52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kõik, mis pead teadma iPhone 11, iPhone 11 Pro ja 11 Pro Maxist
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Eile õhtul toimus iga-aastane Apple’i suursündmus, mille raames – nagu igal sügisel kombeks – nägime ka uusi iPhone mudeleid. Siin on kõik, mida uue iPhone 11, iPhone 11 Pro ja iPhone 11 Pro Maxi kohta teadma peaksid.

Mudelid ja värvid

Sarnaselt eelmisele aastale tõi Apple välja kolm uut mudelit. iPhone 11 on otsene järglane iPhone XR-ile, iPhone 11 Pro tuleb pärast iPhone XS-i ning iPhone 11 Pro Max omakorda iPhone XS Maxile.

Rõõm, et nimeskeem on taas loogilisema tee võtnud ja enam ei pea keelt väänama, et vältida “aifõun iksess” ütlemist. Õige olevat Apple arvates “aifõun kümme ess”. Numbrite üle on ka lihtsam järge pidada. Mida suurem number, seda uuem telefon. Lisaks ei teki hämmingut, nähes paberil rõivasuurust “ekstra small max”.

Värvide poolest on valik meeldivalt kirju. Pro mudelid saavad mõlemad neli põhivärvi: tumeroheline (rahva lemmik), hall, hõbedane ning kuldne. iPhone 11 värvivalik on XRile tuttavalt lõbus: kollane, must, lilla, punane, roheline ja valge.

Uued iPhoned

Ekraanid ja turvalisus

Uute iPhone’de esikülgedel visuaalselt palju muutunud pole. Endiselt on pakkumuses 5,8 (iPhone 11 Pro), 6,1 (iPhone 11) ning 6,5 (iPhone 11 Pro Max) tollise diagonaaliga telefonid, mille ülaosa kaunistab 2019. aasta mõistes väga suur kulm. See on vajalik, et FaceID oleks endiselt sama turvaline ja tõenäoliselt kõige turvalisem autentimismeetod, mis võimalik. Apple on parandanud ka FaceID kiirust ligi 30% võrra ning telefoni lahti lukustamiseks ei pea seda enam niivõrd näo ette kergitama kui enne.

Nagu ikka, kasutab soodsam iPhone 11 LCD paneeli ja kaks kallimat sõsarat OLED tehnoloogiat. Parendustena hõigati veel välja, et uued ekraanid on 15% energiasäästlikumad (hea uudis akule) ning varasemast tunduvalt eredamad.

Seega, revolutsiooni ei toimunud (Apple ei toonud nt TouchID tagasi) ja panustati evolutsioonilistele uuendustele.

Kaamerad

Õhtu fookuses (pun intended) olid oodatult uued kaamerad, mida iPhone 11 on kaks tükki ja 11 Pro ja 11 Pro Maxil kolm tükki. Disaini poolest on Apple kasutanud täiesti uudset lähenemist, mis tähendab, et see kaameramoodul saab vähemalt lähiajal internetimeemide kuningaks. Välimus välimuseks, mis ta sisemus on.

Apple iPhone 11 Pro

2019. aasta telefonile kohaselt on kolmese kaamerasüsteemi kesksel kohal tavaline lainurk kaamera, millele sekundeerivad telefoto ja ülilainurk kaamerad. Kõik 12 MP. iPhone 11 peab ilma telefotota hakkama saama. Telefonide esiküljel on samuti 12 MP TrueDepth kaamera, millega saab uuendusena aegluubis videot lindistada ja tavaklippe 4K resolutsiooniga salvestada.

4K sai täiendusi ka tagakaamerate puhul. Nüüd on võimalik filmida 4K 60 fps ehk 60 kaadrit sekundis. Videotöötlejatele oluline võimalus, mis võimaldab hiljem eluolu aegluubis kuvada. Paranenud on ka videode dünaamiline ulatus, mis juba niigi on Apple’i üks trumpideks teiste tootjate ees.

Videovõimekuse trummi löödi veelgi, sest uued iPhone’d saavad võimekuse videosid mugavalt otse telefoni sees töödelda. Lisaks tuleb AppStore’i eraldi FilmicPro äpp, mis lubab kahe kaameraga samaaegselt (!) filmida. Näiteks saad korraga salvestada lainurk ja ülilainurk videot. Või paned telefoni intervjuu ajal kahe osalise keskele ja telefoni esi- ja tagakaamera võtavad selle samal ajal linti. Müts maha. See on vau.

Fotode poolest oli suurimaks uudiseks, et nüüd on iPhone’del ka öörežiim (Night Mode), mis lülitub automaatselt sisse kui tuvastatakse liiga pime stseen. Hea uudis kõigile osapooltele. Jääb üle testida, kas see on sama võimekas kui Huawei või Google’i öörežiimid.

iPhone night mode

Sisemus ja akud

Uued iPhone’d tulevad mõistagi uute kiipidega, nimeks A13 Bionic. Ja mõistagi on see kõige efektiivsem ja võimsam, mis kunagi iPhones olnud. Kuna Apple on aastast aastasse väga kiireid ja mAh kohta hea võimekusega telefone teinud, siis muretsemiseks pole põhjust.

Efektiivsusvõidud avalduvad ka akude vastupidavuses. iPhone 11 lubab, et tema aku peab vastu terve päeva (ja 1h kauem kui iPhone XR), iPhone 11 Pro ja Pro Max aga lubavad kuni 6h pikemat eluiga.

Õhtu üks meeldivamaid hetki oli minu jaoks uudis, et lõpuks ometi paneb Apple iPhone 11 Pro seeria telefonide karpi kaasa kiirlaadija (18 W). Varasemalt (ja praegu ka iPhone 11 ostjad) pidi selle eraldi soetajad. 18W võimsus rahuldab tavakasutajat, aga konkurendid liiguvad kiiresti: Huawei ja Samsung flirdivad juba 45W laadijatega. Rääkimata OnePlusist ja Xiaomist. Alles on ka juhtmevaba laadimise võimalus.

Varia ehk vastupidavus ja turundusnipid

Läbi esitluse näidatud promovideod tekitasid veidi muret. Jah, telefonidel on alles IP68 vee- ja tolmukindluse reiting, aga sellele pandi kuidagi ekstra palju rõhku. Apple’i reklaamvideotes ei suuda ei lausvihm ega isegi Coca-Cola uutele telefonidele liiga teha. Tore turundus küll. Eks ole näha, mis päriselus juhtuma hakkab ja kuidas Apple’i juriidilised tingimused seda nalja mõistavad. Lihtsalt tea, et telefoniga basseini hüpata ei tasu, sest suure tõenäosusega garantiiremont seda ei kata.


Lisaks pidi videotes telefon taluma päris ränka kohtlemist. Küll lendas uus iPhone edasi-tagasi käekotis, kukkus masinkäe abiga põrandale ja lahkus kohvilaualt imearmsa kiisu käpalükkega. Reklaamiti, et uus klaas on ülimalt tugev ja purunemiskindel, aga see ei tee uuest iPhone’st veel CATi sugust tanki. Klaas on klaas. Ja klaas läheb katki. Julge turundus igatahes.

Hinnad ja eeldatav tarne

Traditsiooniliselt saab uue iPhone’i Ameerikas odavamalt ja kiiremini kätte kui Eestis. Kui “esimese laine riigid” nagu Saksamaa ja Soome alustavad uute telefonide eelmüügiga 13.09 ja tarnega nädal hiljem, siis Eestis algab eelmüük 20.09 öösel.

Hinnad on dollarites võrdlemisi mõistlikud, sest Apple pole eelmise aastaga võrreldes hinda tõstnud ning iPhone 11 tuleb turule isegi madalama alghinnaga kui tuli iPhone XR. iPhone 11 hinnad algavad (64 GB versioon) 699 USD, iPhone 11 Pro 999 USD ja iPhone 11 Pro Maxi kätte saab minimaalselt 1099 dollari eest. Eurotsooni hinnad on tõenäoliselt umbes 20% võrra kallimad.

Esitluse käigus avalikustas Apple ka uued iPhone XR ja iPhone 8 hinnad, mis nüüd algavad vastavalt 599 ja 449 dollarist.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.