Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kuidas avalikus WiFi-s turvaliselt liigelda
Avalikud WiFi-võrgud on saadaval kõikjal alates kohvikutest, kaubanduskeskustest ja lõpetades lennujaamade ja hotellidega. Pea igal pool kättesaadav WiFi on muutunud meie elu palju mugavamaks, kuid avaliku võrguga käib kaasa ka turvarisk.
WiFi-võrke on kahte tüüpi: turvatud ja turvamata. Turvamata võrku saab vabalt kasutada iga seadmega ja ilma paroolita. Seevastu turvatud WiFi-võrk küsib kasutajalt kas parooli, võrku registreerimist või võrgu tingimustega nõustumist. Alati, kui on võimalus valida turvatud avalik WiFi-võrk, siis tuleks eelistada sellist võrku, mis nõuab parooli, registreerimist vms.
Siin neli näpunäidet avalikus WiFi-s toimetamiseks
1. Jälgi turvalise ühenduse olemasolu ehk kas veebiaadress algab https://
S.S.L. ehk Secure Sockets Layer on standard, mis loob privaatse krüpteeritud lingi sinu arvuti veebibrauseri ja veebiserveri vahel. S.S.L. vähendab oluliselt riski, et keegi saab avalikus WiFi võrgus sinu ühendusele ligi ja andmed kätte.
Sama ebaturvaline võib olla telefonist hotspoti abil jagatav internetivõrk, seega soovitame kasutada hotspoti võimalust vaid turvalises keskkonnas.
2. Ära sisesta tundlikku personaalset infot avalikus WiFis
See, et ühendus on turvaline, ei tähenda, et leht ise on 100 protsenti turvaline. Seega ära kunagi sisesta oma personaalseid või krediitkaardi andmeid lehekülgedele, millega sa pole kursis või varasemast tuttav.
3. Kasuta äppide jaoks pigem 3G või 4G võrku
Nutitelefonis äppe kasutades ei saa kontrollida S.S.L. ühendust ning paljud äpid ei krüpteeri informatsiooni piisavalt. Sestap peab äppide kaudu kontodel käies, mobiilipanka kasutades või krediitkaardiga oste sooritades olema ettevaatlik ning soovitus on kasutada taolisteks tegevusteks oma telefoni andmeside ühendust ehk 3G või 4G võrku, mis on oluliselt turvalisem.
4. Kasuta VPNi
On mitmeid viise, et end veebikurjamite eest kaitsta, kuid üks viis ületab kõik eelnevad – see on VPN-i kasutamine (selle kohta saad lähemalt lugeda siit). Iga kord läbi VPN-i ühendust luues krüpteeritakse turvalisuse ja privaatsuse tagamiseks internetiühendus, kuhu ei pääse sisse ei interneti pakkuja, võrgu omanik kui ka häkker.
Kui kasutad VPN-iga WiFi ühendust, on privaatsus ja turvalisus alati kaitstud. Soovitav oleks kasutada VPNi pakkujaid nagu näiteks Private Internet Access, TorGuard, IPVanish, CyberGhost või TunnelBear. On ka tasuta pakkujaid, kuid need ei pruugi olla alati kõigi vajalike sertifikaatidega või on suure kasutajate hulga tõttu aeglase ühendusega.
Tanel Sarri
12.06.2018