
Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Foto: Optimist Group
Võib kõlada uskumatult, aga Samsungi volditavad telefonid on saanud kooliealiseks. Kas Juku on midagi nende kuue aastaga õppinud ja mida teab Juhan? Teisisõnu, vaatame üle Samsung Galaxy Fold7, Flip7, Flip7 FE (!), Watch8 ja Watch8 Classic (!) kõige olulisemad uuendused.
Galaxy Fold7 ehk voldi kui raamatut
Uue Fold7 peamine müügiargument on endine: kokkuvoldituna tavaline telefon, lahtisena pisike tahvelarvuti.
Kõige olulisema saab välja tuua neli füüsilist uuendust:
-
Fold7 on eelkäijast lausa 26% õhem, mis tähendab, et kokku voldituna on telefon sisuliselt sama “paks” (8,9mm) kui Samsung S25 Ultra. Lahtisena on Fold7 kõigest USB-C pesa paksune ehk vaid 4,2mm!
-
Suveks saledaks programmi tulemusena kaalub uus Fold7 muljetavaldavalt vähe: 215 grammi. Meenutame, et Fold6 kaalus 239g.
-
Telefoni kuvasuhe on veidi muutunud, olles kinnisena varasemast laiem, et pakkuda tavalisele telefonile sarnasemat kasutuskogemust.
-
Väline ekraan on kasvanud 6,3-lt 6,5 tollini ja lahtivoldituna on nüüd võimalik kasutada 7,6 asemel 8-tollist AMOLED ekraani.
Nende muudatuste tulemusena on telefoni varasemast mugavam pükste taskusse libistada. Samas võib kokkuklapitud Fold7 avamine nõuda üksjagu harjumist – servad on nõnda õhukesed, et töntside näppudega ei saanud ma mitmel korral head haaret. Tõenäoliselt lahendab nii selle kui ka suure kaamerasaare tõttu laual võbelemise vana hea ümbrise kasutamine. Uuendusena on Fold7 ümbrised mõeldud vaid telefoni tagumisele küljele.
Tähtsamaid sisemisi uuendusi on samuti neli:
-
Põhikaamera pärineb S25 Ultralt ehk on nüüd samuti 200 megapiksline ja 44% suurema sensoriga kui varem.
-
Selfiekaamerale on nüüdsest usaldatud 10 MP (varem 4 MP) ning vaatenurk on venitatud 100°, et rohkem sõpru pildile jääks. Samal ajal meenutame, et volditavate telefonidega on võimalik ka tagumise kaameraga selfiesid klõpsida.
-
Üksjagu vaeva on nähtud kasutuskogemuse lihvimisega. Heaks näiteks on Samsungi “Helikustutaja”, mis suudab ebavajaliku taustamüra ka ühe nupuvajutusega eemaldada.
-
Telefoni mootoriks on Snapdragon 8 Elite protsessor, millel on võrreldes eelkäijaga 41% võimekam NPU, 38% kiirem CPU ja 26% jõulisem GPU.
Mis jäi samaks? Aku on endiselt 4400 mAh, ülilainurkkaamera 12 MP ning 10 MP telefoto kaamera pakub kõigest kolmekordset optilist suumi. Samuti on laadimiskiirus 25W peale toppama jäänud. Positiivse poole pealt on endiselt olemas kõik Samsungi tehisaru funktsioonid, millest – tõsi küll – enamik tuginevad Google Geminile.
Fold7 eeltellimine stardib 9. juulil ja ametlik müük algab 25. juulil. Tele2 värvivalikus on tumesinised, hõbehallid ja süsimustad telefonid. Hinnalipik on kopsakas – uue Fold7 eest tuleb välja käia vähemalt 2119 eurot.
Galaxy Flip7 ja Flip7 FE ehk voldi kui puudrikarpi
Sarnast teed käib ka pisem Flip7 ja tema uus seltsiline Flip7 FE. Olgu öeldud, et “FE” võrdub Samsungi kontekstis “Fan Edition” ning tegu on tippmudelite taskukohasemate versioonidega.
Alustame Flip7 peamistest välistest uuendustest:
-
Telefoni esiekraan on kasvanud 4,1 tolli suuruseks, ulatudes nüüd kenasti servast servani.
-
Välise ekraani maksimaalne eredus on tõstetud 2600 nitini ja värskendussagedus 120 Hz peale.
-
Flip7 on venitatud varasemast ligi 13% võrra laiemaks, et saavutada sisemise ekraani 21:9 kuvasuhe.
-
Sarnaselt Foldile on Flip7 läbinud salenemiskuuri, olles nüüd 6-8% õhem kui Flip6. Huvitaval kombel on kaal endiselt 188g.
Eelnev tähendab, et telefoni on mugavam käes hoida ja klaviatuuri kasutamine ei mõju enam sedavõrd klaustrofoobselt. Põhiekraan on selle tulemusena lausa 6,9 tolli.
Sisemiste muudatuste puhul väärivad esiletõstmist:
-
300 mAh võrra suurem aku, mis on nüüd ametlikult 4300 mAh.
-
Otsus minna taas Exynose protsessori (mudeli numbriks 2500) kasutamise teed. Flip6 ja Flip5 kasutasid näiteks Snapdragoni mootorit, seega on taoline edasi-tagasi pendeldamine veidi kummaline.
-
Samsung DeX toe lisandumine, mis võimaldab töötamiseks telefoni välise monitori külge pookida.
-
Parendusi on tehtud ka välimise ekraani ja voltimismehhanismi vastupidavuse nimel.
Mis jäi samaks?
Kaamerate optika on tuttav eelmise aasta mudelist. Samuti ei toimunud arenguid vee- ja tolmukindluse osas. Positiivse poole pealt pakuvad Samsungi telefonid endiselt seitse aastat turva- ja tarkvarauuendusi.
Flip7 on Tele2s saadaval süsimusta, tumesinise ja korallpunasena. Hinnad alates 1209 eurost.
Oota, aga Flip7 FE?
Esimese hooga on keeruline midagi põhjapanevat kosta, kuna tegu on välimuse poolest Flip6 sarnase telefoniga, mille peamiseks müügiargumendiks on 200 eurot väiksem hind kui Flip7 puhul.
Flip7 FE on saadaval musta ja valgena ning telefoni omanikuks saad 1009 euro eest.
Uued kellad: Samsung Galaxy Watch8 ja Watch8 Classic
Lõuna-Korea tehnoloogiahiid on fänne kuulda võtnud – pöörleva ääre ja traditsioonilise välimusega nutikella Classic versioon on tagasi! Selle kõrval on valikus ka taskukohasem Watch8, mis on suunatud aktiivsema elustiiliga inimestele. Samsung Watch Ultra sai kosmeetilisi uuendusi: lisaks mustale ja oranžile pakutakse ka sinist värvi kella ning sisemälu on upitatud 64 GB-ni.
Kõik kolm kella välimuse poolest üksteisele lähemale liikunud. Alumiiniumist Watch8 ja roostevabast terasest Watch8 Classic on sarnaselt Ultrale kandilise korpusega, millele asetatud ringikujuline ekraan. Eesti keeles selle kirjeldamiseks head vastet pole, kuid ingliskeeles kutsutakse seda squircle’iks.
Positiivse poole pealt on Watch8 kellarihmad omavahel vahetatavad ning ekraanide maksimaalne eredus tõstetud 3000 nitini. See on võrdluses 7. seeriaga suisa 50% edasiminek. Arenguid on ka Watch8 saleduse ja tarkuse osas, olles 11% võrra õhem ja omades 11% võrra täpsemat pulsisensorit.
Kellades podisev Exynos W1000 protsessor lubab varasemalt efektiivsemalt toimetada, mis loodetavasti annab väikese võidu aku elueas. Siiski, vähegi aktiivsema kasutuse puhul ei tasu üle 2 päeva loota ja laadija võiks alati lähedal olla.
Sisemise tarkuse poole pealt väärivad esiletõstmist järgmised uuendused.
-
Uneapnoe tuvastamine.
-
Vereringe koormuse jälgimine une ajal.
-
Antioksüdandi indeks, mis mõõdab kehas karotenoidide taset. Teoorias saad selle abil teada, kas peaksid rohkem puu- ja köögivilju sööma või mitte.
-
Jooksutaseme analüüs skaalal 1-10, mille põhjal koostab kell sulle personaalse treeningplaani ja annab reaalajas nõuandeid.
-
Stressi- ja energiataseme hindamine.
Huvitava lükkena on kelladele lisatud eraldiseisev tehisaru nupp, mis käivitab Gemini assistendi. Ümber seadistada pole seda aga võimalik, seega tuleb valida, kas kasutad häälassistenti või lepid üleliigse nupuga.
Watch8 pakutakse 40mm ja 44mm versioonides. Watch8 Classic ainult 46mm mõõdus. Värvivalik on konservatiivne: grafiithall ja valge. Ekraanid on endiselt kaunid ning 5 ATM veekindlus tähendab, et teoorias saab kelladega minna kuni 50m sügavusele vee alla. Galaxy Watch8 hinnad algavad 379 eurost ja Galaxy Watch8 Classic 529 eurost.