Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Nagu alt laienevad püksid ja kõrged sokid, on nad tegemas tigedat comebacki. Vahepealsed kuuldused tahvlite surmast olid ilmselgelt liialdatud, pigem vastupidi – oleme jõudnud hetke, kus saad soovi korral “tavalise” arvuti pimedasse sahtlisse pista ja ainult tahvli ning telefoniga edasi elada. Täpselt seda ma kahe nädala vältel ka testiks tegin.
Mida me võrdleme?
Sahtlielu läks avastama pikka ja lohisevat – HP ZBook Studio 16 G10 – nime kandev, aga see-eest keskmisest kohe kindlasti võimsam süler. Tema asendajaks sai vähemalt sama pika tiitliga uhkustav Samsung Galaxy Tab S10 Ultra 5G tahvelarvuti koos spetsiaalse Book Cover Keyboard Slim klaviatuuriümbrisega.
Seega asendus tavapärasest suurem sülearvuti tavapärasest suurema tahvliga. Massi ja mõõtmete poole pealt pikka juttu ei ole: 1,75 kg versus 1,2 kg (tahvel ise 723 g ja ümbris 469 g. Kui paberil ei tundugi allesjäänud 500g niivõrd erinev, siis reaalsuses on vahe ilmselge. Ekraani diagonaalide võrdluses vaatab süleri 16-tollile vastu tahvli 14,6 (!) tolli.
Kui kodus laua taga istudes jääb sülearvuti peale, siis kaasaskantavuse kategooria võit läheb ilma igasuguse küsimuseta tahvlile – koosolekud, diivanil lösutamine, bussis loksumine… kõik olid Tab S10 Ultraga mugavamad.
Asume asja kallale – kas tahvel suudab ikkagi läpakat asendada?
Esimese asja ühendasin tahvliga juhtmevaba hiire. Vastasel juhul on kohati veider paralleelselt klaviatuuril trükkida ja navigeerimiseks näpuga viibata. Pro tip: kasuta klaviatuuriga akende vahel liikumiseks Alt + Tab kombinatsiooni; Macil Command + Tab.
Teiseks – pane tähele, et Samsungi ümbrisest on olemas ka täismõõtmetes Book Cover Keyboard versioon, millel klassikaline hiirepadi olemas. Siiski, hiir for the win.
Kui Tab S10 esmamuljete loos (https://tele2.ee/blogi/samsungtabs10) sai keskendutud tahvlist põhjaliku ülevaate andmisele, siis siinkohal peatukski just klaviatuuriga ümbrisel ehk viimasel lülil teekonnal tahvelarvutist sülearvutile. Book Cover Slimi koostekvaliteedile etteheited puuduvad. Mati viimistlusega plastik on sõrmede all mahe ja ekraani fikseeriv magnet ei jäta kordagi muljet nagu ta ei saaks oma tööga hakkama. Proovisin teda diivani kohal isegi tagurpidi pöörata ja kõik jäi omale kohale. See pole siiski märk, et peaksid ise sama proovima.
Lisaks saab ümbrise tagaküljel mugavalt S-Pen nutipliiatsit hoiustada. Klaviatuuril endal on spetsiaalne tehisaru nupp, mis avab Bixby või Gemini nutiassistendi. Soovi korral saad F1-F3 nuppude alla määrata äppide kiirvalikuid. Väga mugav.
Samas pole päris kõik ideaalne. Klaviatuur ja ümbris on küll meeldivast matist plastikust, kuid rasvastele sõrmejälgedele nad siiski immuunsed ei ole. Samuti tundsin puudust klaviatuuri taustavalgusest ning klaviatuuri nooled olid minu töntside sõrmede jaoks veidi liiga kitsad. Süles hoogsamalt trükkides kogu komplekt veidi võbeles.
Samuti pole võimalik Book Keyboard Cover Slim ümbrist tahvlist kahes osas eraldada. See tähendab, et klaviatuuri ei saa eemaldada nõnda, et tahvlil oleks endiselt olemas välja volditav “kickstand” ehk tugijalg.
Mis tööd tegemata jäid?
Suures plaanis sai kahe nädala jooksul aetud toimetused jagada kaheks – ühel pool vabal ajal sisu tarbimine ja veebi surfamine ning teisel pool tõsisemad tööalased toimetused.
Esimese poolega ei tekkinud (ootuspäraselt) ühtegi muret. Tab S10 Ultra pirakas ekraan võimaldas rahulikult mitut äppi kõrvuti kasutada, olgu selleks YouTube + brauser, ChatGPT + märkmed või mõni muu kombinatsioon. Eriti tasub rõhutada kuivõrd meeldiv oli videode vaatamine. Traditsioonilise desktopi kogemuse jaoks sai kiire nupuvajutusega aktiveerida DeX režiimi.
Skaala teise otsa jäid toimetused nagu kodulehtede haldamine, tekstiloome ja -töötlus (sh käesoleva loo kirjutamine), tööülesannete manageerimine ja suhtlus ning pildi- ja videotöötlus. Sellised klassikalises võtmes “tõsisemad” asjad, mille tarbeks oleks vaja ikka laua taha maha istuda.
Ja üllatus-üllatus, kokkuvõttes ei jäänud ma ühegi teemaga hätta. Failihaldus nõudis esmalt veidi harjumist, kuid muus osas saab vajadusel iga jumala asja aetud kas vastavas äpis või otse brauseri aknas. Minu suurimateks sõpradeks selle aja vältel olid WordPress, Google Sheets, Google Docs, ClickUp, Chrome, Trello, Toggl, Telegram, ChatGPT, Adobe Express, CapCut. Ehk kõik need asjad, mida ka tavalises sülearvutis või nutitelefonis võimalik kasutada. Lihtsalt mina tegin seda keskmisest suurema tahvelarvutiga, millele lisatud klaviatuur, hiir ja aeg-ajalt ka väline monitor.
Minu käest saab kiita ka Tab S10 Ultra aku, mis pidas alati mitme päeva jagu vastu, isegi kui põhjalikult kuuma andsin. Erinevad testijad on saanud ekraaniajaks 10+ tundi, mis on kohe kindlasti rohkem kui mu läpakas suudab.
Kokkuvõtteks
Pikk jutt lühidalt kokku võttes – jah, sülearvutit on vägagi võimalik (võimeka) tahvelarvutiga asendada. Kui mitte 100%, siis 98% igapäevatoimetustest saab mugavalt tehtud. Pigem isegi võidad kaasaskantavuse ja aku valdkonnas. Küll aga paneks südamele, et selle tarbeks oleks kindlasti mõistlik tahvlile juurde hankida klaviatuuriga ümbris ning juhtmevaba hiir.
Vaata tahvlit e-poes.