52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

UUDISED

Ole kursis sellega, mis Tele2s toimub. Loe kõige värskemaid uudiseid!

Tele2 teeb küberkriiside lahendamisel koostööd RIA-ga 
07.12.2023

Tele2 osales 6.–9. novembril toimunud Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) korraldatud küberreservi õppusel. Õppuse tulemusel osatakse ühiselt keerukaid küberintsidente efektiivsemalt lahendada.

Küberreserv on kolmetasandiline võrgustik, kuhu kuuluvad RIA, riigi teiste IT-majade töötajad ning Kaitseliidu küberkaitseüksus. Õppuse käigus toimus töö staapides ning IT- ja kübereksperdid lahendasid Tele2 kontoris ja Mektory ruumides võimalikke ohuolukordi.

Õppuse stsenaariumiks oli Eestit räsinud torm, mille tagajärjel tekkisid elektri- ja sidekatkestused. Taustal toimus ka küberrünnak, mis takistas elektri- ja sideteenuste taastamist Elektrilevis ning Tele2s. “Stsenaariumi järgi oli mõjutatud meie mobiilside tugijaamade töö ning üle Eesti oli häiritud suure hulga klientide teenuste kasutamine,” ütles Tele2 võrgu ja kliendilahenduste osakonna juht Tanel Petersell.

IT- ja küberekspertidele mõtlesid tehnilised ülesanded välja Tele2, Elektrilevi ja RIA. “Ka sellel korral algas õppuse läbimängimine Tele2 kriisikomisjoni kogunemise, erinevate valikute kaalumise ning otsuste langetamisega,” sõnas Petersell

Õppuse käigus tuvastati ründajate kasutatud haavatavusi ning viise, kuidas nad Tele2 mobiilside tugijaamade tööd häirisid. “Küberreservi kaasamise hetkeks oli ründaja juba süsteemist välja saadud ning ründevektorid piiratud. Küberekspertide abiga taastasime võrgus normaalse olukorra ja tuvastasime meetodid, kuidas ründaja tegutses,” ütles Petersell.

Edukas õppus näitas Tele2 ja RIA koostöö olulisust. “Meie jaoks oli oluline aspekt just see, et kui Tele2 oma jõududega hakkama ei saa, siis on võimalus paluda riigilt Küberreservi abi,” ütles Tanel Petersell. Tema sõnul aitab taoliste harjutuste läbimõtlemine tuvastada ründaja pilgu läbi riske ja ohukohti nii IT-süsteemides kui võrguseadmetes. 

Tele2 jaoks oli sellise praktilise õppuse korraldamine esmakordne, sest varasemalt on piirdutud teoreetiliste simulatsioonidega nii majasiseselt kui ka koostöös RIA-ga.