Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Milliste seadmetega saab juba 5G-d kasutada?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Viienda generatsiooni mobiilside ehk 5G on kõige paindlikum ja võimekam hetkel kliendini jõudev tehnoloogia. Selleks, et juba täna end 5G võrku ühendada on lisaks 5G levialale vajalik ka seda toetav seade.  

Praegu kasutavad operaatorid Eestis esimese põlvkonna 5G-d, mis vajab töötamiseks 4G võrku. Esimese põlvkonna 5G eeliseks on, et seda saab kiiresti kasutusele võtta ja nii saavad kliendid juba nautida paremaid kiiruseid, suuremat mahtu ning läbi selle ka kvaliteetsemat kasutuskogemust. “Esmane vahe ilmneb näiteks mõne rakenduse allalaadimisel, mida saab 5G võrgus oluliselt kiiremini teha kui 4G-s,” selgitab Tele2 tehnoloogiaüksuse juht Tanel Sarri. 


5G-d toetavad telefonid

Selleks, et 5G-d kasutada, tuleb esmalt veenduda, et seade seda toetab. Seda saab kõige mugavamalt kontrollida oma operaatoriga ühendust võttes, tema kodulehel või e-poes vastava seadme info alt. “Täna on 5G-d toetavate seadmete valik juba üsna lai ja lisaks kõige  uuematele seadmetele, kus 5G-toetus on elementaarne, leiab ka vanemaid hea hinna ning kvaliteedi suhtega mudeleid – seega saavad paremat kasutuskogemust nautida kõik, kelle seadmel 5G võimekus olemas,” räägib Sarri. 

iPhone’i mudelitest saavad 5G võrgus toimetada iPhone 12, 13 ja lisaks uue SE sarja kasutajad. Sony Xperia mudelitest toetavad 5G-d PRO I, 1-III, 5-III ja 1-IV 5G mudelid; Xiaomil näiteks Mi 11 Ultra, 11T ja 11T Pro, aga ka veel rida teisi seadmeid. Samsungil on loodud isegi eraldi 5G sarjad: Galaxy S21 ja S22 5G seeriad, aga töötavad ka varasemad mudelid. Kõiki neid seadmeid saad vaadata SIIT

 

5G on praktiliselt võrreldav püsiühendusega 

Uut, 5G võrku saab kasutada ka ruuteriga, mis võimaldab kodus või kontoris luua kiirema ja stabiilsema ühenduse ning wifi leviala, mis on praktiliselt võrreldav püsiühendusega. “Kui kodus või kontoris on wifi loodud läbi 5G ruuteri, saavad seda võrku kasutada kõik ühendust toetavad seadmed. Selle jaoks ei pea telefon, arvuti või muu seade 5G mobiilside võrku toetama,” täpsustab Sarri. Ta lisab, et probleem võib tekkida ainult väga vanade seadmetega, mis ei toeta uuemaid wifi standardeid või 5G võrgusagedust.

Kui täna on vajadus uue seadme ostuks, siis tasuks tulevikku arvestades soetada 5G võimekusega ruuter. “5G ruuterite kasutamise kogemus annab juurde paremaid ühenduse võimalusi ja tagab tulevikuks selle, et soetatud seade juba toetab kohe-kohe aktiveeritava tehnoloogia 5G levialas. Tele2-s on esimesed taolised ruuterid testimisel ja need jõuavad müügile sügisel,” räägib Sarri. 


5G aktiveerimine seadmes 

Kui seade toetab 5G-d, siis saab selle juba täna ise aktiveerida. “Näiteks Android-telefonides tuleks 5G aktiveerimiseks menüüst valida “seaded”, seejärel “võrguseaded” ja sealt edasi saab märkida, mis “G” parasjagu aktiivne on. Valikust leiab ka 5G, mis tuleks siis aktiveerida,” selgitab Sarri. Täpsemad juhised Android-telefonides 5G aktiveerimiseks leiab siit. 

Selleks, et aktiveerida 5G iPhone´is, tuleks teha järgmised sammud: avada menüüs “Settings”, seejärel “Mobile Data”, siis “Voice & Data”, seejärel “5G Auto või 5G On”. Täpsemad juhised 5G sisselülitamiseks iOS-telefonides leiab siit. 

Tele2 alustas 5G pakkumisega umbes kolm kuud tagasi ja jätkab ka pärast hiljutist sagedusloa oksjoni võitu hoogsalt arendustega. “Töötame edasi nii 5G leviala kui ka klientide jaoks kasutatavate 5G seadmete valiku suurendamise osas, et kõik saaksid ühel hetkel nautida kõrgema kvaliteedi ja suurema kiiruse eeliseid,” sõnab Sarri.

 

Lugu algselt avaldatud digi.geenius.ee portaalis.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!