10 Lite on tunduvalt tulevikukindlam. Huvitav valik Samsungi poolt, arvestades et Note10 Lite hinnalipik on 30 euro võrra kallim (!).
#4 - rööprähklemine
Jätkame viivuks telefonide sisemuses. S10 Lite on varustatud sõsarast suurema vahemäluga (8 GB vs 6 GB), mis tähendab, et äppide vahel kiire hüplemine on tema puhul sujuvam, kui Note10 Lite puhul. Lisaks suudab S10 Lite korraga enam äppe vahemälus hoida.
#5 - pliiats!
Note10 Lite on varustatud Galaxy Note seeriale omase pliiatsiga, mille abil saad ekraanil toimuvaga täpsemini suhelda. Pliiatsi tõttu on telefoni paremal küljel asuvad nupud veidi kõrgemale nihkunud. S-Peni saad kasutada omamoodi kaugjuhtimispuldina, tehes pilte, vahetades slaide või hoopis muusikat. Võimalusi on veelgi, aga mind need kahjuks väga ei paelu. Terve testi jooksul tuli pliiats ainult paaril korral telefonist välja.
#6 - mõõtmed
Mõlemad telefonid on pigem suured. Ühe käega on neid päris keeruline keerutada, ilma et oleks oht neid maha pillata. Note10 Lite kaalub 13g võrra enam kui S10 Lite (199g vs 186g) ja neist viimane on ka õige pisut väiksem, aga seda vahet saab mõõta vaid mõne millimeetriga. Kaalu ja mõõduerinevuse peamiseks põhjuseks on juba mainitud pliiats.
#7 - kaamerad!
Ja viimaks kõige suurem erinevus: kaamerad. Arvestades telefonide sarnast sünniaega, hinda ja ehk ka välimust, poleks oodanud, et kaamerad sedavõrd erinevad on. Note10 Lite kõik kolm tagumist kaamerat on 12 MP (tava, telefoto, ülilainurk), samal ajal kui S10 Lite kasutab 48 MP põhikaamerat, millele sekundeerivad 12 MP ülilainurk ja 5 MP makrokaamera. Ka tagumine kaameramoodul on S10 Lite puhul füüsiliselt suurem.
S10 Lite. Põhikaamera.
Note10 Lite. Põhikaamera.
Ainus sarnasus on ülilainurk kaamera puhul, mis mõlemal telefonil on avasuurusega f/2.2 ja 12mm fookuskaugusega. Pilditöötlus on siiski ka seal erinev.
Kui S10 Lite kolmas kaamera on makro- ja Note10 Lite kahekordne telefotokaamera, siis minu jaoks on hetkel põnevam neist esimene. Tõsi, pole just tihti vaja ülilähedalt detaile pildistada, aga tore, et see võimalus olemas on. Kahekordselt suumida saan mõlema telefoniga. Mõistagi on Note10 Lite optilise suumi kvaliteet parem, kuna pildile püütakse rohkem detaile.
S10 Lite. Makrokaamera
Note10 Lite. Põhikaamera, pilt lähedalt.
Telefonide puhul tuleb kindlasti silmas pidada, et Note10 Lite teeb järjepidevalt külmema tooniga pilte kui S10 Lite. Kohati on märgata lillakat kuma, mida tegelikult pildil ei tohiks olla. S10 Lite kaldub soojemate värvide poole ja kokkuvõttes toodab meeldivamaid pilte. Tõsi, mõnel juhul keeras telefon tänu 48 MP kaamerale teravust üle.
S10 Lite. Põhikaamera, 2x sisse suumitud.
Note10 Lite. 2x telefoto.
Esikaamerad on mõlemil 32 MP, aga see ei tähenda, et neist identseid pilte välja pigistaks. Pilditöötlus on erinev ja minu arvates S10 Lite poole õrnalt kaldu, kuna tulemuseks on loomulikumad värvid ja rahulikumad kontrastid. Kuigi kaamerate võrdluses jääb minu jaoks peale S10 Lite, siis kokkuvõttes on mõlemad varustatud väga korraliku kaamerakomplektiga.
S10 Lite. Ülilainurk.
Note10 Lite. Ülilainurk.
S10 Lite. Põhikaamera.
Note10 Lite. Põhikaamera.
P.S. Näidispildid on failide suuruse optimeerimiseks vähendatud ja kompressitud.
Kokkuvõte
Tuleb välja, et Note10 Lite ja S10 Lite eksisteerimise põhjus on võrdlemisi lihtne: Samsungi S-seeria ja Note telefonid on aastast aastasse läinud kallimaks, samas kui A-seeria hinnad on pigem stabiilsed püsinud. Õige kah, sest A-seeria on sisuliselt Samsungi kõige populaarsem seeria ja töötavat asja ära rikkuda ei tohi.
Kogu see hinnaralli on loonud 450-650 eurose hinnavahemiku juures tühimiku. 569 ja 599 eurot maksvad S10 Lite ja Note10 Lite just seda täita soovivadki. Maksa natuke vähem ja Sulle vaatab vastu A71. Natuke rohkem ja saad juba S10 või S10+. Ainus erand on pisem S10e, mille hind on hetkel 479 euro peal, aga tema sihtrühm on suurusest tulenevalt ka veidi teine.
Samsung loodab ilmselt samale degusteerimisefektile, millele panustab Apple oma iPhone SEga. Saad soodsama kopika hinna eest veidi tagasihoidlikuma mudeliga lõhna ninna ja järgmisel aastal oled juba nõus natuke rohkem nutsu välja käima, et endale “päris” tipptelefon soetada.
Kui küsida, kellele need telefonid mõeldud on, siis S10 Lite tundub pigem olevat noorema generatsiooni telefon (kõrvaklapiaugu puudumine) ja Note10 Lite pigem traditsiooniline, äriklassi telefon (märkmete tegemiseks pliiats, tagasihoidlikum kaamera). Samsung Galaxy Note10 Lite leiad Tele2 e-poest siit ja S10 Lite siit. Kui minu käest küsida, siis S10 Lite on etem valik.