e-valimised

Kas sina usud e-valimisi?

„Kui valimistest midagi sõltuks, poleks need lubatud,” ütles kunagi üks tark inimene. „Vabad valimised on demokraatia alus,” ütles teine.

Loe edasi

oigekiri

Kinnitage turvavööd ning valmistuge katastroofiks

Kui Sa inglise keelest aru saad, võib järgmine lause Sulle nalja teha: Any persons (except players) caught collecting golf balls on this course will be prosecuted and have their balls removed.

Loe edasi

telefoniumbrised

Miks me oma telefonile kondoomi ostame?

Mobiiltelefoni puhul kehtib üks reegel: see kukub varem või hiljem maha. Ketta ning spiraaljuhtmega telefonid olid ses mõttes mõnevõrra kasutajasõbralikumad. Need püsisid kenasti oma kohal ja kui sattusidki taburetilt põrandale kukkuma, polnud see maailmalõpp.

Loe edasi


gadgetid

Alanud aasta (seni) idiootseimad gadget’id

Maailma suurim elektroonikamess CES on selleks aastaks küll ammu läbi, ent see ei tähenda, et poleks enam vajadust seal esitletud gadget’itest rääkida. Vastupidi – mõned Las Vegases ilmarahva ette toodud vidinad olid piisavalt hullud, et nende üle jätkuvalt ilkuda.

Loe edasi

google

Kuidas ma Google’it petsin

Ongi tuksis. Napid kaks nädalat ning mu suurim uusaastalubadus on murtud.

Loe edasi

google

Kui riigid kokku kukuvad

Tuttav käis hiljuti kõrgetasemelisel küberturva ümarlaual. Inimesed istusid ringis ja ringe oli kaks: ühes paiknesid riikide, teises suurte tehnoloogiafirmade esindajad. Riigid istusid sisemises ehk olulisemas ning Google ja teised välises ehk nõuandvas ringis.

Loe edasi


2019

Head uut (analoog)aastat!

Aasta algused ja lõpud on parim aeg kahe tänamatuima tööga tegelemiseks. Esimene on ennustamine ning teine tagasivaatamine.

Loe edasi

sotsiaalmeediast-lahkumine

10 põhjust sotsiaalmeediast lahkumiseks

Kirjutasin aastakese eest, kuidas virtuaalset enesetappu sooritada: sotsiaalmeedia kontod tuleb kinni panna, Google’i otsingute ajalugu hävitada ja oma andmed niinimetatud daatamaaklerite lehtedelt kustutada.

Loe edasi

tulevikurobotid

Keegi võtab Su töö kohe ära. Kes?

Otsustasin kord ühes New Yorgi restoranis jootraha andmata jätta ning oleksin selle eest napilt peksa saanud. Ameerikas on tip teatavasti kohustuslik, sa pead vähemalt 15% jootraha jätma, viisakas oleks isegi 20%, kuigi 25% mõjuks veelgi väärikamalt.

Loe edasi


messengeri-kokkulepped

Kuidas seksimist (mitte) kokku leppida

Tänapäeval lepitakse kõike kokku Messengeris. Isegi seksimist. Need ajad, mil armunud noorpaarid kaminatule valguses esimest voodisseminekut arutasid, on antiikajalugu. Nüüd toimub ka see püha vestlus sõnumite äpis.

Loe edasi

muugimehed

Nigeeria kuningas Kristiine keskuses? Peaaegu

Milline näeks spämmikiri välja siis, kui ta oleks inimene? Täpselt nagu Sina: kena, aruka silmavaatega, enda eest hoolitsev. Kust ma seda võtan? Sest ma olen teda oma silmaga näinud. Sina oled kah.

Loe edasi

facebooki-toode

Sa oled Facebooki toode

Mis asi on Facebook? Parima vastuse andis sellele pealtnäha lihtsale küsimusele Daniel Vaarik: „Facebook on ühe ettevõtte koduleht.” Ja mis on selle ettevõtte ärimudel?

Loe edasi


nutijoove

Nutijoome poole vähem!

On üks nipp, millega õnnestub iga alkohoolik kaineks ehmatada. Kui kõik ülejäänud trikid – viinapudeli ärapeitmine, ampull, joodiku süütundele rõhumine jne – läbi kukuvad, tuleb appi võtta viimne võimalus: video!

Loe edasi

robot

Rääkisin robotiga seksist

President käskis robotiga seksist rääkida. Minu jaoks on presidendi käsk nagu seadus. Jätad täitmata, panevad veel vangi! Ei nad muidugi pane, aga ikkagi – kui Kadriorust tuleb juhis robotitega urupunni tegemisest kõneleda, leian roboti ja kõnelen.

Loe edasi

vihakirjad

Need vanad vihakirjad

Keda kotib, mida sa 15 aastat tagasi kellegi kohta Rate’is või Orkutis kirjutasid, eks? Vale. Vägagi kotib. Näiteks sinu võimalikku tööandjat. Või vihavaenlast.

Loe edasi


ipad

Kes vajab iPadi?

„Tahvelarvutid on ammu surnud, kas sa siis ei tea?” küsis Urmas ja pani toru hargile, justkui oleksin teda rängalt solvanud.

Loe edasi

iphone-xr

Tänapäeval maksab odav telefon 750 kulli!

Tuttav ärimees rääkis, kuidas kõigis maailma restoranides – Eesti omad kaasa arvatud – inimeste valvsust uinutatakse. Oled ju märganud, et kõigis menüüdes on vähemalt üks roog, mis kõigist ülejäänutest palju kallim on?

Loe edasi

uber

Miks sa autosse ropsisid? Ma ju ei ropsinud. Ropsisid küll!

Sinu süütu Uberi-sõit lennujaamast Mustamäele võib varsti üle 100 euro maksta. Ameerikas levib „okse pettuse” nime all tuntud skeem ja nagu kõik „head” välismaa asjad, jõuab seegi ilmselt varsti Eestisse.

Loe edasi


fouldering

Loll saab Gmailiski peksa

Mille poolest erineb naise petmine riigireetmisest? Esimese puhul aitab foldering, teise puhul mitte.

Loe edasi

telefon autoroolis

On Sul nutitelefon ja auto? Siis loe see kohe läbi!

Ma vajutasin piduripedaali, aga oli hilja. Ta jäi mu Toyota esirataste alla ja kui masina kõhu alt kostuvat mütsatust uskuda, ei lennanud ta masinast eemale, nagu mõnikord kokkupõrke käigus juhtub, vaid jäi selle alla. Suure tõenäosusega oli ta surnud.

Loe edasi

Maps

Uued Eesti kohanimed: Idioodivere ja Hipsterihoone

Kuidas Sulle meeldiks ühel hommikul avastada, et ei ela mitte Mustamäel, vaid Tõprakünkal? Või et nunnu puumaja, mille Sa Tartusse ostsid, paikneb Seljankacity’s, mitte Supilinnas?

Loe edasi


Apple pood

Apple'i poed on nagu veneaegsed restoranid

Lõpuks õnnestus mul läbida rituaal, millest varem vaid kuulnud olin: tuliuute Apple’i toodete ostmiseks järjekorras seismine! Kusjuures järjekorda ei olnudki.

Loe edasi

TV

The Revolution Will Be Televised, sõna otseses mõttes

Ei ole see Eesti nii moodne midagi, kui me pahatihti usume. Jah, meil on e-residentsus ja naispresident, isetäituvad maksudeklaratsioonid ja maailma lahedaim lennujaam, aga kus on meie „House of Cards”, „Narcos”, „Sneaky Pete” ja „The Marvelous Mrs. Maisel”?

Loe edasi

iPhone Xs Max Xr

Apple näitas uut kraami

Ennemuistsel ajal, nii umbes 1980ndatel, olid Apple’i tooteesitlused kultuurisündmuse mõõtu. Natuke hiljem, nii umbes paarkümmend aastat tagasi, tekitasid nad vähemalt elevust, sest esitletavate gadgetite koha ringles äärmisel juhul mõni kõlakas, kuid ei midagi enamat.

Loe edasi


raudlaps

Armas laps, ära ole loll!

Armas koolijüts! Kui arvad, et vanemad Sulle koolimineku puhul uue telefoni heast südamest ostsid, siis arva uuesti. Loomulikult armastavad nad Sind isegi siis, kui Sa raevuhoos pinginaabri teise korruse aknast välja viskad.

Loe edasi

Apple Watch

Ritari Ässä mai ääss

Soome keel on üks veidramaid nähtusi maailmas. Mingil põhjusel nimetavad meie põhjanaabrid tuntud kaubamärke, kirjandustegelasi ja teleseriaale „omal” moel…

Loe edasi

nett

Mis on ühist telefonil ja maohaavadel?

Ma ärkasin kõrvulukustava röökimise peale. Minu ees, külili kanderaamil, oli umbes viiekümnene mehemürakas. Tema suust voolas ojadena verd…

Loe edasi


Homepod

Apple tungis minu koju. Jälle!

Kui Apple’i nutikõlar HomePod veebruaris müügile tuli, käisin seda Apple Store’is näppimas. Testisin, sõitsin koju ja kirjutasin HomePodist hävitava arvustuse. Nüüd ostsin ta ära.

Loe edasi

Instaselfie

Pole kurvemat kohta kui Instagram

Tegin endast täna umbes kolmekümne seitsmenda selfi. Ma viibin loodusparkidest tiines Utah’s ja siin on tõesti ilus.

Loe edasi

lendav suss

Tagurdavatest sussidest isetäituvate viinapudeliteni

Loll on see, kes tänapäeval ulmefilmi vaadates imestusest käsi kokku lööb ja hüüab: „Seda aega nüüd küll kunagi ei tule!” Tuleb-tuleb, kus ta pääseb.

Loe edasi


vikatimees

Surma kuupäeva küsi robotitelt

Ameerikas kaevanud üks mees oma arsti kohtusse, kuna elas kauem, kui arst oli ennustanud.

Loe edasi

puhkus enne Google Mapsi

Kuidas puhati enne Google Mapsi?

Ma tegin midagi radikaalset. Suvi justkui käes ja millal siis veel end pisut lõdvemaks lasta ning – oh seda katkematut rõõmu – tõelise eestlase kombel veidi „puhata”. Kuid mitte see polnud radikaalne.

Loe edasi

kiirlaadimine

Kuidas pildistada UFOt, kui aku on tühi

Kõige tähtsamad asjad sinu elus juhtuvad siis, kui mobiili aku on just tühjaks saanud.

Loe edasi


deepfake

Oma silm pole kuningas, vaid narr

Klassivend püüdis mind omal ajal veenda, et jumalat ei ole olemas.

Loe edasi

soidujagamine

Võtke temalt see kuradi äpp ära!

Mul oli nii õudne, et oleksin napilt püksid täis lasknud. See juhtus eelmisel nädalal, kuid omal moel olen siiani šokis.

Loe edasi

jalgimisuhiskond

Kui tahad oma elu tuksi keerata, kasuta pangakaarti ja osta nutikõlar!

Kui pank laenu ei anna, siis ära muretse – sa pole üksi. Mulle on kah mitu korda ära öeldud ja asi pole niivõrd keeldumises endas, kuivõrd põhjustes, millele tuginedes finantsasutused nii sinu kui ka minu paariaks kuulutavad.

Loe edasi


mobiiltelefoni-kaamera

Seebikarpide surm

Parim fotokas pidavat olema see, mis sul kaasas on. Kes iganes selle mobiiltelefonide turundamiseks mõeldud lause esimesena sõnastas, väärib 21. sajandi suurima geeniuse nime.

Loe edasi

vahetuskuu

Mai on soki-, rahva-, kliima- ja iseenda vahetuskuu

Vaheta naine välja. Või mees. Jumala pärast, ela nii, nagu üks moodne inimene peab elama. Sest mille muu kui kaasaegse inimese tegevusjuhisena on võimalik seletada kõikvõimalikke “vahetus”-kampaaniaid? Neid on meeletult: teleka vahetuse kuu, pangavahetuse kuu, autovahetuse kuu ja nii edasi.

Loe edasi

Cambride analytica

Maailma lõppu pole vaja oodata, sest see on juba käes

Mind on privaatsusehullud alati naerma ajanud. Kui president Ilves läpaka kaamera kinni teipis ja sellest meedias valjuhäälselt rääkis, tundus see tüüpilise nerd’i jauramisena.

Loe edasi


Telefoni mälu on täis

Su telefon on alkohoolik

Ma jõin noore mehena palju. Kohe nii palju, et enne järele ei jätnud, kui pilt eest ära läks. Isegi peale pildi äraminekut suutsin endasse veel natuke viina litsuda, et siis kokku kukkuda ja hommikul edasi juua.

Loe edasi

Amazon Alexa

Ahneim varas on see, kelle sa ise tuppa kutsud

Käi kuradile, tehnoloogia! Vanasti oli nii, et kui 4-aastane laps midagi tahtis, pidi ta oma vanemate käest küsima. Ma himustasin poisikesena Školnikut ja käsin kaks aastat isal sabas, enne kui ta käega lõi ning jalgratta ära ostis.

Loe edasi