Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Eesti ja Ameerika vahet pendeldava inimesena kuulen alati ühtesid ja samu küsimusi. Ning ka minu vastused on ühed ja samad.
Kui lollid need ameeriklased siis ikkagi on?
Ameeriklased on täpselt sama lollid nagu eestlased, hiinlased, kreeklased ja nii edasi. Ehk siis inimesed nagu me kõik.
Kas Ameerika restoranides on portsud tõepoolest nii suured, nagu räägitakse?
On isegi suuremad.
Miks on Ameerika restoranides portsud nii suured? Miks need on Euroopa restoranides nii väikesed?
Kui iga inimene endale toidupoest kuulipilduja saab osta, siis mida see Ameerika ühiskonna kohta ütleb?
Päris toidupoes kuulipildujaid muidugi ei müüda, aga relvaolukord on USAs hullemgi, kui arvame.
Mis seal Ameerikas siis nii palju parem on, et sa seal kogu aeg käid?
See, et mitte keegi ei küsi, mis seal Eestis nii palju parem on, et ma sinna kogu aeg tagasi lähen.
Aga kummalisel kombel on kõige levinum küsimus, mida inimesed minu käest Ameerika kohta küsivad, hoopis see:
Kas „must reede” on Ameerikas teistsugune kui Eestis?
Ja minu vastus ajab küsija alati hämmingusse: on teistsugune muidugi, sest erinevalt Eestist ei tehta sellest teab mis numbrit.
Niinimetatud black friday pole tegelikult midagi enamat kui vahva fraas, mille abil inimesi kauplustesse meelitada. Must reede järgneb alati tänupühale, mis on Ameerika tähtsaim püha ja ületab olulisuselt isegi jõule. Kuna tänupüha on alati neljapäeval, siis sellele järgneval reedel müüvad poed oma träni mõningase allahindlusega, kuigi tänapäeval algab (ja lõpeb!) black friday juba vähemalt nädal enne õiget aega.
Algselt oli mõistel black friday hoopis teine tähendus – Philadelphia politseinikud kutsusid niimoodi liikluskaost, mis tänupüha ajal linnas puhkes. 1980ndail sai mustast reedest aga järjekordse ostlemispäeva tähis.
Niisiis ei erine black friday millegi poolest ei Osturalllist, Hulludest Päevadest ega mõnest muust Eesti analoogist. Hinnad on justkui odavamad, rahvast poodides veidi rohkem, aga kuna keskmine ameeriklane oma vaba aja peamiselt poodides veedabki, siis ei pane silm tänavapildis küll mingit erilist muutust tähele. Ameeriklased on täpselt sama lollid nagu eestlased, hiinlased, kreeklased ja nii edasi – ehk siis inimesed nagu me kõik. Aga seda ma vist juba ütlesin.
Moodsam – ja hoopis ägedam! – nähtus on niinimetatud cyber monday ehk küberesmaspäev ehk e-esmaspäev, mis on alati tänupühale ja mustale reedele järgneval esmaspäeval. Küberesmaspäeva eesmärk on inimesed veebis ostlema panna ja mõistagi on cyber monday seetõttu põnev tehnoloogiaettevõtetele.
Eestis ei teata e-esmaspäevast vist veel palju, aga kui jõudsid meieni halloween ja valentinipäev, siis küll jõuab ühel päeval ka cyber monday!