52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Google kustutas 500 nuhkvara-äppi
Avaldatud:
Uuendatud:

TURVAOHT: Google kustutas 500 nuhkvara-äppi

Google eemaldas oma Play rakenduste poest enam kui 500 levinud äppi, mida kahtlustatakse telefonides nuhkvara levitamises.

Küberjulgeolekufirma Lookout analüüsi kohaselt kasutasid häkkerid ära populaarses tarkvaraarenduskomplektis esinenud viga.

Eemaldatud äppide seas olid mobiilimängud, raadiod, ilma-, hariduse-, tervise- ja videorakendused. Kahtlastes rakendustes, nagu Lucky Cash ja Selfie City kasutati tarkvara, mis võimaldas inimeste isiklikke andmeid varjatult alla laadida ja äppide arendajad ise polnud turvaprobleemidest teadlikud.

Google

Teine levinud ohukoht on võltsäpid, mis toimivad sarnaselt libaveebilehtedega, mille puhul teevad petturid mõnele tuntud kaubamärgile sarnase kujundusega lehe. Apple ja Google puhastavad pidevalt oma rakenduste poodi, aga vigu lipsab sisse. Libaäpi otsa sattudes võib ilma jääda makstud kaubast, nakatuda pahavaraga või hakata saama soovimatuid reklaame.

Kuidas vältida libaäppide allalaadimist?

1. Loe enne äpi allalaadimist arvustusi. Õigel äpil on tõenäoliselt palju positiivseid hinnanguid, mida libaäpil pole.

2. Vaata, kes on äpi autor. Libaäppidel on tihtipeale originaaliga sarnase kirjapildiga, kuid mitte päris korrektse nimega autor.

3. Vaata, millal äpp üles pandi. Libaäpi avaldamiskuupäev on tõenäoliselt üpris värske.

4. Kirjavead äpi kirjelduses peaksid igaühe ettevaatlikuks tegema.

5. Loe hoolikalt, milliseid volitusi äpp sinult salvestades küsib. See ei paljasta otseselt libaäppi, aga kas näiteks elementaarsel taskulambi-rakendusel on ikka vaja saada ligipääsu sinu asukohale ja Facebooki kontaktidele.

Katrin Aron

20.09.2017