Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kui sa selle loo peal klikkisid, oled tõenäoliselt huvitatud oma vaimse tervise hoidmisest. Palju õnne, sa oled osa aina kasvavast osast Eesti ühiskonnast, kes teadvustab, et meie vaimne ja füüsiline tervis on omavahel seotud ja suurepärase elu ning tulemuslikkuse jaoks saame ise omajagu ära teha.
Vaimse tervise baashügieen ja abi otsimine
Loodan, et sa oled juba suunanud tähelepanu enda füüsilisele energiale (kas magad piisavalt ja piisava kvaliteediga? kas toitud piisava korrapärasuse ja kvaliteediga? kas liigud ja annad oma kehale asjakohast füüsilist koormust?), oma lähisuhetele (kellega tahaksid rohkem kontakti luua?), teed piisavalt pause töistesse mõtetesse (millal tegid viimati midagi enda jaoks tõeliselt nauditavat ja lõid enda ellu vaheldust?) ning mõtled aeg-ajalt ka endast väljapoole (miks ma teen seda, mida ma teen? millist mõju tahan omada teistele inimestele, maailmale?). Kui oled juba kasvõi osale nendest küsimustest mõelnud ja tegutsenud, siis aitäh sulle, et enda eest hoolitsed - see aitab sul ka teisi paremini toetada. Kui vajaksid nende mõtetega seoses rohkem infot, võib sind aidata Peaasi.ee Vaimse Tervise Vitamiinikuur.
Kui sul on tunne, et üksi ei jaksa, siis see on täiesti inimlik ja OK. Võid otsida tuge oma perearstilt või vaimse tervise spetsialistilt, millega seoses aitab Peaasjade Abi Otsimise ABC. Kiireloomulise mure (nt enesetapukavatsus) puhul võta ühendust Kriisiabi Eluliiniga (6558 088 eesti keeles, 655 5688 vene keeles, igapäevaselt kell 19-07) või hädaabinumbriga 112.
Aga kas vaimse tervise jaoks äppi pole?
Ikka on, nüüdseks päris palju juba. Peamiselt on need küll inglise keeles, minule teadaolevad üksikud eestikeelsed näited on mindfulness-meditatsioonile keskenduv Vaikuseminutite äpp ja lastele suunatud Triumf Hero.
Mida vaimse tervise äpid ei tee:
· ei diagnoosi sinu häireid
· ei asenda raskete vaimse tervise häirete professionaalset ravi
· ei tee sinu eest tööd ära
Miks nad kasulikud võivad olla:
· annavad sulle viisi oma vaimse tervisega iseseisvalt töötada
· on mugavad
· on tasuta või madala maksumusega
Milliseid äppe saadaval on?
Neid on nii palju, et kõiki mainida ma ei oska ega suuda. Lihtsustatult jaotaksin endale teadaolevad vaimse tervise äpid peamise kasutusjuhu järgi järgmistesse kategooriatesse:
Teraapia- või nõustamisteenust vahendavad äpid
· MinuDoc (sessioonipõhine tasu) - Eestis arstiabi vahendamisega alustanud MinuDoc on oma spetsialistide sekka kaasanud ka kliinilisi psühholooge, psühhoterapeute, coache ja superviisoreid
· BetterHelp (kuupõhine tasu, 50-70€ nädalas)
· Talkspace (kuupõhine tasu, 65$ nädalas, USA-keskne)
· Igaks juhuks mainin ära ka Peaasi.ee ja Lahendus.net netinõustajad. Tegu pole tegelikult äppidega, aga samavõrd kättesaadavate tasuta online-nõustamisteenustega.
Meditatsiooniäpid
· Headspace - levinud, kauaaegne mängija turul, sobib nii algajale kui ka edasijõudnule
· Calm - levinud, kauaaegne mängija turul, sobib nii algajale kui ka edasijõudnule
· Waking Up - soovitaksin edasijõudnud mediteerijale; suunatud budismi kaudu tuntud taipamiste ja mõtteviiside levitamisele
· Vaikuseminutid - aitab kergesti ligi pääseda Vaikuseminutite salvestatud audioharjutustele
Meeleolu jälgimisele ja parendamisele keskenduvad äpid
· Moodfit - valik erinevaid tööriistu enda meeleolu jälgimiseks, harjutusi selle parandamiseks ja kasulikku infot
· MoodMission - vaimse tervise spetsialistide poolt algatatud ja teaduslikult teataval määral uuritud mõjuga äpp, mis annab sulle meeleolu parandamiseks konkreetseid "missioone"
Spetsiifilise häire või eriolukorra toeks mõeldud äpid
· Better Stop Suicide - enesetapu ennetamisele suunatud äpp
· Quit That! - sõltuvushäiretega tegelemisel toeks
· Recovery Record - söömishäirest taastumisel toeks
· NOCD - obsessiiv-kompulsiivse häirega tegelemisel toeks
· PTSD Coach - post-traumaatilise stressihäire toeks, töötatud välja USA valitsuse poolt sõjaveteranidele mõeldes
Muud äpid, mis pole otseselt vaimse tervise žanris, aga toetavad kaudselt:
· Freedom - aitab keskenduda enda valitud ülesannetele igas seadmes (arvuti, nutiseadmed), blokeerides sinu soovitud vahemikuks ära sinu enda valitud lehed ja äpid
· Todoist - levinud ülesannete koondamise ja prioritiseerimise äpp
Tegelikkuses on mitmed vaimse tervise äpid justkui mitmes kategoorias korraga. Näiteks Headspace, üks kauem turul olnud meditatsiooniäppe, pakub nüüdseks lisaks hiiglaslikule hulgale meditatsioonidele ka stressitaseme igakuist jälgimist, loenguid finantsärevuse, une, liigutamise ja muudel teemadel, muusikute poolt loodud keskendumist toetavaid playliste ja palju muud.
Isiklikult olen tänulik äppidele Headspace ja Waking Up, mis on aastate jooksul koos teiste allikate ja kursustega aidanud mul vahelduva eduga hoida oma elus mediteerimise harjumust. Eriti naudin, et Headspace'is on lihtsustatud päevakava, mis võib pakkuda toetavat struktuuri harjutustest ja infost, mis kuluvad ära kaootilisematel aegadel, kui enda eest hoolitsemine võib muidu ununeda. Sul on võimalik seadistada endale meeldetuletusi mediteerimiseks ja magamaminekuks, ühenduda oma sõpradega (et üksteist mediteerima "nügida") ning kõige lihtsam Headspace'i harjutus ei võta rohkem ega vähem kui üks minut. Üks minut hingamiseks, rahunemiseks, keskendumiseks - see ikka leidub. :)
Kui see võimalus huvi pakub, soovitan valida endale piiratud hulk äppe, millega katsetada. Soovitan eelistada tõenduspõhiseid äppe, mis üritavad vastutustundlikult oma kasulikku mõju mõõta ja kahjulikku mõju ennetada. Eksperimenteeri kasvõi nädala kaupa, et leida enda jaoks sobiv tööriist. Lisaks - kui üksi ei vea välja, siis palun jaga oma mure teise inimesega, keda usaldad.
Mihkel Joasoo
Tele2 personaliarenduse ekspert & coach