52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mis juhtub kui kuulata nädal aega investeerimis-podcaste?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Kas olete tähele pannud, et podcastid on kuidagi eriti populaarseks muutunud? Sa kas kuulad podcaste, käid seal külalisena rääkimas või teed neid ise. Pole ka ime, sest see on üks lihtsaim viis, kuidas oma telefon enda kasuks tööle panna. Paned lihtsalt klapid pähe ja saad justkui muuseas maailma kohta rohkem teada.

Mõtlesin korraldada endale eksperimendi – kuulata nädal aega ainult investeerimise ja rahateemalisi podcaste ning vaadata kas midagi külge jääb. Miks? Sest pärast selle kuu elektriarve saamist tunnen, et mul on viimane aeg säästjatega ühele paadile hüpata! Ja loomulikult jagan ma teile ka, mida põnevat teada sain ja ise kasutama hakkasin.

Esiteks pean ma mainima, et podcastide intensiivne kuulamine mõjus mulle väga hästi ning avastasin end pool-kogemata raha säästmise süsteeme loomast. Kõige mõjusam tegevus oli kindlasti eelarve tabeli koostamine, kuhu kirjutasin päeva lõppedes kõik oma kulutused üles.

Pööran tähelepanu sõnale “kõik”, sest aus kuludele otsa vaatamine võib saada paremate harjumuste loomise motivatsiooniks.

Iga kui viimne kulutus kirja

Minule mõjus kulude kirja panemine tegelikult šokina, sest tabelist tulid välja esmalt minu toitumisharjumused ning olgugi, et ma ei söö ebatervislikku toitu, siis tellin ma toitu koju ebatervislikult palju.

Kui vabandaksin end muidu kiire elutempo pärast välja, siis kulude tabelis jäid restoranist toidu tellimisele läinud summad silmi kriipima ning pöördusin selle peale hoopis toidupoe e-poodi, kust nädala toiduvaru korraga ära tellisin. Te vist juba aimate, et mul läks poest toitu tellides oluliselt vähem raha kui restoranist valmistoitu tellides ja nii see tõesti oli.

Maksa endale esimesena

Investeerimisklubi podcastist kuulsin väga head mõtet – maksta endale kõige esimesena ning panna säästmiseks kõrvale vähemalt sama suur summa kui on sinu suurim kulutus. Näiteks, kui sinu korteri peale läheb iga kuu 300 eurot, siis ideaalis võiksid sa kohe kuu alguses vähemalt 300 eurot panna oma säästufondi.

Seda mõtet seletati sellega, et sina oledki kõige olulisem ning pead endast hoolima. Maksta endale vähemalt kõige suurema kulutuse summas sääste on väga hea mõte, mille podcastist kindlasti kaasa võtan.

Säästmine konkreetse eesmärgi nimel

RahaRaadio saates toodi välja eesmärkide püstitamise olulisus. Ehk et konkreetsete soovide või eesmärkide nimel on raha kõrvale panna motiveerivam kui niisama raha kokku hoides.

Seega on hea panna paberile kirja kõik oma unistused, plaanid ning soovitud elustiil, valida välja nendest hetkel kõige olulisemad ning võtta need säästmise põhjusteks.

Kokkuvõttes pole ju enamasti unistuseks raha, vaid see, mida sellega teha soovime. Ning kui need soovid on endale selgeks tehtud, on ka säästmise põhjused kindlad.

Järjepidevus on tulemuste võti

Palju räägitakse sellest, et säästmine peaks kujunema rutiinseks igakuiseks tegevuseks. Veel parem oleks muidugi, kui säästmine muutuks elustiiliks. Nii on sellel ka tulemusi ning raha soovitatakse kõrvale panna just kuu alguses. Samas soovitatakse see kõrvale pandud summa üldsegi ära unustada, sest see läks juba eesmärgi poole/investeerimiseks.

Seega jääb kõrvale pandud raha tavalistest igapäeva toimetustest puutumata ning on eraldi säästmise fondis. Kui konkreetne summa enda jaoks iga kuu alguses kõrvale panna, nii et sa selle rahaga tavalisi kulutusi üldse ei tee, võib järjepidevus viia päris suurte summadeni.

Minu eksperimendi tulemus on see, et podcaste kuulates saab päriselt ka väärtuslikke teadmisi.

Võtan siis nädala mõtted kokku: Kulutused (ja ka tulud) võiksid süsteemina kirjas olla;

Säästmist võiks võtta pigem kui elustiili; Hea on raha säästufondi lisada kohe kuu alguses;

Iga kuu võiks kõrvale panna vähemalt sama suure summa, kui on sinu suurim kulutus;

Konkreetse unistuse või eesmärgi jaoks raha säästmine võib olla motiveerivam kui niisama raha kokku hoida. Ning nagu iga uue harjumusega – järjepidevus toob tulemusi.

Hea uudis on ka see, et Tele2 on samuti säästmisega ühes paadis ja on päriselt mõistlike hindadega. Vaata kui palju Tele2ga võidad: tele2.ee/hinnavõrdlus

 

Autor
Merilin Mändveer
Merilin Mändveer
Merilin Mändveer
Merilin jagab Tele2 blogis mõtteid uutest trendidest, seadmetest ning sellest mis on praegu pildis. Kõige rohkem võib temalt kuulda just telefonikaamerate kohta, sest video on tema kirg number üks!