Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

5 nippi, kuidas telefoni väärtust hoida
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Eile kukkus autost välja astudes mu tuttuus Samsungi telefon plärts vastu asfalti. Murphy seadusele kohaselt – ilma kaitsekile ja ümbriseta ning ekraan ees, korralik faceplant.

Reegli kinnitamiseks juhtus sama asi õhtul korra veel, aga siis juba tubastes tingimustes, legendaarse “diivan ja põrand” kombona. Telefon jäi küll terveks, aga minu närvikava sai väikese põntsu. Plaan on telefon ikkagi ju kunagi väärt kopika eest kas sotsiaalmeedias maha müüa või tagasiostuteenusest maksimum välja pigistada. 

Kui Sinulgi sama nutikas plaan või soovid telefoni väärtust säilitada, et see hiljem ilma valehäbita oma lapsele edasi pärandada, on järgnev nimistu sulle.

Esiteks – talupojaloogika

Kui oled kunagi tagasiostuteenuse kalkulaatorit kasutanud, siis oled kursis, et neljast-viiest esitatud küsimusest käivad vähemalt pooled telefoni füüsilise seisukorra pihta: kas on kriime, täkkeid, ekraanil mõrasid? 

Sestap kuulubki kõige talupojalikum ja soojem soovitus just ümbriste ning kaitsekilede valdkonda. Jah, telefon muutub küll veidi kopsakamaks ja sa pead mõnusa metalse tunde vahetama silikooni või naha vastu, kuid lähene teemale nagu jalgrattale ja rattalukule – mida kallim ratas, seda olulisemaks muutub kvaliteetne lukk. 

Mille järgi lisavarustust valida? Väärt nõuandeloo leiad siit.

Teiseks – raha tehakse ostuhetkel

Iga kogenud (kinnisvara)investor teab, et raha tehakse ostu-, mitte müügihetkel. Sama loogikat saab rakendada ka telefonide puhul, sest mõned brändid hoiavad oma väärtust tunduvalt paremini kui teised. 

Miks nii ja millised brändid teiste seast esile tõusevad? Selle kohta saad lähemalt lugeda meie varasemast võrdlusloost, koos numbritega ja puha.

Kolmandaks – volditavate telefonide eri

Olen seda juba korduvalt öelnud, aga ütlen veel… Palun ära eemalda volditava telefoni sisemiselt ekraanilt tehases peale pandud kaitseklaasi! Kui see pehmevõitu klaas peaks aja jooksul kannatada saama, siis tasub lasta tootjal klaasivahetus ära teha. 

Kui sikutad klaasi ise ära, siis võid vähemalt 100-300 eurole head aega lehvitada, kuna tagasiostuteenuse raames muutub seade sisuliselt telliskiviks. Nii juhtus minuga ja viimaks tuli telefonist vabanemiseks oodata pea pool aastat piisavalt hea tagasiostu boonusega pakkumist.

Heaperemeheliku käitumise ja veidikese õnne korral saad sellises seisukorras telefoni veel ehk maha müüa, kuid sel juhul võiks seda fakti uuele omanikule ikkagi viisakusest mainida.

Neljandaks – sisemised iluprotseduurid

Telefoni väärtuse hoidmiseks (või isegi tõstmiseks) tuleb mõelda ka telefoni sisemuse, täpsemini seadme kiiruse ja aku peale. Kiiruse osas on kõige lihtsam nipp veenduda, et su telefoni mälu ei oleks pilgeni täis ning et kõik tarkvarauuendused oleks tehtud.

Aku puhul läheb juba veidi põnevamaks. Ühel käel on meil aku mahutavuse säilitamine käitumisvõtete abil nagu teadlik laadimine (eriti talvel, loe külmakraadide mõjust lähemalt siit) ja tootja poolt heaks kiidetud laadija kasutamine. 

Teisalt tasub kaaluda vana head aku vahetust, mis võib olla väärt idee just iPhone’i kasutajatele, kuna teadlikumad ostjad uurivad enne kasutatud õunatelefoni soetamist alati aku tervise ehk battery health näitajat. Kui ekraanivahetus võib maksta 200 euro ringis, siis aku vahetamine jääb tavaliselt 50 euro juurde. Kui tänu sellele saad järelturult oma telefoni eest küsida 500 euro asemel 620 eurot, siis on ju 70 eurot maast leitud!

Viiendaks – parem karta kui kahetseda

Jõuame ringiga tagasi loo algusesse ja õhuakrobaatikat teinud Samsungi telefoni juurde. Minu ja sinu õnneks on kallima otsa nutitelefonid ajapikku üha vastupidavamaks muutunud. Ekraanide juures uhkustatakse Gorilla Glassi ja militaarstandarditele vastavate kaitsetega ning raame valmistatakse karmidest titaansulamitest. Tänu sellele on ka oht telefoni katki pillamisele mõnevõrra väiksem, kuid siiski mitte olematu. Wrong place, wrong time ja ka kõige parem tehnoloogia ei päästa Su telefoni.

Kui otsustad telefoni kasutada ilma kaitseümbrise ja -klaasita, et tunda käes seda õiget kvaliteeti, siis miinimumprogramm võiks ikkagi olla seadmekindlustuse olemasolu. Eriti just kallimate seadmete puhul, kuna see aitab leevendada ka seda valu, kui telefon hoopis ära varastatakse (nagu mul aastaid tagasi Tartu-Tallinn bussis juhtus). Päris suur vahe, kas kaotada 100-200 eurot omavastutuse näol või olla naksti 1200 euro võrra vaesem…

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.