
Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Sarnaselt konkurentidega toob Xiaomi igal aastal oma tippseeriast välja mitu mudelit. Üks on “punn põhja, kõik mis telefonilt tahta” Ultra telefon, millest hiljuti ka ülevaate tegin ning teine on “veidi konservatiivsem, aga ikkagi tipptasemel” Xiaomi 15, mille nüüd pulkadeks lahti võtan (mitte küll sõna-sõnalt).
Esmamulje on väga soliidne
Veidi kummalisel kombel oleme jõudnud telefonidega sellisesse punkti, kus 6,36-tollise ekraaniga Xiaomi 15 saab pidada “kompaktseks” telefoniks. Paarinädalase testi vältel olen pidanud korduvalt tõdema, et seda telefoni on erakordselt mugav käes hoida ja kasutada. Mõõdukalt kumerad servad; matt klaasist tagakülg, mis sõrmejälgedest ei hooli; ühtlaselt õhukeste äärtega kaunis 120Hz OLED ekraan; mugavale kõrgusele asetatud nupud ning käepärane 191-grammine kaal.
Rasvaste plusside poolele kanname tagaküljel asuva kaameramooduli, mis on täpselt nii lai, et laual trükkides telefoni võbelema ei pane. Noorte kõnekeeles +100 aura.
Xiaomi 15 sisse on pistetud uuenduslik 5240mAh räni-süsinikaku, mis on võrdluses eelkäijaga kõva edasiminek. Eriti arvestades, et ligi 14% aku mahutavuse kasv (enne 4610mAh) ei toonud endaga kaasa telefoni mõõtude ja kaalu kasvu.
Telefoni on võimalik laadida kuni 90W võimsuse juures (juhtmevabalt kuni 50W), kuid kahjuks laadimisadapterit karbist ei leia. Pane ka tähele, et 90W on teemaks vaid siis kui kasutad Xiaomi originaallaadijat. Sain laadimist testida Xiaomi 120W laadijaga ning ligi 40 minutiga keris aku 5% pealt 95% peale. Tõsi – lülitasin selleks puhuks seadetest sisse kiirlaadimise, mille tõttu telefon laadimise lõpuks ka tuntavalt soojaks muutus. Seega kui sul just tuld takus ei ole, siis tasuks kasutada nutikamat laadimist, mis aitab pikas plaanis akut säästa.
Tavakasutuse juures, mille sekka kuulusid ka filmimine ja mängimine, ei õnnestunud mul – erinevalt teistest testijatest – telefoni palavaks ajada. Selle eest tuleb enim kiidusõnu jagada Qualcommi Snapdragon 8 Elite kiibile, mis toimetab erakordselt efektiivselt. Salvestusruumi pärast muretseda pole tarvis – 512GB on ka nõudlikumale kasutajale küll ja veel.
Mõistagi on olemas tuhande-eurosele telefonile omased IP68 vee- ja tolmukindlus (ehk kuni 30 minutit 1,5m sügavuses värskes vees) ning kahe SIM kaardi lisamise võimalus, millest üks füüsiline ja üks eSIM.
Tehisaru ja sisemised eripärad
Tänapäeva nutitelefonide jaoks on tehisaru olemasolu vähemalt sama tähtis – kui mitte isegi tähtsam – kui Sylvester Stallone jaoks lõppematu laskemoon Rambo filmides.
Lisaks Xiaomi enda HyperAI-le antakse kasutajate käsutusse Google Gemini, mille saab aktiveerida toitenupu pika vajutusega. Kogu kompott töötab loogiliselt ja konkurentidega sarnaselt, kui välja arvata tarvidus enne piltide töötlemist iga tehisaru funktsioon eraldi taustal alla laadida. Kui aga esmased laadimised tehtud, siis erinevate objektide kustutamise, taeva muutmise ja peegelduste eemaldamisega saab Xiaomi tehisaru üllatavalt kenasti hakkama. Adobe tarkvara tasemeni see küll ei küündi, aga eks sihtrühm ole ka veidi teine.
Operatsioonisüsteemiks on lapsekingadest välja kasvanud HyperOS-i 2. generatsioon, mis põhineb Android 15-l. Viimaks ometi leidsin seadetest üles võimaluse juhtpaneeli kiirvalikute ikoonide all silte kuvada. Kõlab kui vanainimese vingumine, aga vaikimisi võiks see siiski teistpidi lahendatud olla. Seadete menüü saab boonuspunkte paindlikkuse ja tõhusa otsingu eest, mis aitavad telefoni täpselt enda käe järgi sättida.
Muus osas jagub animatsioonide sujuvuse eest vaid kiidusõnu. Sarnaselt Ultrale lubab Xiaomi 15. telefonile nelja aasta jagu operatsioonisüsteemi uuendusi ja kuus aastat turvauuendusi, mis on vähem kui konkurentide pakutav 7 aastat.
Mida kaameratest oodata?
Xiaomi 15 kolmikkaamera komplekt on eelkäijaga sisuliselt identne. Ainus suurem muudatus on telefoto kaamera juures, mis varasema 70mm ehk 3,2x optilise suumi asemel kasutab 60mm fookuskaugust ehk 2,6x suumi. Põhikaamera kasutab 23mm 50 MP f/1.6 objektiivi ning ülilainurk kaamera samuti 50 MP, kuid 14mm f/2.2 objektiivi. Ka esikaamera on sisuliselt sama, pakkudes 32 megapikslit f/2.0 ava juures.
Tootja lubab, et eri kaamerate puhul säilitatakse sarnane tonaalsus tänu Xiaomi Imaging Engine tehnoloogiale, mis kasutab sisendiks põhikaamera valgetasakaalu ja särituse infot.
Xiaomi jätkab tihedat koostööd Leicaga, tänu millele saavad kasutajad taas valida Leica Authentic vs Leica Vibrant režiimi ning mitme põneva Leica filtri vahel. Suures plaanis on kaamerate komplekt ja äpp kenasti õnnestunud: palju erinevaid funktsioone ning mugav navigeerimine.
Pildid on teravad, HDRi abil on dünaamiline ulatus suurepärane ja värvid täpsed. Samal ajal eelistasin selfiede puhul alati Google Pixel 9 Pro klõpse, mis jätsid subjektist atraktiivsema mulje… Samuti jäävad ülilainurk kaamera pildid kohati pehmeks ja videode puhul tekitab kaamera mikrofoni helinivoo küsimusi. Hämaras tehtud pildid on teravad ja täpse valge tasakaaluga, kuid kohati isegi ebaloomulikult heledad.
Peamised konkurendid
Sarnasest hinnaklassist leiame Samsung Galaxy S25+ (256GB), Google Pixel 9 Pro (512GB), OnePlus 13 (512GB) ning mööndustega ka iPhone 16 Pro (128GB). Kuna eelnimetatute näol on samuti tegu täielike tipptelefonidega, siis konkurents on karm. Kes hindavad telefoni käepärast suurust, siis teadku, et OnePlus 13 ja Samsung S25+ on Xiaomi 15-st tunduvalt pirakamad.
Seega on Androidi maailmas kõige otsesem vastand – igapäevaselt ka loo autori taskus olev – Google Pixel 9 Pro, mis jääb aku vastupidavuse osas Xiaomile alla, kuid fotograafia osas jätab kokkuvõttes sümpaatsema mulje. iPhone 16 Pro kahjuks räägib tunduvalt väiksem sisemälu ning kasuks tugev ökosüsteem ja videode kvaliteet. Väärib mainimist, et kompaktsete telefonide klassi kuuluva Samsung S25 (millel on küll kõvasti kehvem aku) saab hetkel kampaania korras 200 eurot soodsamalt kätte.
Kokkuvõte
Summa summaarum, on Xiaomi saanud maha ääretult soliidse ja konkurentsivõimelise telefoniga 1000 euro hinnaklassis. Kindlasti väärib Xiaomi 15 kaalumist, kui sinu jaoks on tähtis käepärane suurus, tipptasemel välimus, kauakestev aku, kaunis ekraan, võimas protsessor ning mitmekülgne kaamerakomplekt.
Miinuste poolele saab kanda laadimisadapteri puudumise, aga seda teed on kahjuks läinud ka konkurendid. Samuti lootsin mõnevõrra detailsemaid tulemusi ülilainurkkaameralt. Muus osas on tegu suurepärase komplektiga.
Tutvu telefoniga e-poes!