Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Ole ettevaatlik: internetis levivad võikad liba-lastesaated
Youtube’is ja ka ainult lastele mõeldud videokanalites levivad populaarsete animategelaste nagu Disney printsessi Elsa ja Põrsas Peppa võikad libaversioonid, kus propageeritakse vägivalda, narkootikume ja roppusi.
Libavideod liiguvad isegi Youtube Kids keskkonnas, mis on lastele mõeldud ja peaks turvaline olema. Moderaatorid eemaldavad Youtube Kidsist iga kuu sadu Põrsas Peppa ja muid vägivalda, piinamist, roppusi ja seksi õhutavaid võltsvideoid, sest libamultikates propageeritakse ka reaalselt ohtlikke tegevusi nagu valgendi joomine.
Ühel 1,6 miljoni tellijaga videokanalil toimuvad Disney kangelanna Elsa ülivägivaldsed seiklused, samuti pole puutumata ka teised Disney klassikud Miki ja Minni. Ka Eestis tehtud populaarsetest Jänku-Jussi multikatest liigub internetis palju sobimatuid võlts-versioone.
Selliseid videoid tehakse peamiselt raha teenimiseks. Nende autorid saavad iga kliki pealt reklaamitasu.
Kui siiani peeti televiisorist tulevat materjali lastele potentsiaalselt kahjulikuks, siis uued internetis levivad keskkonnad on selle kõrval metsik lääs. Tasub hoida silma peal, mida lapsed vaatavad. Kuigi näiteks Youtube Kidsi eksivad samuti libavideod, siis on seal moderaatorid ja selle võrra on seda tüüpi keskkonnad turvalisemad. Möödunud suvel Eestis läbiviidud uuringu kohaselt ei tea laste enda hinnangul kaks kolmandikku vanematest, mida nende järelkasv internetis teeb.
2017. aasta juunis läbiviidud rahvusvahelise uuringufirma Norstat küsitluse kohaselt on 55 protsenti 9–14-aastastest Eesti lastest leidnud internetist midagi hirmutavat või õõvastavat.
Tele2 tellitud uuringu kohaselt nimetas 57% lapsi hirmsaks kogemuseks internetis nähtud vägivalda, 51 protsenti loomi ning 35 protsenti lapsi kannatamas. 32 protsenti nimetas hirmsaks nähtud pilte või videoid sõjast ning 27 protsenti haiglatest või operatsioonidest.
Uuringu järgi on 96 protsendil Eesti lastest vanuses 9-14 oma mobiiltelefon, 43 protsenti kasutas isiklikku tahvel- ja 42 protsenti tavaarvutit. Eesti lastest kasutab internetti iga päev 83%.
Sirli Seliov
04.01.2018