Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Raju kiirusrekord, 600% suurem võrk ja võimekas kõnekaart
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


5G on võti tulevikku, täpselt nagu omal ajal oli 4G. Eesti sidemaastikul panustab sellesse väga suurel määral Tele2, kes on aastaga 5G-võrku kasvatanud lausa kuus korda, viinud viienda põlvkonna mobiilside 122 asulasse üle Eesti, püstitanud uue kodumaise andmesidekiiruse rekordi ning teinud esimesena Eestis 5G kättesaadavaks ka kõnekaardi kasutajatele.

5G on viienda põlvkonna mobiilsidetehnoloogia – järgmine samm, mis asendab lõpuks 4G kogu maailmas. See on uus ülemaailmne juhtmevaba standard pärast 1G-, 2G-, 3G- ja 4G-võrku. Kui 4G oli loodud ühendama inimesi, siis 5G on loodud ühendama praktiliselt kõiki ja kõike, sealhulgas masinaid, objekte ning seadmeid. 5G-le ülemineku eesmärk on pakkuda tarbijatele ja ettevõtetele kiiremat ning võimsamat kasutuskogemust: suuremat andmeside tippkiirust, väiksemat viiteaega, suuremat töökindlust, üüratut võrgumahtu, suuremat kättesaadavust ja ühtsemat kasutuskogemust.

Miljoneid eurosid 5G-võrgu arendamisse

Tänavune aasta on möödunud Tele2-s 5G-võrgu arendamise tähe all. Telekomifirma investeeringute maht Eesti äri arendamisse oli 2023. aasta üheksa kuuga ligi 13 miljonit eurot, selgus Tele2 kolmanda kvartali majandustulemustest. Sellest suurema osa moodustas panus 5G-võrgu arendusse, mis tagab parema töökindluse, efektiivsuse ning seega kliendile ka parima hinna ja kogemuse. 

Tele2 jätkas 5G-võrku investeerimist ka neljandas kvartalis – aastaga on ettevõtte 5G-võrk kasvanud lausa 600% (seitse korda)! See tähendab, et Tele2 5G-ga on 2023. aasta lõpuks kaetud üle poole Eesti populatsioonist.

5G on jõudnud 122 asulasse, sealhulgas Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu, Kohtla-Järve, Viljandi, Maardu, Rakvere, Kuressaare, Sillamäe, Valga, Võru, Keila, Haapsalu, Paide, Elva, Jõgeva, Kiviõli, Narva-Jõesuu, Otepää, Kilingi-Nõmme, Viimsi, Jüri, Kose, Lagedi ja Laulasmaa. Suurim 5G kasutus on siiani olnud piirkondades, kus on tihe populatsioon: Tallinnas Põhja-Tallinnas (Ehte), Lasnamäel (Pallasti, Pae, Kalevipoja), Mustamäel (Vambola, Akadeemia), Kesklinnas (Võistluse, Jõe) ja Kristiines (Kassisaba), Tartus (Kaunase, ühikad, Kaubamaja), Pärnus, Maardus, Valgas, Kosel.

Kui mullu sügisel pani Tele2 Ülemiste keskuse Apollo kinos toimunud MängudeÖÖ üritusel püsti Eesti esimese 5G-sisemasti ja sel aastal sTARTUp Day konverentsil, siis lisaks on ettevõte panustanud siselevi parandamisse ka 23 hoones.

Innovatsioon jätkub mitmel rindel

Tänavu kevadel avas Tele2 esimesena Eestis 5G tugijaama millimeetersagedusel 26 GHz. Kui varasemate 5G-sagedustega püstitatud tugijaamade levialas, näiteks Tartu Kaubamaja ümbruses, oli Tele2 Eesti võrgus seni kätte saadud kiirus üle 1 Gbit/s, siis Lagedil uue tugijaama juures püstitati kiirusrekordiks siinmail täiesti ennekuulmatu 3,6 Gbit/s. Ideaaltingimustes on millimeetersagedustega võimalik kätte saada andmesidekiirus kuni 5 Gbit/s.

Tele2 tehnoloogiadirektori Tanel Sarri sõnul on tegemist sagedustega, mille tegelikku võimekust näeme alles mõne aja pärast, kuna võrgu arengule peavad ka seadmete uuendused järele jõudma. “Täna ei ole Eestis müügil ühtegi telefoni ega ruuterit, mis nende sageduste kasutamist toetab. Need sagedused on strateegiliselt väga olulised ja kasutame neid hetkel 5G-võrgu arendamisel, aga tulevikus kindlasti ka järgmiste, näiteks 6G-võrkude juures,” selgitas Sarri kevadel pikemat visiooni.

Uuest aastast lisab Tele2 esimese mobiilioperaatorina Eesti turul 5G võimekuse ka kõnekaartidele, mis annab kõigile ettevõtte klientidele võimaluse kasutada senisest veelgi kiiremat ja vastupidavamat internetiühendust ning seda ka alla eurose paketi puhul.

Mis teeb 5G eriliseks?

Ülimadala viiteaja, suurema kiiruse ja uute võimaluste tõttu on tulevik 5G-ga täiesti erinev kõigest, mida oleme varem näinud. Näiteks muudab see drastiliselt ettevõtete toimimist, inimeste kaasamist ning klientide teenindamise viise. 5G-l on suur mõju igale sektorile, mida see puudutab. Mõned näited, kus 5G-d kasutatakse ja mida see ettevõtte jaoks võiks lihtsamaks teha:

Transport

5G suurema võimsusega ühenduvus loob reisijatele uusi kogemusi transporditeenustes. Tänu 5G-le saavad reisijad kiire ja turvalise ühenduvuse ka kõige aktiivsemates piirkondades, näiteks rongi- või lennujaamas. Ja kuna 5G viib meid lähemale ka autonoomsete sõidukite tegelikkusele, areneb transpordis välja jagamismajandus, kus sarnastel marsruutidel sõitvad inimesed saavad oma sõite jagada.

Terviseteenused

5G toega andureid ja vähese energiatarbega seadmeid kasutades saab tervishoiusektor pakkuda patsientidele ja klientidele uusi ning mugavaid teenuseid. Need edusammud võimaldavad arstidel hõlpsamalt kroonilisi haigusi ravida. Alates videokonsultatsioonidest kuni peaaegu reaalajas terviseseireni viib 5G edasi ka e-tervise kontseptsiooni. See aga vabastab täiendavalt 1,1 miljonit tundi aega, et tervishoiutöötajad saaksid selle teistesse patsientidesse investeerida.

Automatiseerimine ja robootika

Kuna 5G võimaldab kasutusele võtta uusi tehnoloogiaid, saavad ettevõtted selle abil ka roboteid ja automatiseeritud süsteeme paremini kaugjuhtida. Neid roboteid juhitakse väikese latentsusega privaatvõrkude kaudu ja need võimaldavad ellu kutsuda korraliku innovatsiooni. Näiteks saab nende abil välja töötada  ainult masinatel põhinevat tootmist, automatiseeritud varade hooldust ja isegi kaugoperatsioone, kus protseduuri saavad teha ka tuhandete kilomeetrite kaugusel asuvad kirurgid.

Uuri lisa Tele2 kodulehelt SIIT!

Artikkel avaldati esmalt Digigeeniuses.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!