Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Bikeepi ja Tele2 lugu: jalgrattad turvaliselt lukustatud nii Tallinnas, Vancouveris kui ka Christchurchis
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Tallinn, Vancouver, Christchurch – kõikides nendes linnades liigub iga päev inimesi, kes suunduvad hommikul jalgrattaga tööle, kooli või kaubanduskeskusesse ning kelle elu teeb lihtsamaks asjaolu, et ratta lukustamiseks ei ole neil tarvis kaasas kanda rattalukku. Selle asemel saavad nad lihtsalt Bikeep telefoniäpi kaudu oma ratta mugavalt ja turvaliselt sobiva rattalukustusposti külge kinnitada.

Eestlased on juba ammu tuntud digipädevate uuendajatena, ent kas teadsid, et digitaalsete riigiteenuste, finantstehnoloogiate ja sõidujagamisplatvormide kõrval on just eestlased need, kes on üle maailma populaarsust kogunud jalgratta lukustussüsteemi loonud, olles suutnud nutikaks teha isegi sellise igapäevase tegevuse? Nendeks eestlasteks on Kristjan Lind ja Meelis Haidak, kes lõid 2013. aastal ettevõtte nimega Bikeep. Ettevõtte juhi Lindi sõnul põhineb nende äriidee ja missioon suundumusel, et üha enam liiklevad inimesed kõikjal maailmas jalgratta ning teiste kergliiklusvahenditega. See aga tähendab järjest kallimaid ja paremaid jalgrattaid, mis tekitavad omakorda vajaduse senisest turvalisemate lukustamisvõimaluste järgi. 

Teadlikult või mitte, aga kaheksa tegutsemisaasta jooksul on Bikeepi lukustuspostid  Eesti linnapildis vast igaühele vähemalt korra silma jäänud. Paljud on ehk isegi kasutanud nende välja töötatud lahendust, kus ühe sõrmevajutuse kaudu saab oma ratta posti külge lukustada ning teiste vajutusega juba avada.

Ratas lukku Tele2 IoT kaudu

Nii lihtne – vajuta nuppu ja lukusta – on see süsteem muidugi vaid esmapilgul ja lõppkasutaja jaoks. Lind selgitab, et tegelikult on protsessis lõpmatult tehnilisi nüansse. Üks kõige olulisemaid neist on: kuidas panna omavahel „suhtlema“ telefon ja rattalukk? Nagu selgub, läheb äpist saadetud käsklus kohalikku internetti pidi keskjaama, käib läbi globaalsetest serveritest ning jõuab lõpuks seadme ehk rattalukuni, millel peab olema internet. Selleks kasutatakse SIM-kaarte – ent loomulikult mitte tavalisi, vaid IoT (asjade interneti) SIM-kaarte.

Üks asi on korraldada selline lahendus koostöös kohaliku sideettevõttest partneriga siinsamas Eestis, ent kiirelt areneva ettevõttena põrkuti teistesse riikidesse laienedes peagi mure vastu, kuidas panna kõik õlitatult toimima üle maailma. Lindi sõnul kasutatigi teatud aja ka erinevaid pakkujaid, kuniks mõisteti, et oluline on leida tugev ja kindel partner, kes suudaks ettevõtet toetada igal pool. Just sel põhjusel löödi käed Tele2ga, kelle IoT SIM-kaardid installeeritakse lukkudesse siinsamas Eestis. 

Partner, kes toetab sealgi, kus teda ennast pole

SIM-i paigaldamisega töö muidugi mõista ei lõppe. Bikeepi juhi sõnul on ettevõtja põhimureks ikka see, et aega on vähe, aga tööd palju. „Selle asemel, et mõelda, kuidas USA ühes või teises osariigis sobivat võrgupartnerit leida, tehnilisi lahendusi üles ehitada ning pidevalt kümnete eri osapooltega suhelda, saame meie sajaprotsendiliselt toetuda Tele2 toele.“ Lindi sõnul annab kindel tagala võimaluse keskenduda äriliselt olulistele tegevustele ja lisaväärtuse pakkumisele. „Mitmetes riikides tegutsedes teeb meie jaoks partnerluse geniaalseks see, et Tele2 toetab neid ka seal, kus neid ennast ei ole,“ kirjeldab ta. „On loogiline, et nad on hea partner näiteks Soomes või Rootsis, ent kõige suurem võlu peitub meie koostöö juures just selles, et Tele2 annab meile võimaluse funktsioneerida igal pool – olgu selleks USA või Uus-Meremaa,“ selgitab ta.

Suured teod nõuavad usaldust

On selge, et nii laiahaardelise koostöö puhul on just usaldus partneri vastu mitmes mõttes võtmeküsimus. Lindi sõnul eristas Tele2-te teistest pakkujatest kaks olulist omadust: kõrge tehniline võimekus ning tahe kaasa mõelda. „Meie valdkonnas on palju nüansse, mille osas peab partner kaasas käima. Näiteks paiknevad mõned meie rattaparklad metroojaamades, kus teatud hetkedel päevas on inimeste läbivool ääretult suur ning samas ei tohi tekkida ühtegi tõrget ega pausi interneti toimimises,“ kirjeldab ta. „Mõnelt pakkujalt oleme saanud lubadusi: ärge muretsege, internet on igal pool, ning oleme siis hiljem ikkagi pettunud, sest lubadust pole täidetud. Tele2 on süsteemi ehitanud nii, et seade ühendub kõige tugevamasse võrku antud kohal.“ 

Lind avab, et hetkel peamiselt rattaparkimispostide ja füüsiliste lahenduste poolest tuntud Bikeep on liikumas digitaalsete teenuste suunas. Ettevõte pakub nüüd oma partneritele tarka lukustustehnoloogiat, mida kasutada mujalgi. Näiteks on oma lukustumislahendustega jõutud Kanadasse Vancouveri linna, kus Bikeepi rakenduse kaudu saavad inimesed avada ja sulgeda kohaliku tarnija poolt ehitatud jalgrattakappe. Uutesse suundadesse liikuda on julge tunne just tugeva partneriga, kinnitab Lind. „Nüüd müüme Tele2 IoT lahendust omakorda edasi ka oma partneritele –see aga suur märk meie omavahelisest usaldusest.“ Lindi sõnul on lugu sellest, kuidas Eesti iduettevõtte ja sidefirma üle maailma inimeste rattaid turvaliselt hoiavad,  näide sellest, et suuri asju saab teha koostöös nutikate, edumeelsete ja kaasamõtlevate partneritega.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!