Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

UUDISED

Ole kursis sellega, mis Tele2s toimub. Loe kõige värskemaid uudiseid!

Head aega ekraanid: möödunud jõuludel skrolliti Instagramis 500 000 tundi vähem


Tele2 algatuse “Head aega ekraanid” tulemusel oli ettevõtte klientide mobiilse interneti tarbimise kasv 2024. aasta detsembris võrreldes varasemate aastate sama ajaga enam kui poole väiksem.

Uuringufirma Kantari poolt 2022. aastal koostatud ülemaailmne analüüs näitas, et inimesed veedavad nutitelefonis keskmiselt ligi 4,5 tundi. Ootuspäraselt skrollivad telefonis enim ehk 6,37 tundi päevas Z-generatsiooni esindajad, kes on sündinud aastatel 1997-2012. Kõige vähem aga 1946-1964. aastal sündinud inimesed, kes veedavad telefonis keskmiselt 3,38 tundi päevas. 

“Teadusuuringud kinnitavad, et liigsel ekraaniajal on negatiivne mõju vaimsele tervisele. Samas suureneb nutiseadmes veedetud aeg suureneb just jõulude ajal, kuigi see on üks haruldasi kordi aastas, et päriselt oma lähedaste ja sõpradega koos olla. Seetõttu kutsusime Tele2 algatusega „Head aega ekraanid“ harjumust muutma ning detsembrikuus ekraaniaega piirama ja päris mälestusi looma – neid, mis kestavad kauem kui ükski Instagrami story,” ütles Tele2 erakliendi kõneteenuse ärijuht Henry Murumaa.

Kui pea alati suureneb jõulukuul interneti kasutus mobiilis võrreldes novembriga ligi 5-6%, siis Tele2 kampaania mõjul oli möödunud detsembris kasv oluliselt tagasihoidlikum, vaid 2%. “Kindlasti oleks olnud tore näha veelgi suuremat langust, aga oleme esimese sellise algatuse tulemuste üle siiski õnnelikud! Selle muutuse paremaks mõistmiseks saab võrdlusena tuua, et Tele2 kliendid vaatasid kokku Instagrami lühivideosid ligikaudu 500 000 tundi vähem kui eelnevatel jõuludel,” selgitas Murumaa.

Murumaa sõnul võiksid inimesed ka kampaania välisel ajal jätkuvalt oma ekraaniajale tähelepanu pöörama ja see on eriti oluline just noorema põlvkonna puhul, kelle seas nutiseadmed enim erinevaid vaimse tervise probleeme tekitavad. “Loeme ja kuuleme pidevalt, et pikalt nutiseadmes olemine tekitab stressi ja ärevust, aga kipume seda igapäevaselt unustama. Kui uneaeg kätte jõuab, siis mõtleme, kuhu see päev küll kadus. Vaadates ekraaniaega selgub aga, et suur osa päevast läks muu hulgas lihtsalt skrollimisele,” lisas ta. 

Kuidas ekraaniaega piirata?

  • Kasuta rakendusi nagu Freedom, mis laseb blokeerida “segajad”, märkida ükshaaval rakendusi ja veebilehti, mida soovid vältida, ning sättida paika kellaajad, millal plaanid produktiivne olla. 

  • Kui sa eraldi rakendust ei soovi, kasuta telefoni enda piiranguid. Samsungi telefonide puhul võta lahti seaded ning keri allapoole, kuni leiad jaotise “Digitaalne heaolu ja vanemlik kontroll”. iPhone’i puhul otsi seadete alt üles “Screen Time” ja vaata järele, kuidas oma nutikat seadet kasutad ning milliste äppide ja veebilehtede peale sul kõige rohkem aega kulub. Ekraaniajale saab panna peale piirangu ning sellele omakorda parooli. Piirata saab ka igat äppi eraldi.

  • Heaks lahenduseks on ka ekraani muutmine grayscale toonidesse. Uuringud on näidanud, et eredate värvide puudumine vähendab märgatavalt telefoni kasutuse atraktiivsust.