Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

“Ma tahan välja” ehk kuidas TikTok Sind kinni hoiab
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Vajutan “tagasi” nuppu. Uus video. Täitsa pull kusjuures. Vajutan uuesti “tagasi”. Jälle uus video.
“Gotta give him that HAWK TUAH, if you know what I mean”. Oota, misasja. No, no, no, aitab küll. 

Ma tahtsin ju äppi kinni panna. Pilk kellale – ma olen juba üle poole tunni niisama TikTokis passinud. Miks? Kuidas? Ehk lugu sellest, kuidas TikToki algoritm Sind endasse haarab ja mida sellega pihta hakata.

Esimene lõks – “tagasi” ei vii “tagasi”

Kui kasutad telefonis navigeerimiseks viipamise asemel nuppe, siis tead, et “tagasi” nupu eesmärk on Sind viia – nagu nimigi ütleb – tagasi, eelmisele ekraanile või äpist välja. TikTok niimoodi ei arva. Esmakordsel vajutusel serveerib äpp Sulle hoopistükkis uue lühivideo, justkui öeldes: “Kindel, et tahad väljuda? Vaata enne veel üks video.” 

Ekraani ülaserva ilmub tekst “Tap again to exit” ehk “Väljumiseks vajuta uuesti”, mis kehtib umbes kolm sekundit. Lased neli sekundit mööda ja vajutad uuesti “tagasi” nupule? Nõup. Vaata veel üks video. 

Kui kasutad navigeerimiseks viipamist, siis seda muret Sul ei ole.

Teine lõks – lõputu skrollimine

TikTokis on järgmine pauk dopamiini alati kõigest ühe viipe kaugusel. Vaadatud video ei pakkunud huvi? Swipe, järgmine. See ka mitte? Next! 

Kohati päris hirmutav mõelda, kuivõrd tugevalt lapsi juba noorest east alates instant gratificationiga pommitatakse. Tahad midagi head? Kohe saad. Ja seda paari sekundi jooksul. 

Sisuloojad teavad, kuivõrd olulised on TikTokis esimesed 1-2 sekundit ehk kuidas vaataja konksu otsa saada. Sest kui Sinu video algus pole piisavalt haarav, on järgmine tükike meelelahutust alati ühe lükke kaugusel. 

Kolmas lõks – only for you my friend

TikToki vereringe aluseks on “For You Page” ehk videod, mida algoritm Sulle soovitab, et Sind äpis võimalikult kaua kinni hoida. Kui OG sotsmeedia platvormid nagu Facebook, Instagram ja Orkut olid üles ehitatud sõprade ja tuttavate tegemiste jälgimisele, siis TikTokis on esmatähtis sisu, vahet pole kelle poolt. Proovi korraks mõelda, kas mäletad KES või MIS KONTO selle viimase naljaka video postitas? 

Sama põhimõtte tõttu on TikTok pilgeni trende täis. Mida varem uue trendika nalja või laulu rongile hüppad, seda suurem on šanss, et Su video läheb viraalseks. Nädal hiljem võib trend juba läbi olla. 

Soe soovitus – tee endale täiesti uus TikToki kasutaja ja vaata ning imesta, millist sisu algoritm Sulle alguses serveerima hakkab. Vaata mõnda videot teistest kauem ja saad aru kuivõrd kiirelt Sind kindlasse kasti suunatakse. “Ahah, talle meeldivad videod poliitikast ja kassidest.”

Neljas lõks – üha pikemad videod

Anna sotsmeedia platvormidele piisavalt aega ja lõpuks on nad kõik äravahetamiseni sarnased. Viimaste uuenduste käigus on TikTok hakanud algoritmiga promoma pikemaid videosid ja isegi horisontaalseid (!) videosid. Otsene näpunäide YouTube õpikust, kes juba mõned aastad tagasi jagas lahti, et primaarne pole mitte video vaatamiste arv, vaid hoopis vaadatud minutite hulk. 

Seetõttu on mitmed TikToki kontod suutnud edu saavutada long-form contentiga, postitades rohkem selgitavaid, kommenteerivaid ja lugusid jutustavaid videoid.

Kas TikTok on tegelikult halb?

Väga lihtne on laia labidaga lajatada: “TikTok on paha ja sõltuvust tekitav platvorm, bännime ta üldse ära.”

Jah ja ei. 

Pole saladus, et Hiina TikTok (Douyin) ja USA TikTok on täiesti erinevad loomad. Kui esimeses on alla 14-aastastele teismelistele eraldiseisev režiim, mis lubab neil äppi kasutada vaid kella 06-22 vahel kokku kuni 40 minutit ning sisu on pigem õpetlikku laadi (viide artiklile), siis läänes piire pole. Keskmine TikToki kasutaja kulutab iga päev 1,5h äpis sisu tarbimisele ning tarbitav sisu sõltub neist endist.

TikToki üheks plussiks ja samal ajal ka miinuseks on teistest sotsmeedia platvormidest vähesem modereerimine. Seetõttu levivad platvormil paremini konfliktsed videod, mis käsitlevad näiteks sõda ja poliitikat. Kõik meediamogulid teavad, et dramaatilised ja negatiivsed uudised müüvad kõige paremini. 

Samal ajal on TikTokis võimalik enda algoritmi treenida, et see rohkem väärtuslikku sisu serveeriks ning samal ajal tarbitavasse sisusse suhtuda kriitilise meelega. Võltsvideode loomine ja propaganda ohvriks sattumine on lihtsam kui kunagi varem. 

Algoritmi treenimiseks saad kasutada videot vaadates “not interested” nuppu või teadlikult kommentaare ja laike jätta ning jälgida enda silmis usaldusväärseid sisuloojaid. Hoia meeles, et sel moel on oht tekitada teatud teemadest enda ümber kõlakamber.

Mida teha, et TikToki kasutust piirata?

Nagu külma limpsi, tumeda šokolaadi, päevitamise ja teiste eluks vajalike asjadega – mõõdukus on kõige alus. Me ei istu ju TikTokis niisama. Me oleme seal, sest see on kiire ja kättesaadav meelelahutus, mis ei ole otseselt halb asi, kui osata piiri pidada. Siin mõned nipid, et TikToki kasutust kontrolli all hoida.

Esiteks. Katsu mõelda, kas mäletad videot, mida üle-eelviimasena nägid? Mis videos juhtus? Kes selle postitas? See kontroll-küsimus aitab sisu teadlikumalt tarbida. 

Teiseks. Telefonikasutuse piiramiseks on üks efektiivsemaid nippe grey mode/grey scale ehk halli režiimi kasutamine, mis teeb telefoni kasutamise Su monkey mindi jaoks vähem atraktiivseks. Üldjuhul leiad selle võimaluse telefoni seadete Accessibility ehk ligipääsetavuse sektsioonist või kirjuta otsingukasti “Grey”. Soovi korral saad halli režiimi nupu kiirvalikusse lisada, et seda kärmelt kasutada / maha võtta või seadistada kindlad ajad, mil telefon värvidest loobub.

Kolmandaks. Telefonis saad igale äpile eraldi taimeri või kasutusajad seadistada, et igaõhtune voodis skrollimine asenduks näiteks 10 lk raamatulugemisega. iPhone puhul leiad selle võimaluse seadetest Screen Time sektsioonist. Androidi telefonidel on sarnane funktsionaalsus “Digitaalne heaolu” ehk Digital Wellbeing sektsioonis. 

Tõsi, selle funktsiooni kasutamine nõuab ka veidi enesedistsipliini, kuna kasutusaja täitudes saad ise otsustada, kas soovid parasjagu limiiti eirata või mitte. 

Teadlikke valikuid!

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.