
Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

„Jälle see nett läägab.“
Lääg on sõna, mida sõnaraamatutest ei leia, aga mida ometi igapäevaselt kasutatakse. Lühikese uurimistöö järel võib öelda, et see on tuletatud ingliskeelsest sõnast lag ning tähendab takerdumist, venimist või maha jäämist. Poeetilises kontekstis võiks öelda, et lääg on justkui Achilleuse kand, sest kas üldse saab midagi tehtud, kui internet on aeglane? Aga miks su nett siis üldse läägab? Ja mis selle vastu aitab?
1. Ilm viis neti minema
“Rumal on see, kes vabandust ei leia?” Nii hullumeelsena, kui see ka ei kõla, on ilm internetiühenduse ja -kiiruse väga suureks faktoriks. Ilmastikutingimused nagu vihm, lumi, udu ja äike, võivad üle õhu interneti tööd märgatavalt häirida. Sademed ja kõrge õhuniiskus neelavad või hajutavad raadiolaineid, mis vähendab signaali tugevust. Samuti võib tugev tuul nihutada antenne või vastuvõtjaid, põhjustades ühenduse katkemist või aeglustumist.
2. Tõkkejooks internetile
Nagu inimestel on keeruline hüpata üle tõkete, on seda ka internetil. Üleõhu-internet vajab selget vaatesuunda ehk Line of Sight’i. Kui signaali teele jäävad puud, lehed, hooned või isegi mööduv auto, võib ühendus nõrgemaks muutuda või katkeda. Eriti vihmaga muutuvad takistused veelgi tõhusamaks signaali neelajaks.
3. Lähme läbi seina?
Mida paksem on sein, seda kauem sealt läbi jalutame. Tundub loogiline? Pigem vist mitte. Üle õhu interneti levikut mõjutavad tugevalt ehitusmaterjalid. Paksud betoonseinad, metall ja isegi soojustatud aknad võivad signaali summutada või tagasi peegeldada. Kui ruuter on peidetud nurka, kappi või keldrisse, jõuab ühendus veelgi kehvemini kohale. Selleks, et netiühendus oleks tugevam, tasub ruuter paigutada võimalikult avatud ja kõrgele kohale, eemal paksudest seintest ja metallist pindadest. Vajadusel võib abi olla ka WiFi võimendist või võrgukaablist.
4. Võitlus viimase interneti nimel
Mida rohkem kasutajaid, seda vähem jagub internetti. Kui paljud inimesed kasutavad korraga sama tugijaama, näiteks õhtuti või suurürituse ajal, jaguneb ühendus kõigi vahel ja kiirus langeb. See on nagu liiga palju autosid kitsal sillal.
Selle leevendamiseks aitab tihti lihtne lahendus: taaskäivita ruuter, paiguta see paremasse kohta (näiteks akna lähedale) või kasuta vajadusel välist antenni, mis muudab signaali tugevamaks. Mõnikord aitab ka see, kui suuremad allalaadimised ajastada ajale, mil võrgu koormus on väiksem.
5. 4G või 5G ruuter?
Võib tunduda, et mis see üks G ikka muudab, aga reaalsuses muudab küll – ja kuidas veel. See on täiesti okei, kui 5G tundub liiga palju. Mitte keegi ei pane 4G-d kinni, kuid kui sulle tundub, et 4G läägab ikka liiga palju, siis 5G ruuter on parim lahendus sellele.
Isegi kui levi on hea, ei pruugi ühendus seda olla. Põhjuseks võib olla valesti suunatud antenn või lihtsalt seadmed, mis ei suuda kiiret ühendust korralikult töödelda. Odavad ja vanemad ruuterid ning modemid võivad piirata kiirust või põhjustada katkendlikku ühendust.
Selleks, et internet töötaks nii nagu peab, tasub üle vaadata nii antenni suund kui ka seadmete kvaliteet. Tele2 pakub oma klientidele 5G ruutereid, mis on sisuliselt ruuterite Ferrarid – kiired, võimekad ja loodud tänapäevaseid vajadusi silmas pidades. Hea internet algab õigetest seadmetest ja pakettidest.
Kui valid 5G ruuteri juurde ka meie 5G paketi, saad topeltvõidu – ülikiire seade ja veelgi kiirem ühendus. Vaata pakette: https://tele2.ee/internet/internet-koju.
Lõppude lõpuks on internet nagu hea kohv – sa ei mõtle selle peale seni, kuni see äkki otsa saab.